Oravi Forest Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,0 M€ och rörelseresultatet 450 t€; soliditet 49,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 711 t€ och inkomstskatterna 145 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | – |
| Förändring i omsättning | -11,4 % | 38,9 % | -1,5 % | 10,1 % | – | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | – | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Rörelsebidrag | -212 t€ | 1,5 M€ | 940 t€ | 732 t€ | 649 t€ | 450 t€ |
| Rörelsebidrag % | -7,1 % | 44,5 % | 38,4 % | 29,5 % | 28,8 % | – |
| Rörelseresultat | 450 t€ | 775 t€ | 469 t€ | 307 t€ | 323 t€ | 68 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | 22,8 % | 19,2 % | 12,4 % | 14,3 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 303 t€ | 565 t€ | 341 t€ | 232 t€ | 246 t€ | 45 t€ |
| Personalkostnader | -729 t€ | 757 t€ | 653 t€ | 555 t€ | 663 t€ | 531 t€ |
| Soliditet | 49,7 % | 39,6 % | 35,2 % | 31,6 % | 23,4 % | 12,2 % |
| Kassalikviditet | 1,31 | 1,20 | 1,10 | 1,12 | 0,92 | 0,89 |
| Current ratio | 1,34 | 1,21 | 1,12 | 1,16 | 0,93 | 0,91 |
| Relativ skuldsättning | 52,6 % | 61,6 % | 61,9 % | 48,3 % | 55,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 % | 41,2 % | 41,5 % | 42,0 % | 64,7 % | 21,9 % |
| Balansomslutning | 3,1 M€ | 3,5 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 822 t€ | 553 t€ | 380 t€ | 205 t€ |
| Kassa och bank | 660 t€ | 720 t€ | 512 t€ | 414 t€ | 422 t€ | 352 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | – | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 258 t€ | 269 t€ | 21 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 845 t€ | -974 t€ | -765 t€ | -834 t€ | -654 t€ | – |
| Personalkostnader | 729 t€ | -757 t€ | -653 t€ | -555 t€ | -663 t€ | -531 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 662 t€ | -738 t€ | -471 t€ | -425 t€ | -325 t€ | -382 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 345 t€ | -411 t€ | -356 t€ | -382 t€ | -288 t€ | -286 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 450 t€ | 775 t€ | 469 t€ | 307 t€ | 323 t€ | 68 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 66 t€ | -69 t€ | -42 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 384 t€ | 707 t€ | 427 t€ | 290 t€ | 307 t€ | 56 t€ |
| Inkomstskatt | 81 t€ | -142 t€ | -85 t€ | -58 t€ | -61 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 303 t€ | 565 t€ | 341 t€ | 232 t€ | 246 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 8 927 € | 10 t€ |
| Fordringar | 442 t€ | 474 t€ | 353 t€ | 316 t€ | 175 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 660 t€ | 720 t€ | 512 t€ | 414 t€ | 422 t€ | 352 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 883 t€ | 751 t€ | 605 t€ | 506 t€ |
| Aktiva | 3,1 M€ | 3,5 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 822 t€ | 553 t€ | 380 t€ | 205 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 744 t€ | 1,1 M€ | 725 t€ | 549 t€ | 595 t€ | 923 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 839 t€ | 997 t€ | 790 t€ | 650 t€ | 650 t€ | 554 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | – | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 20 t€ | 258 t€ | 269 t€ | 21 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 845 t€ | -974 t€ | -765 t€ | -834 t€ | -654 t€ | – |
| Personalkostnader | 729 t€ | -757 t€ | -653 t€ | -555 t€ | -663 t€ | -531 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 662 t€ | -738 t€ | -471 t€ | -425 t€ | -325 t€ | -382 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 345 t€ | -411 t€ | -356 t€ | -382 t€ | -288 t€ | -286 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 450 t€ | 775 t€ | 469 t€ | 307 t€ | 323 t€ | 68 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 66 t€ | -69 t€ | -42 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 384 t€ | 707 t€ | 427 t€ | 290 t€ | 307 t€ | 56 t€ |
| Inkomstskatt | 81 t€ | -142 t€ | -85 t€ | -58 t€ | -61 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 303 t€ | 565 t€ | 341 t€ | 232 t€ | 246 t€ | 45 t€ |
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | 21 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 8 927 € | 10 t€ |
| Fordringar | 442 t€ | 474 t€ | 353 t€ | 316 t€ | 175 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 660 t€ | 720 t€ | 512 t€ | 414 t€ | 422 t€ | 352 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 883 t€ | 751 t€ | 605 t€ | 506 t€ |
| Aktiva | 3,1 M€ | 3,5 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 822 t€ | 553 t€ | 380 t€ | 205 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 744 t€ | 1,1 M€ | 725 t€ | 549 t€ | 595 t€ | 923 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 839 t€ | 997 t€ | 790 t€ | 650 t€ | 650 t€ | 554 t€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 31 t€ | -21 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -29 t€ | -23 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 318 € | 604 € | 164 € | 76 € | 134 € | -35 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 128 t€ | 204 t€ | 118 t€ | 66 t€ | 135 t€ | 58 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ |
| Pensionskostnader | 102 t€ | -110 t€ | -94 t€ | -64 t€ | -110 t€ | -65 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 49 t€ | 97 t€ | 145 t€ | 193 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 620 t€ | 644 t€ | 443 t€ | 413 t€ | 328 t€ | 345 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -4 858 € | -929 € | -3 766 € | 12 t€ | -1 073 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 744 t€ | 1,1 M€ | 676 t€ | 452 t€ | 450 t€ | 731 t€ |
| Passiva | 3,1 M€ | 3,5 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Maskiner och inventarier | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 1,4 M€ | 954 t€ | 971 t€ | 1,1 M€ |
| Köp av tjänster | 243 t€ | -323 t€ | -240 t€ | -167 t€ | -71 t€ | – |
| Löner och arvoden | 596 t€ | -626 t€ | -527 t€ | -465 t€ | -523 t€ | -443 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 21 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 26 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 75 t€ | 111 t€ | 61 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 81 t€ | 8 847 € | 4 118 € | 4 671 € | 14 t€ | 42 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 606 t€ | -650 t€ | -521 t€ | -679 t€ | -582 t€ | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 286 t€ | 354 t€ | 288 t€ | 311 t€ | 160 t€ | 102 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 303 t€ | 565 t€ | 341 t€ | 232 t€ | 246 t€ | 45 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 9 148 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 46 t€ | 109 t€ | 146 t€ | 102 t€ | 144 t€ | 123 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 67 t€ | -69 t€ | -42 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 795 t€ | 471 t€ | 311 t€ | 124 t€ | 150 t€ |
| Material och förnödenheter | 21 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 8 927 € | 10 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 44 t€ | 40 t€ | 83 t€ | 69 t€ | 43 t€ | 28 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 662 t€ | -738 t€ | -471 t€ | -425 t€ | -325 t€ | -382 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 442 t€ | 474 t€ | 353 t€ | 316 t€ | 175 t€ | 144 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oravi Forest Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis