123 HERTTONIEMI OY är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 89 t€ och rörelseresultatet -26 t€; soliditet 100,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 707 € och inkomstskatterna 541 €.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 t€ | 177 t€ | 247 t€ | 271 t€ |
| Förändring i omsättning | -49,7 % | -28,3 % | -8,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -27 t€ | 2 745 € | 32 t€ | 53 t€ |
| Rörelsebidrag % | -30,2 % | 1,5 % | 12,9 % | 19,5 % |
| Rörelseresultat | -26 t€ | 2 745 € | 32 t€ | 53 t€ |
| Rörelsemarginal | -29,5 % | 1,5 % | 12,9 % | 19,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -27 t€ | 2 117 € | 25 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -38 t€ | 48 t€ | 67 t€ | 66 t€ |
| Soliditet | 100,1 % | 94,9 % | 85,2 % | 74,9 % |
| Kassalikviditet | -874,09 | 20,97 | 8,94 | 3,99 |
| Current ratio | -874,09 | 20,97 | 8,94 | 3,99 |
| Relativ skuldsättning | -0,2 % | 4,3 % | 7,9 % | 15,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -21,2 % | 1,4 % | 16,9 % | 33,8 % |
| Balansomslutning | 125 t€ | 160 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Eget kapital | 125 t€ | 152 t€ | 149 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 59 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 114 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 t€ | 177 t€ | 247 t€ | 271 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 513 € | 699 € | 11 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 53 t€ | -67 t€ | -97 t€ | -94 t€ |
| Personalkostnader | 38 t€ | -48 t€ | -67 t€ | -66 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 550 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -59 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -26 t€ | 2 745 € | 32 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 183 € | -98 € | -198 € | -371 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -27 t€ | 2 647 € | 32 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -529 € | -6 314 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -27 t€ | 2 117 € | 25 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 651 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 65 t€ | 72 t€ | 99 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 59 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 114 t€ |
| Rörliga aktiva | 123 t€ | 160 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Aktiva | 125 t€ | 160 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 125 t€ | 152 t€ | 149 t€ | 124 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | -141 € | 7 616 € | 20 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | -141 € | 7 616 € | 20 t€ | 42 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 t€ | 177 t€ | 247 t€ | 271 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 513 € | 699 € | 11 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 53 t€ | -67 t€ | -97 t€ | -94 t€ |
| Personalkostnader | 38 t€ | -48 t€ | -67 t€ | -66 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 550 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -59 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -26 t€ | 2 745 € | 32 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 183 € | -98 € | -198 € | -371 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -27 t€ | 2 647 € | 32 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -529 € | -6 314 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -27 t€ | 2 117 € | 25 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 1 651 € | 0 € | – | – |
| Fordringar | 65 t€ | 72 t€ | 99 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 59 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 114 t€ |
| Rörliga aktiva | 123 t€ | 160 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Aktiva | 125 t€ | 160 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 125 t€ | 152 t€ | 149 t€ | 124 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | -141 € | 7 616 € | 20 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | -141 € | 7 616 € | 20 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -27 t€ | 2 117 € | 25 t€ | 42 t€ |
| Skatteavsättningar | 0 € | 529 € | 6 314 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 1 651 € | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 0 € | -7 179 € | -10 t€ | -9 884 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 52 t€ | 51 t€ | 41 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | -141 € | 1 892 € | 5 625 € | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 89 € | 0 € |
| Passiva | 125 t€ | 160 t€ | 175 t€ | 166 t€ |
| Långfristiga resultatregleringar | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 24 € | 1 971 € | 1 462 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 398 € | 13 t€ | 50 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 183 € | -98 € | -200 € | -371 € |
| Långfristiga fordringar | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 0 € | 5 700 € | 12 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 59 t€ | 66 t€ | 93 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 689 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 149 t€ | 147 t€ | 122 t€ | 80 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 550 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 1 651 € | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 17 t€ | -770 € | -8 392 € | -2 000 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 36 t€ | -67 t€ | -88 t€ | -92 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 2 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 693 € | -1 272 € | -3 757 € | -700 € |
| Löner och arvoden | 37 t€ | -40 t€ | -54 t€ | -55 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör 123 HERTTONIEMI OY till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.