Vantaan Terapiakeskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 959 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 30,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 26 t€ och inkomstskatterna 5 105 €. Offentliga köpare köpte för 13 t€ av företaget åren 2024–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 959 t€ | 746 t€ | 630 t€ | 406 t€ | 221 t€ |
| Förändring i omsättning | 28,6 % | 18,3 % | 55,3 % | 83,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 32 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,3 % | 2,4 % | 4,0 % | 4,4 % | 8,8 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 2,5 % | 4,0 % | 4,3 % | 8,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 26 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Personalkostnader | -54 t€ | -40 t€ | 17 t€ | 2 518 € | 19 t€ |
| Soliditet | 30,0 % | 49,3 % | 43,1 % | 35,6 % | 27,1 % |
| Kassalikviditet | 1,42 | 1,94 | 1,74 | 1,53 | 1,83 |
| Current ratio | 1,42 | 1,94 | 1,74 | 1,53 | 1,83 |
| Relativ skuldsättning | 18,9 % | 7,8 % | 9,5 % | 12,3 % | 17,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 % | 25,9 % | 43,7 % | 47,7 % | 99,8 % |
| Balansomslutning | 258 t€ | 114 t€ | 105 t€ | 78 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 56 t€ | 45 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 133 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 8 626 € | 9 804 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 959 t€ | 746 t€ | 630 t€ | 406 t€ | 221 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 204 t€ | 150 t€ | 136 t€ | 81 t€ | 64 t€ |
| Material och tjänster | 964 t€ | 752 t€ | -638 t€ | -406 t€ | -201 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | 40 t€ | -17 t€ | -2 518 € | -19 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 460 € | 613 € | -274 € | -365 € | -685 € |
| Övriga rörelsekostnader | 113 t€ | 84 t€ | -86 t€ | -60 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 141 € | 35 € | -58 € | -333 € | -1 371 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 6 686 € | 3 944 € | -5 106 € | -3 957 € | -3 024 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 380 € | 1 840 € | 822 € | 1 095 € | 1 460 € |
| Fordringar | 124 t€ | 87 t€ | 78 t€ | 68 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 133 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 8 626 € | 9 804 € |
| Rörliga aktiva | 257 t€ | 112 t€ | 104 t€ | 77 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 258 t€ | 114 t€ | 105 t€ | 78 t€ | 53 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 77 t€ | 56 t€ | 45 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 181 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 50 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 181 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 50 t€ | 39 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 959 t€ | 746 t€ | 630 t€ | 406 t€ | 221 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 204 t€ | 150 t€ | 136 t€ | 81 t€ | 64 t€ |
| Material och tjänster | 964 t€ | 752 t€ | -638 t€ | -406 t€ | -201 t€ |
| Personalkostnader | 54 t€ | 40 t€ | -17 t€ | -2 518 € | -19 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 460 € | 613 € | -274 € | -365 € | -685 € |
| Övriga rörelsekostnader | 113 t€ | 84 t€ | -86 t€ | -60 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 141 € | 35 € | -58 € | -333 € | -1 371 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 19 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Inkomstskatt | 6 686 € | 3 944 € | -5 106 € | -3 957 € | -3 024 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 1 380 € | 1 840 € | 822 € | 1 095 € | 1 460 € |
| Fordringar | 124 t€ | 87 t€ | 78 t€ | 68 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 133 t€ | 25 t€ | 26 t€ | 8 626 € | 9 804 € |
| Rörliga aktiva | 257 t€ | 112 t€ | 104 t€ | 77 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 258 t€ | 114 t€ | 105 t€ | 78 t€ | 53 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 77 t€ | 56 t€ | 45 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 181 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 50 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 181 t€ | 58 t€ | 60 t€ | 50 t€ | 39 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 462 € | 733 € | 701 € | 202 € | 185 € |
| Löner och arvoden | 52 t€ | 33 t€ | -15 t€ | -2 518 € | -17 t€ |
| Pensionskostnader | 545 € | 6 011 € | -1 669 € | 0 € | -1 864 € |
| Materiella tillgångar | 1 380 € | 1 840 € | 822 € | 1 095 € | 1 460 € |
| Avskrivningar enligt plan | 460 € | 613 € | -274 € | -365 € | -685 € |
| Passiva | 258 t€ | 114 t€ | 105 t€ | 78 t€ | 53 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 051 € | 704 € | -142 € | 0 € | -467 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 € | 354 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 20 t€ | 7 800 € | 7 800 € | 7 800 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 26 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Köp av tjänster | 963 t€ | 752 t€ | -637 t€ | -406 t€ | -201 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 49 t€ | 39 t€ | 23 t€ | 12 t€ | -2 476 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 699 € | 133 € | -1 461 € | -238 € | -4 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 669 € | 2 219 € | 1 922 € | 1 003 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 12 t€ | 20 t€ | 7 800 € | 7 800 € | 7 800 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 32 € | 0 € | 2 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 581 € | 1 737 € | 1 106 € | 0 € | 1 008 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 107 t€ | 65 t€ | 68 t€ | 59 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 112 t€ | 68 t€ | 70 t€ | 60 t€ | 34 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 173 € | 35 € | -60 € | -333 € | -1 371 € |
| Maskiner och inventarier | 1 380 € | 1 840 € | 822 € | 1 095 € | 1 460 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 178 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 50 t€ | 27 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vantaan Terapiakeskus Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1447 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis