Project Solutions Finland Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 0 € och rörelseresultatet -40 t€; soliditet 99,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 52 t€ och inkomstskatterna 11 t€.
Kouvola: 12 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 407 t€ | 141 t€ | 193 t€ | 2 661 € | 71 t€ |
| Förändring i omsättning | -100,0 % | 188,6 % | -26,9 % | 7137,3 % | -96,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -40 t€ | 52 t€ | 21 t€ | 75 t€ | -16 t€ | -11 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 12,9 % | 15,1 % | 38,8 % | -583,5 % | -16,0 % |
| Rörelseresultat | -40 t€ | 52 t€ | 21 t€ | 75 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 12,8 % | 14,7 % | 38,7 % | -595,5 % | -16,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -40 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 65 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 617 € | 232 t€ | 78 t€ | 90 t€ | 15 t€ | 35 t€ |
| Soliditet | 99,6 % | 80,5 % | 70,8 % | 34,9 % | -1960,8 % | -63,7 % |
| Kassalikviditet | 254,93 | 5,08 | 3,34 | 2,57 | 0,44 | 1,68 |
| Current ratio | 254,93 | 5,08 | 3,34 | 2,57 | 0,44 | 1,68 |
| Relativ skuldsättning | – | 5,7 % | 13,9 % | 35,8 % | 1090,4 % | 42,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -72,6 % | 50,3 % | 22,1 % | 174,8 % | – | – |
| Balansomslutning | 55 t€ | 118 t€ | 67 t€ | 106 t€ | 1 408 € | 18 t€ |
| Eget kapital | 55 t€ | 95 t€ | 47 t€ | 37 t€ | -28 t€ | -12 t€ |
| Kassa och bank | 40 t€ | 70 t€ | 28 t€ | 57 t€ | 442 € | 11 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 407 t€ | 141 t€ | 193 t€ | 2 661 € | 71 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 860 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 2 000 € | -6 000 € | -2 000 € | -3 074 € | -332 € | -24 t€ |
| Personalkostnader | -617 € | -232 t€ | -78 t€ | -90 t€ | -15 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 319 € | -426 € | -568 € | -239 € | -319 € | -425 € |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -117 t€ | -39 t€ | -24 t€ | -2 600 € | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -40 t€ | 52 t€ | 21 t€ | 75 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 € | 96 € | -305 € | -800 € | -1 € | -15 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -40 t€ | 52 t€ | 20 t€ | 74 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -4 264 € | -9 883 € | -9 244 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -40 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 65 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 958 € | 1 278 € | 1 703 € | 718 € | 957 € | 1 276 € |
| Fordringar | 14 t€ | 47 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 10 € | 6 100 € |
| Kassa och bank | 40 t€ | 70 t€ | 28 t€ | 57 t€ | 442 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 117 t€ | 65 t€ | 105 t€ | 451 € | 17 t€ |
| Aktiva | 55 t€ | 118 t€ | 67 t€ | 106 t€ | 1 408 € | 18 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 55 t€ | 95 t€ | 47 t€ | 37 t€ | -28 t€ | -12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 28 t€ | 28 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 214 € | 23 t€ | 20 t€ | 41 t€ | 1 019 € | 10 t€ |
| Främmande kapital | 214 € | 23 t€ | 20 t€ | 69 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 407 t€ | 141 t€ | 193 t€ | 2 661 € | 71 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 860 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 2 000 € | -6 000 € | -2 000 € | -3 074 € | -332 € | -24 t€ |
| Personalkostnader | -617 € | -232 t€ | -78 t€ | -90 t€ | -15 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 319 € | -426 € | -568 € | -239 € | -319 € | -425 € |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -117 t€ | -39 t€ | -24 t€ | -2 600 € | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -40 t€ | 52 t€ | 21 t€ | 75 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 € | 96 € | -305 € | -800 € | -1 € | -15 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -40 t€ | 52 t€ | 20 t€ | 74 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -4 264 € | -9 883 € | -9 244 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -40 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 65 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Bestående aktiva | 958 € | 1 278 € | 1 703 € | 718 € | 957 € | 1 276 € |
| Fordringar | 14 t€ | 47 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 10 € | 6 100 € |
| Kassa och bank | 40 t€ | 70 t€ | 28 t€ | 57 t€ | 442 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 117 t€ | 65 t€ | 105 t€ | 451 € | 17 t€ |
| Aktiva | 55 t€ | 118 t€ | 67 t€ | 106 t€ | 1 408 € | 18 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 55 t€ | 95 t€ | 47 t€ | 37 t€ | -28 t€ | -12 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 28 t€ | 28 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 214 € | 23 t€ | 20 t€ | 41 t€ | 1 019 € | 10 t€ |
| Främmande kapital | 214 € | 23 t€ | 20 t€ | 69 t€ | 29 t€ | 30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -40 t€ | 48 t€ | 10 t€ | 65 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Maskiner och inventarier | 958 € | 1 278 € | 1 703 € | 718 € | 957 € | 1 276 € |
| Pensionskostnader | -721 € | -33 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -1 565 € | -3 996 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 4 454 € | 2 707 € | 5 697 € | 19 € | 1 021 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 971 € | 4 484 € | 20 t€ | 86 € | 0 € | 20 € |
| Passiva | 55 t€ | 118 t€ | 67 t€ | 106 t€ | 1 408 € | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 271 € | 6 € | 69 € | 0 € | – |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 110 € | 3 545 € | 4 313 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 104 € | 1 541 € | 2 349 € | 12 t€ | 0 € | 6 476 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 39 t€ | 15 t€ | 48 t€ | 0 € | 6 076 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 € | -176 € | -311 € | -868 € | -1 € | -15 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 1 942 € | 729 € | 1 390 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 0 € | 12 t€ | 9 422 € | 21 t€ | 0 € | 2 716 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 47 t€ | 36 t€ | 49 t€ | 10 € | 6 100 € |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 980 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 980 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 486 € | 3 212 € | 2 240 € | 10 € | 10 € | 4 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 93 t€ | 45 t€ | 34 t€ | -30 t€ | -14 t€ | -2 525 € |
| Avskrivningar enligt plan | 319 € | -426 € | -568 € | -239 € | -319 € | -425 € |
| Materiella tillgångar | 958 € | 1 278 € | 1 703 € | 718 € | 957 € | 1 276 € |
| Köp av tjänster | 2 000 € | -6 000 € | -2 000 € | -3 000 € | -332 € | -24 t€ |
| Långfristiga kapitallån | – | – | 0 € | 28 t€ | 28 t€ | 20 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | 0 € | -74 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 104 € | -7 441 € | -2 875 € | -3 031 € | -715 € | -598 € |
| Löner och arvoden | 0 € | -192 t€ | -64 t€ | -74 t€ | -13 t€ | -31 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Project Solutions Finland Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 4,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.