Kanssa International Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 583 t€ och rörelseresultatet 7 229 €; soliditet 49,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 34 t€ och inkomstskatterna 6 846 €. Offentliga köpare köpte för 325 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Kulttuurin Ja Vapaa-ajan Toimiala, Helsinki (Helsinki). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 583 t€ | 500 t€ | 334 t€ |
| Förändring i omsättning | 16,4 % | 49,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 936 € | 128 t€ | 27 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,5 % | 25,6 % | 8,1 % |
| Rörelseresultat | 7 229 € | 120 t€ | 20 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 24,0 % | 6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 006 € | 110 t€ | 17 t€ |
| Personalkostnader | -274 t€ | 146 t€ | 134 t€ |
| Soliditet | 49,0 % | 74,4 % | 62,6 % |
| Kassalikviditet | 2,49 | 1,97 | 1,04 |
| Current ratio | 2,49 | 1,97 | 1,04 |
| Relativ skuldsättning | 46,3 % | 19,6 % | 31,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 % | 38,9 % | 10,0 % |
| Balansomslutning | 529 t€ | 382 t€ | 277 t€ |
| Eget kapital | 260 t€ | 284 t€ | 173 t€ |
| Kassa och bank | 96 t€ | 149 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 583 t€ | 500 t€ | 334 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 348 € | 1 893 € |
| Material och tjänster | 170 t€ | -139 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 274 t€ | -146 t€ | -134 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -8 027 € | -7 171 € |
| Övriga rörelsekostnader | 120 t€ | -90 t€ | -66 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 229 € | 120 t€ | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 962 € | -2 426 € | -2 530 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 732 € | 117 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 274 € | -7 066 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 006 € | 110 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 224 t€ | 225 t€ | 222 t€ |
| Fordringar | 209 t€ | 7 671 € | 9 447 € |
| Kassa och bank | 96 t€ | 149 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 305 t€ | 157 t€ | 55 t€ |
| Aktiva | 529 t€ | 382 t€ | 277 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 260 t€ | 284 t€ | 173 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 147 t€ | 18 t€ | 51 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 80 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 270 t€ | 98 t€ | 104 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 583 t€ | 500 t€ | 334 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 348 € | 1 893 € |
| Material och tjänster | 170 t€ | -139 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 274 t€ | -146 t€ | -134 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -8 027 € | -7 171 € |
| Övriga rörelsekostnader | 120 t€ | -90 t€ | -66 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 229 € | 120 t€ | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 962 € | -2 426 € | -2 530 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 732 € | 117 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 274 € | -7 066 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 006 € | 110 t€ | 17 t€ |
| Bestående aktiva | 224 t€ | 225 t€ | 222 t€ |
| Fordringar | 209 t€ | 7 671 € | 9 447 € |
| Kassa och bank | 96 t€ | 149 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 305 t€ | 157 t€ | 55 t€ |
| Aktiva | 529 t€ | 382 t€ | 277 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 260 t€ | 284 t€ | 173 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 147 t€ | 18 t€ | 51 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 80 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 270 t€ | 98 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 47 t€ | 27 t€ | 20 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 11 t€ | 8 812 € | 2 312 € |
| Passiva | 529 t€ | 382 t€ | 277 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 147 t€ | 3 969 € | 23 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 259 t€ | 259 t€ | 259 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 209 t€ | 7 051 € | 8 827 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 14 t€ | 27 t€ |
| Maskiner och inventarier | 8 798 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 110 € | -88 t€ | -105 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 173 € | 3 699 € | 7 241 € |
| Löner och arvoden | 238 t€ | -124 t€ | -115 t€ |
| Immateriella tillgångar | 11 t€ | 8 812 € | 2 312 € |
| Övriga aktier och andelar | 204 t€ | 204 t€ | 204 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 411 € | 7 051 € | 5 565 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 006 € | 110 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 962 € | -2 426 € | -2 530 € |
| Långfristiga fordringar | 620 € | 620 € | 620 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 0 € | 3 262 € |
| Pensionskostnader | 31 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 689 € | -2 317 € | -2 482 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 620 € | 620 € | 620 € |
| Materiella tillgångar | 8 798 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 170 t€ | -139 t€ | -109 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 36 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 10 t€ | -8 027 € | -7 171 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 33 t€ | 32 t€ | 11 t€ |
| Placeringar | 204 t€ | 204 t€ | 204 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 190 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kanssa International Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Ravintola HankiKorkalonkatu 2 CAnniskelu
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis