MK Clinic Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 164 t€ och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 55,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 11 t€ och inkomstskatterna 2 287 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 164 t€ | 203 t€ |
| Förändring i omsättning | -19,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 9 759 € | 25 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,0 % | 12,2 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | 28 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 13,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 9 352 € | 25 t€ |
| Personalkostnader | -22 t€ | -49 t€ |
| Soliditet | 55,3 % | 62,4 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 1,10 |
| Current ratio | 1,36 | 1,69 |
| Relativ skuldsättning | 15,5 % | 11,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,7 % | 68,4 % |
| Balansomslutning | 97 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 31 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 164 t€ | 203 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 37 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 113 t€ | 84 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 528 € | 2 775 € |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | 56 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 494 € | 41 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 28 t€ |
| Inkomstskatt | 2 441 € | 2 287 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 352 € | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 583 € | 8 325 € |
| Omsättningstillgångar | 31 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 30 t€ |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 97 t€ | 79 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 31 t€ | 37 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 66 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 42 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 164 t€ | 203 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 37 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 113 t€ | 84 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 528 € | 2 775 € |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | 56 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 494 € | 41 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 12 t€ | 28 t€ |
| Inkomstskatt | 2 441 € | 2 287 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 9 352 € | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 7 583 € | 8 325 € |
| Omsättningstillgångar | 31 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 30 t€ |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 97 t€ | 79 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 31 t€ | 37 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 66 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 42 t€ |
| Pensionskostnader | -688 € | 7 963 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 528 € | 2 775 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 210 € | 210 € |
| Materiella tillgångar | 7 583 € | 8 325 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 20 t€ | 9 229 € |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 19 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 2 712 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 74 € | 30 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 568 € | 71 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 574 € | 11 t€ |
| Färdiga produkter | 31 t€ | 25 t€ |
| Långfristiga fordringar | 210 € | 210 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 096 € | 150 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 9 352 € | 25 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 418 € | 1 296 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 102 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 715 € | 2 613 € |
| Köp av tjänster | 19 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 22 t€ | 40 t€ |
| Passiva | 97 t€ | 79 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -6 970 € | -12 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 40 t€ | 19 t€ |
| Maskiner och inventarier | 7 583 € | 8 325 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör MK Clinic Oy till den övre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kajana
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis