MonitoimiNainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Tusby, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 251 t€ och rörelseresultatet 22 t€; soliditet 67,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 874 € och inkomstskatterna 975 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 251 t€ | 262 t€ | 265 t€ | 276 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,1 % | -1,3 % | -4,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 22 t€ | 4 634 € | 1 482 € | 14 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,8 % | 1,8 % | 0,6 % | 4,9 % |
| Rörelseresultat | 22 t€ | 4 634 € | 1 482 € | 14 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 1,8 % | 0,6 % | 4,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 4 272 € | 1 105 € | 11 t€ |
| Personalkostnader | -63 t€ | -74 t€ | 112 t€ | 89 t€ |
| Soliditet | 67,5 % | 65,8 % | 86,9 % | 79,6 % |
| Kassalikviditet | 3,08 | 2,92 | 7,61 | 4,91 |
| Current ratio | 3,08 | 2,92 | 7,61 | 4,91 |
| Relativ skuldsättning | 12,6 % | 10,5 % | 3,0 % | 5,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 8,1 % | 2,1 % | 20,4 % |
| Balansomslutning | 98 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Eget kapital | 66 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 45 t€ | 24 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 251 t€ | 262 t€ | 265 t€ | 276 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2 301 € |
| Material och tjänster | 118 t€ | 158 t€ | -121 t€ | -140 t€ |
| Personalkostnader | 63 t€ | 74 t€ | -112 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | 24 t€ | -31 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22 t€ | 4 634 € | 1 482 € | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 207 € | 44 € | -78 € | -90 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 4 590 € | 1 404 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 4 429 € | 318 € | -298 € | -1 969 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 4 272 € | 1 105 € | 11 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 32 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 45 t€ | 24 t€ | 42 t€ |
| Rörliga aktiva | 98 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 98 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 66 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 28 t€ | 8 002 € | 14 t€ |
| Främmande kapital | 32 t€ | 28 t€ | 8 002 € | 14 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 251 t€ | 262 t€ | 265 t€ | 276 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2 301 € |
| Material och tjänster | 118 t€ | 158 t€ | -121 t€ | -140 t€ |
| Personalkostnader | 63 t€ | 74 t€ | -112 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | 24 t€ | -31 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22 t€ | 4 634 € | 1 482 € | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 207 € | 44 € | -78 € | -90 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 4 590 € | 1 404 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 4 429 € | 318 € | -298 € | -1 969 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 4 272 € | 1 105 € | 11 t€ |
| Fordringar | 32 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 45 t€ | 24 t€ | 42 t€ |
| Rörliga aktiva | 98 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Aktiva | 98 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 66 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 32 t€ | 28 t€ | 8 002 € | 14 t€ |
| Främmande kapital | 32 t€ | 28 t€ | 8 002 € | 14 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 172 € | 4 684 € | -4 106 € | -5 649 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 16 € | 1 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 429 € | 0 € | 300 € | 4 755 € |
| Pensionskostnader | 4 614 € | 9 488 € | -11 t€ | -9 612 € |
| Passiva | 98 t€ | 80 t€ | 61 t€ | 71 t€ |
| Köp av tjänster | 108 t€ | 131 t€ | -93 t€ | -99 t€ |
| Löner och arvoden | 55 t€ | 60 t€ | -97 t€ | -74 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 716 € | 1 716 € | 3 537 € | 2 904 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 10 t€ | 27 t€ | -28 t€ | -41 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 19 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 4 272 € | 1 105 € | 11 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 27 t€ | 27 t€ | 5 450 € | 9 211 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 210 € | 59 € | -80 € | -90 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 46 t€ | 46 t€ | 49 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 337 € | 341 € | 2 252 € | 438 € |
| Kortfristiga fordringar | 32 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 28 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör MonitoimiNainen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggnadssnickeriarbeten (230 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Tusby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis