Stars Gym Finland Oy är ett aktiebolag med hemort i Birkala, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 131 t€ och rörelseresultatet 5 575 €; soliditet 31,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 229 € och inkomstskatterna 446 €. Offentliga köpare köpte för 272 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Sairaalapalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 131 t€ | 109 t€ |
| Förändring i omsättning | 20,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 245 € | 2 949 € |
| Rörelsebidrag % | 4,8 % | 2,7 % |
| Rörelseresultat | 5 575 € | 2 056 € |
| Rörelsemarginal | 4,3 % | 1,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 677 € | 1 615 € |
| Personalkostnader | 29 t€ | 27 t€ |
| Soliditet | 31,1 % | 14,5 % |
| Kassalikviditet | 1,55 | 2,44 |
| Current ratio | 1,87 | 2,69 |
| Relativ skuldsättning | 14,7 % | 27,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,3 % | 32,2 % |
| Balansomslutning | 28 t€ | 35 t€ |
| Eget kapital | 8 693 € | 5 016 € |
| Kassa och bank | 8 409 € | 15 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 131 t€ | 109 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 € | 0 € |
| Material och tjänster | -25 t€ | -21 t€ |
| Personalkostnader | -29 t€ | -27 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -669 € | -893 € |
| Övriga rörelsekostnader | -70 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 575 € | 2 056 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -823 € | 4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 753 € | 2 061 € |
| Inkomstskatt | -1 076 € | -446 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 677 € | 1 615 € |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 008 € | 2 678 € |
| Omsättningstillgångar | 4 383 € | 2 992 € |
| Fordringar | 13 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 8 409 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 26 t€ | 32 t€ |
| Aktiva | 28 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 8 693 € | 5 016 € |
| Långfristigt främmande kapital | 5 350 € | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 14 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 30 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 131 t€ | 109 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 € | 0 € |
| Material och tjänster | -25 t€ | -21 t€ |
| Personalkostnader | -29 t€ | -27 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -669 € | -893 € |
| Övriga rörelsekostnader | -70 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 575 € | 2 056 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -823 € | 4 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 753 € | 2 061 € |
| Inkomstskatt | -1 076 € | -446 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 677 € | 1 615 € |
| Bestående aktiva | 2 008 € | 2 678 € |
| Omsättningstillgångar | 4 383 € | 2 992 € |
| Fordringar | 13 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 8 409 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 26 t€ | 32 t€ |
| Aktiva | 28 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 8 693 € | 5 016 € |
| Långfristigt främmande kapital | 5 350 € | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 14 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ | 30 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -9 915 € | -9 074 € |
| Avskrivningar enligt plan | -669 € | -893 € |
| Pensionskostnader | -2 200 € | -2 129 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 720 € | 634 € |
| Långfristiga skulder till ägarintresseföretag | 3 800 € | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 2 008 € | 2 678 € |
| Löner och arvoden | -26 t€ | -24 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 397 € | 3 083 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 677 € | 1 615 € |
| Övriga lönebikostnader | -1 217 € | -687 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 820 € | 9 804 € |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 1 200 € | 1 200 € |
| Maskiner och inventarier | 2 008 € | 2 678 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 € | 4 € |
| Passiva | 28 t€ | 35 t€ |
| Köp av tjänster | -17 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 155 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2 516 € | 901 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 1 550 € | 5 741 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 391 € | 1 726 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 334 € | 446 € |
| Färdiga produkter | 4 383 € | 2 992 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 10 t€ | 10 t€ |
| Långfristiga fordringar | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 548 € | 455 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -833 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 116 € | 3 871 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Stars Gym Finland Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen drift av gymanläggningar (302 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Birkala
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis