SAUMAXI OY är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 947 t€ och rörelseresultatet 59 t€; soliditet 93,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 133 t€ och inkomstskatterna 27 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 947 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -10,3 % | -30,9 % | 10,3 % | -5,7 % | 9,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 30 t€ | 179 t€ | 378 t€ | 387 t€ | 518 t€ | 569 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,2 % | 16,9 % | 24,7 % | 27,9 % | 35,2 % | 42,4 % |
| Rörelseresultat | 59 t€ | 141 t€ | 340 t€ | 350 t€ | 476 t€ | 529 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | 13,4 % | 22,3 % | 25,2 % | 32,4 % | 39,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 47 t€ | 107 t€ | 267 t€ | 276 t€ | 377 t€ | 421 t€ |
| Personalkostnader | -588 t€ | 607 t€ | 675 t€ | 621 t€ | 617 t€ | 515 t€ |
| Soliditet | 93,8 % | 93,5 % | 88,1 % | 91,3 % | 82,3 % | 79,6 % |
| Kassalikviditet | 6,29 | 6,31 | 6,52 | 8,47 | 4,86 | 4,34 |
| Current ratio | 6,29 | 6,31 | 6,52 | 8,47 | 4,86 | 4,34 |
| Relativ skuldsättning | 9,9 % | 9,7 % | 13,1 % | 9,2 % | 16,7 % | 16,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 % | 7,2 % | 17,9 % | 20,8 % | 32,9 % | 50,4 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Kassa och bank | 522 t€ | 634 t€ | 1,1 M€ | 912 t€ | 982 t€ | 682 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 947 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 5 892 € | 52 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 164 t€ | -170 t€ | -355 t€ | -255 t€ | -219 t€ | -171 t€ |
| Personalkostnader | 588 t€ | -607 t€ | -675 t€ | -621 t€ | -617 t€ | -515 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 29 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 108 t€ | -110 t€ | -125 t€ | -123 t€ | -115 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 141 t€ | 340 t€ | 350 t€ | 476 t€ | 529 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 151 € | -8 077 € | -6 649 € | -3 981 € | -4 048 € | -1 831 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 59 t€ | 133 t€ | 333 t€ | 346 t€ | 471 t€ | 527 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -27 t€ | -67 t€ | -69 t€ | -94 t€ | -106 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 47 t€ | 107 t€ | 267 t€ | 276 t€ | 377 t€ | 421 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 913 t€ | 933 t€ | 384 t€ | 382 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Fordringar | 66 t€ | 13 t€ | 159 t€ | 163 t€ | 211 t€ | 248 t€ |
| Kassa och bank | 522 t€ | 634 t€ | 1,1 M€ | 912 t€ | 982 t€ | 682 t€ |
| Rörliga aktiva | 587 t€ | 647 t€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 930 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 93 t€ | 103 t€ | 201 t€ | 127 t€ | 246 t€ | 214 t€ |
| Främmande kapital | 93 t€ | 103 t€ | 201 t€ | 127 t€ | 246 t€ | 214 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 947 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 5 892 € | 52 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 164 t€ | -170 t€ | -355 t€ | -255 t€ | -219 t€ | -171 t€ |
| Personalkostnader | 588 t€ | -607 t€ | -675 t€ | -621 t€ | -617 t€ | -515 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 29 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 108 t€ | -110 t€ | -125 t€ | -123 t€ | -115 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 59 t€ | 141 t€ | 340 t€ | 350 t€ | 476 t€ | 529 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 151 € | -8 077 € | -6 649 € | -3 981 € | -4 048 € | -1 831 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 59 t€ | 133 t€ | 333 t€ | 346 t€ | 471 t€ | 527 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -27 t€ | -67 t€ | -69 t€ | -94 t€ | -106 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 47 t€ | 107 t€ | 267 t€ | 276 t€ | 377 t€ | 421 t€ |
| Bestående aktiva | 913 t€ | 933 t€ | 384 t€ | 382 t€ | 198 t€ | 120 t€ |
| Fordringar | 66 t€ | 13 t€ | 159 t€ | 163 t€ | 211 t€ | 248 t€ |
| Kassa och bank | 522 t€ | 634 t€ | 1,1 M€ | 912 t€ | 982 t€ | 682 t€ |
| Rörliga aktiva | 587 t€ | 647 t€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 930 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 836 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 93 t€ | 103 t€ | 201 t€ | 127 t€ | 246 t€ | 214 t€ |
| Främmande kapital | 93 t€ | 103 t€ | 201 t€ | 127 t€ | 246 t€ | 214 t€ |
| Pensionskostnader | 122 t€ | -115 t€ | -130 t€ | -133 t€ | -128 t€ | -76 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 29 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -37 t€ | -42 t€ | -40 t€ |
| Materiella tillgångar | 87 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 111 t€ | 127 t€ | 120 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 766 t€ | 412 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 66 t€ | 13 t€ | 159 t€ | 163 t€ | 211 t€ | 248 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 49 t€ | 73 t€ | 120 t€ | 73 t€ | 99 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 454 € | 9 001 € | 138 t€ | 109 t€ | 166 t€ | 210 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 083 € | 2 € | 21 € | 0 € | -160 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 234 € | -8 079 € | -6 670 € | -3 981 € | -3 888 € | -1 831 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 56 t€ | 0 € | 49 € | 4 151 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 748 € | 3 211 € | 35 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 42 t€ | 27 t€ | 45 t€ | 43 t€ | 133 t€ | 95 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 47 t€ | 107 t€ | 267 t€ | 276 t€ | 377 t€ | 421 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 500 € | 1 000 € | 2 800 € | 7 600 € | 0 € | – |
| Placeringar | 826 t€ | 821 t€ | 271 t€ | 271 t€ | 71 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 20 t€ | -18 t€ | -33 t€ | -24 t€ | -25 t€ | -19 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 108 t€ | -107 t€ | -161 t€ | -139 t€ | -146 t€ | -126 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 848 € | 2 848 € | 18 t€ | 43 t€ | 46 t€ | 38 t€ |
| Köp av tjänster | 56 t€ | -63 t€ | -194 t€ | -116 t€ | -73 t€ | -46 t€ |
| Löner och arvoden | 446 t€ | -474 t€ | -513 t€ | -464 t€ | -464 t€ | -421 t€ |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 826 t€ | 821 t€ | 271 t€ | 271 t€ | 71 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 87 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 111 t€ | 127 t€ | 120 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SAUMAXI OY till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 8,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis