Lvi Harju Oy är ett aktiebolag med hemort i Enare, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 559 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 56,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 29 t€ och inkomstskatterna 5 703 €. Offentliga köpare köpte för 2 600 € av företaget åren 2026–2026; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 559 t€ | 538 t€ | 584 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,0 % | -7,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 8 085 € | 52 t€ | 78 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,4 % | 9,7 % | 13,3 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 32 t€ | 52 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 6,0 % | 8,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 23 t€ | 38 t€ |
| Personalkostnader | -193 t€ | 179 t€ | 168 t€ |
| Soliditet | 56,4 % | 55,3 % | 44,2 % |
| Kassalikviditet | 2,23 | 2,43 | 1,76 |
| Current ratio | 3,25 | 3,46 | 2,43 |
| Relativ skuldsättning | 23,5 % | 24,7 % | 30,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 13,8 % | 27,1 % |
| Balansomslutning | 301 t€ | 297 t€ | 321 t€ |
| Eget kapital | 170 t€ | 165 t€ | 142 t€ |
| Kassa och bank | 8 961 € | 39 t€ | 104 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 559 t€ | 538 t€ | 584 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 600 € | 6 060 € |
| Material och tjänster | 252 t€ | -227 t€ | -270 t€ |
| Personalkostnader | 193 t€ | -179 t€ | -168 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -20 t€ | -26 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 77 t€ | -81 t€ | -74 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 32 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 275 € | -4 122 € | -3 950 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 28 t€ | 48 t€ |
| Inkomstskatt | 4 412 € | -5 703 € | -9 629 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 23 t€ | 38 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 45 t€ | 60 t€ | 78 t€ |
| Omsättningstillgångar | 81 t€ | 71 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 35 t€ | 56 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 8 961 € | 39 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 256 t€ | 238 t€ | 244 t€ |
| Aktiva | 301 t€ | 297 t€ | 321 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 170 t€ | 165 t€ | 142 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 53 t€ | 64 t€ | 79 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 79 t€ | 69 t€ | 100 t€ |
| Främmande kapital | 131 t€ | 133 t€ | 179 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 559 t€ | 538 t€ | 584 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 600 € | 6 060 € |
| Material och tjänster | 252 t€ | -227 t€ | -270 t€ |
| Personalkostnader | 193 t€ | -179 t€ | -168 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -20 t€ | -26 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 77 t€ | -81 t€ | -74 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 32 t€ | 52 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 275 € | -4 122 € | -3 950 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 28 t€ | 48 t€ |
| Inkomstskatt | 4 412 € | -5 703 € | -9 629 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 23 t€ | 38 t€ |
| Bestående aktiva | 45 t€ | 60 t€ | 78 t€ |
| Omsättningstillgångar | 81 t€ | 71 t€ | 68 t€ |
| Fordringar | 35 t€ | 56 t€ | 41 t€ |
| Kassa och bank | 8 961 € | 39 t€ | 104 t€ |
| Rörliga aktiva | 256 t€ | 238 t€ | 244 t€ |
| Aktiva | 301 t€ | 297 t€ | 321 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 170 t€ | 165 t€ | 142 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 53 t€ | 64 t€ | 79 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 79 t€ | 69 t€ | 100 t€ |
| Främmande kapital | 131 t€ | 133 t€ | 179 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 53 t€ | 43 t€ |
| Passiva | 301 t€ | 297 t€ | 321 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 53 t€ | 64 t€ | 79 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 35 t€ | 56 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 229 € | 0 € | 10 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 24 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 013 € | 125 € | 1 004 € |
| Maskiner och inventarier | 45 t€ | 60 t€ | 76 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 150 t€ | 139 t€ | 101 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 10 t€ | -2 986 € | 16 t€ |
| Löner och arvoden | 153 t€ | -140 t€ | -133 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 23 t€ | 56 t€ | 30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 23 t€ | 38 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 595 € | -4 247 € | -4 954 € |
| Pensionskostnader | 30 t€ | -30 t€ | -27 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 10 t€ | -8 773 € | -8 820 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | 0 € | 1 481 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 217 € | 0 € | – |
| Övriga värdepapper | 107 t€ | 72 t€ | 31 t€ |
| Köp av tjänster | 9 906 € | -557 € | -21 t€ |
| Materiella tillgångar | 45 t€ | 60 t€ | 78 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 252 t€ | -229 t€ | -249 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 308 € | 0 € | – |
| Material och förnödenheter | 81 t€ | 71 t€ | 68 t€ |
| Finansiella värdepapper | 131 t€ | 72 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -20 t€ | -26 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 135 € | 3 223 € | 26 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -9 981 € | 2 919 € | -365 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lvi Harju Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Enare
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis