AUTOTALO DRIVE OY är ett aktiebolag med hemort i Birkala, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,5 M€ och rörelseresultatet 81 t€; soliditet 93,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 142 t€ och inkomstskatterna 29 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 3,5 M€ | 2,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -12,7 % | -16,7 % | 25,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 80 t€ | 146 t€ | 226 t€ | 183 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,1 % | 5,0 % | 6,5 % | 6,6 % |
| Rörelseresultat | 81 t€ | 145 t€ | 225 t€ | 183 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 5,0 % | 6,4 % | 6,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 62 t€ | 112 t€ | 177 t€ | 143 t€ |
| Personalkostnader | -160 t€ | 122 t€ | 118 t€ | 115 t€ |
| Soliditet | 93,3 % | 92,9 % | 89,9 % | 83,0 % |
| Kassalikviditet | 1,72 | 2,43 | 1,43 | 2,50 |
| Current ratio | 20,78 | 23,32 | 16,14 | 8,55 |
| Relativ skuldsättning | 2,1 % | 1,9 % | 2,2 % | 4,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,3 % | 15,0 % | 25,7 % | 25,8 % |
| Balansomslutning | 804 t€ | 804 t€ | 767 t€ | 670 t€ |
| Eget kapital | 750 t€ | 747 t€ | 689 t€ | 556 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 154 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 3,5 M€ | 2,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 66 t€ | 86 t€ | 90 t€ | 66 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -2,6 M€ | -3,2 M€ | -2,5 M€ |
| Personalkostnader | 160 t€ | -122 t€ | -118 t€ | -115 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 288 € | -600 € | -800 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 111 t€ | -105 t€ | -92 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 81 t€ | 145 t€ | 225 t€ | 183 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 944 € | -4 546 € | -3 734 € | -3 212 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 78 t€ | 141 t€ | 222 t€ | 179 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | -28 t€ | -44 t€ | -36 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 62 t€ | 112 t€ | 177 t€ | 143 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 862 € | 1 800 € | 2 400 € | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 734 t€ | 718 t€ | 697 t€ | 474 t€ |
| Fordringar | 46 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 154 t€ |
| Rörliga aktiva | 800 t€ | 802 t€ | 764 t€ | 670 t€ |
| Aktiva | 804 t€ | 804 t€ | 767 t€ | 670 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 750 t€ | 747 t€ | 689 t€ | 556 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 36 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 39 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 78 t€ |
| Främmande kapital | 54 t€ | 57 t€ | 77 t€ | 114 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 3,5 M€ | 2,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 66 t€ | 86 t€ | 90 t€ | 66 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -2,6 M€ | -3,2 M€ | -2,5 M€ |
| Personalkostnader | 160 t€ | -122 t€ | -118 t€ | -115 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 288 € | -600 € | -800 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 111 t€ | -105 t€ | -92 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 81 t€ | 145 t€ | 225 t€ | 183 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 944 € | -4 546 € | -3 734 € | -3 212 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 78 t€ | 141 t€ | 222 t€ | 179 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | -28 t€ | -44 t€ | -36 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 62 t€ | 112 t€ | 177 t€ | 143 t€ |
| Bestående aktiva | 3 862 € | 1 800 € | 2 400 € | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 734 t€ | 718 t€ | 697 t€ | 474 t€ |
| Fordringar | 46 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 154 t€ |
| Rörliga aktiva | 800 t€ | 802 t€ | 764 t€ | 670 t€ |
| Aktiva | 804 t€ | 804 t€ | 767 t€ | 670 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 750 t€ | 747 t€ | 689 t€ | 556 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 36 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 39 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 78 t€ |
| Främmande kapital | 54 t€ | 57 t€ | 77 t€ | 114 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 13 t€ | 8 139 € | 2 984 € | 29 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 300 € | 0 € | – |
| Passiva | 804 t€ | 804 t€ | 767 t€ | 670 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 46 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 585 € | 8 039 € | 14 t€ | 4 052 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 70 € | 70 € | 4 € | 0 € |
| Färdiga produkter | 734 t€ | 718 t€ | 697 t€ | 474 t€ |
| Maskiner och inventarier | 3 862 € | 1 800 € | 2 400 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 685 t€ | 632 t€ | 510 t€ | 410 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 004 € | 0 € | 2 957 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 144 t€ | -112 t€ | -110 t€ | -109 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 44 t€ | 15 t€ | 7 779 € | 38 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 62 t€ | 112 t€ | 177 t€ | 143 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 015 € | -4 616 € | -3 737 € | -3 212 € |
| Pensionskostnader | 14 t€ | -7 818 € | -5 481 € | -4 456 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 387 € | -1 879 € | -2 254 € | -2 017 € |
| Köp av tjänster | 22 t€ | -8 206 € | -11 t€ | -9 832 € |
| Materiella tillgångar | 3 862 € | 1 800 € | 2 400 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,3 M€ | -2,6 M€ | -3,4 M€ | -2,5 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 070 € | 6 579 € | 5 685 € | 5 461 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 288 € | -600 € | -800 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 19 t€ | 36 t€ | 44 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -16 t€ | 22 t€ | 223 t€ | 22 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör AUTOTALO DRIVE OY till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med bilar och lätta motorfordon (568 företag med beskattningsbar inkomst; median 24 t€, 5,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Birkala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis