Levi-Kittilän Taksit Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 96 t€ och rörelseresultatet -17 t€; soliditet 84,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 39 t€ och inkomstskatterna 7 702 €. Offentliga köpare köpte för 200 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Verohallinto (Valtiovarainministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 96 t€ | 196 t€ | 113 t€ | 93 t€ | 102 t€ |
| Förändring i omsättning | -50,8 % | 73,3 % | 21,6 % | -9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -17 t€ | 39 t€ | 7 332 € | 9 663 € | -7 312 € |
| Rörelsebidrag % | -17,5 % | 20,1 % | 6,5 % | 10,4 % | -7,2 % |
| Rörelseresultat | -17 t€ | 39 t€ | 7 332 € | 9 663 € | -7 312 € |
| Rörelsemarginal | -17,5 % | 20,1 % | 6,5 % | 10,4 % | -7,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -17 t€ | 32 t€ | 7 234 € | 9 667 € | -7 338 € |
| Personalkostnader | -27 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 22 t€ |
| Soliditet | 84,7 % | 79,5 % | 47,8 % | 45,9 % | 33,3 % |
| Kassalikviditet | 6,54 | 4,88 | 1,92 | 1,85 | 1,50 |
| Current ratio | 6,54 | 4,88 | 1,92 | 1,85 | 1,50 |
| Relativ skuldsättning | 7,0 % | 7,1 % | 22,5 % | 20,3 % | 13,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -46,1 % | 58,7 % | 31,1 % | 60,3 % | -106,8 % |
| Balansomslutning | 44 t€ | 68 t€ | 49 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Eget kapital | 37 t€ | 54 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 6 870 € |
| Kassa och bank | 41 t€ | 56 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 8 989 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 96 t€ | 196 t€ | 113 t€ | 93 t€ | 102 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 100 € | 0 € | 0 € | 6 140 € |
| Material och tjänster | 63 t€ | -109 t€ | -63 t€ | -40 t€ | -55 t€ |
| Personalkostnader | 27 t€ | -19 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | -28 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -17 t€ | 39 t€ | 7 332 € | 9 663 € | -7 312 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 64 € | -3 € | -98 € | 4 € | -26 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -17 t€ | 39 t€ | 7 234 € | 9 667 € | -7 338 € |
| Inkomstskatt | 203 € | -7 703 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -17 t€ | 32 t€ | 7 234 € | 9 667 € | -7 338 € |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 3 290 € | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 56 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 8 989 € |
| Rörliga aktiva | 44 t€ | 68 t€ | 49 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Aktiva | 44 t€ | 68 t€ | 49 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 37 t€ | 54 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 6 870 € |
| Korfristigt främmande kapital | 6 726 € | 14 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 6 726 € | 14 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 96 t€ | 196 t€ | 113 t€ | 93 t€ | 102 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 100 € | 0 € | 0 € | 6 140 € |
| Material och tjänster | 63 t€ | -109 t€ | -63 t€ | -40 t€ | -55 t€ |
| Personalkostnader | 27 t€ | -19 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | -28 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -17 t€ | 39 t€ | 7 332 € | 9 663 € | -7 312 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 64 € | -3 € | -98 € | 4 € | -26 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -17 t€ | 39 t€ | 7 234 € | 9 667 € | -7 338 € |
| Inkomstskatt | 203 € | -7 703 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -17 t€ | 32 t€ | 7 234 € | 9 667 € | -7 338 € |
| Fordringar | 3 290 € | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 41 t€ | 56 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 8 989 € |
| Rörliga aktiva | 44 t€ | 68 t€ | 49 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Aktiva | 44 t€ | 68 t€ | 49 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 37 t€ | 54 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 6 870 € |
| Korfristigt främmande kapital | 6 726 € | 14 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 6 726 € | 14 t€ | 25 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Pensionskostnader | 3 303 € | -1 896 € | 0 € | 0 € | -1 540 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 41 t€ | 8 771 € | 2 537 € | -7 130 € | 708 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 290 € | 12 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 643 € | 4 474 € | 1 528 € | 3 354 € | 2 531 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 610 € | 3 183 € | 4 398 € | 1 532 € | 7 808 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 658 € | 1 663 € | 9 004 € | 18 t€ | 3 086 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 0 € | 0 € | 4 € | 15 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 69 € | -3 € | -98 € | 0 € | -41 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 548 € | 950 € | 23 t€ | 14 t€ | 6 729 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 534 € | 8 492 € | 418 € | 1 691 € | 4 478 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -17 t€ | 32 t€ | 7 234 € | 9 667 € | -7 338 € |
| Övriga lönebikostnader | 477 € | -350 € | 0 € | 0 € | -288 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | 0 € | -433 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 € | 6 987 € | 0 € | 743 € | 725 € |
| Köp av tjänster | 63 t€ | -109 t€ | -63 t€ | -40 t€ | -55 t€ |
| Löner och arvoden | 23 t€ | -17 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -20 t€ |
| Passiva | 44 t€ | 68 t€ | 49 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Levi-Kittilän Taksit Oy till den övre halvan inom näringsgrenen förmedling avseende godstransport (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€, 2,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kittilä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis