Pimeä Taksi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kangasala, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 84 t€ och rörelseresultatet 1 807 €; soliditet -32,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 3 750 €. Offentliga köpare köpte för 7 109 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Lasten, Nuorten Ja Perheiden Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 t€ | 153 t€ | 103 t€ |
| Förändring i omsättning | -45,3 % | 47,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 13 t€ | 4 050 € | 15 t€ |
| Rörelsebidrag % | 16,1 % | 2,7 % | 14,4 % |
| Rörelseresultat | 1 807 € | -17 t€ | 2 801 € |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | -10,9 % | 2,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -320 € | -29 t€ | 467 € |
| Personalkostnader | 31 t€ | 88 t€ | 36 t€ |
| Soliditet | -32,4 % | -22,1 % | 15,4 % |
| Kassalikviditet | 0,29 | 0,48 | 0,76 |
| Current ratio | 0,29 | 0,48 | 0,76 |
| Relativ skuldsättning | 72,5 % | 70,9 % | 48,8 % |
| Avkastning på eget kapital | – | – | 5,1 % |
| Balansomslutning | 46 t€ | 89 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | -15 t€ | -20 t€ | 9 155 € |
| Kassa och bank | 4 979 € | 12 t€ | 10 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 t€ | 153 t€ | 103 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 070 € | 43 € | 3 446 € |
| Material och tjänster | -14 t€ | -31 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | -31 t€ | -88 t€ | -36 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -21 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -33 t€ | -29 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 807 € | -17 t€ | 2 801 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 112 € | -6 572 € | -2 198 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 304 € | -23 t€ | 604 € |
| Inkomstskatt | 984 € | -5 526 € | -137 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -320 € | -29 t€ | 467 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 35 t€ | 62 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 5 804 € | 15 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 4 979 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 26 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 46 t€ | 89 t€ | 60 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -15 t€ | -20 t€ | 9 155 € |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 53 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Främmande kapital | 61 t€ | 108 t€ | 50 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 t€ | 153 t€ | 103 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 8 070 € | 43 € | 3 446 € |
| Material och tjänster | -14 t€ | -31 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | -31 t€ | -88 t€ | -36 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -21 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -33 t€ | -29 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 807 € | -17 t€ | 2 801 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 112 € | -6 572 € | -2 198 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 304 € | -23 t€ | 604 € |
| Inkomstskatt | 984 € | -5 526 € | -137 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -320 € | -29 t€ | 467 € |
| Bestående aktiva | 35 t€ | 62 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 5 804 € | 15 t€ | 13 t€ |
| Kassa och bank | 4 979 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 26 t€ | 23 t€ |
| Aktiva | 46 t€ | 89 t€ | 60 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -15 t€ | -20 t€ | 9 155 € |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 53 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 55 t€ | 30 t€ |
| Främmande kapital | 61 t€ | 108 t€ | 50 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -2 028 € | -4 003 € | -1 440 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 20 € | 6 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 5 146 € |
| Materiella tillgångar | 35 t€ | 62 t€ | 36 t€ |
| Pensionskostnader | -6 638 € | -15 t€ | -4 964 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 100 € | 100 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 0 € | -1 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 53 t€ | 20 t€ |
| Passiva | 46 t€ | 89 t€ | 60 t€ |
| Maskiner och inventarier | 35 t€ | 62 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 168 € | 3 188 € | 3 208 € |
| Köp av tjänster | -6 946 € | -15 t€ | -23 t€ |
| Löner och arvoden | -23 t€ | -69 t€ | -30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 117 € | 0 € | 252 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 944 € | 1 131 € | 2 521 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -7 401 € | -16 t€ | -14 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 100 € | 100 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 575 € | 10 t€ | 6 931 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -320 € | -29 t€ | 467 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 191 € | 5 046 € | 1 403 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 132 € | -6 577 € | -2 198 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -17 t€ | 6 655 € | 6 188 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 28 t€ | 7 174 € |
| Avskrivningar enligt plan | -12 t€ | -21 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 5 804 € | 15 t€ | 13 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pimeä Taksi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kangasala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis