ViaNueva Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 551 t€ och rörelseresultatet 77 t€; soliditet 88,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 95 t€ och inkomstskatterna 19 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 551 t€ | 524 t€ | 562 t€ | 638 t€ | 562 t€ |
| Förändring i omsättning | 5,2 % | -6,8 % | -11,9 % | 13,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 77 t€ | 88 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,0 % | 16,8 % | 16,3 % | 13,8 % | 19,1 % |
| Rörelseresultat | 77 t€ | 88 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,0 % | 16,8 % | 16,3 % | 13,8 % | 19,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 81 t€ | 68 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 85 t€ |
| Personalkostnader | -195 t€ | 178 t€ | 198 t€ | 180 t€ | 158 t€ |
| Soliditet | 88,6 % | 88,7 % | 86,2 % | 83,5 % | 78,9 % |
| Kassalikviditet | 1,42 | 2,71 | 2,90 | 3,58 | 3,55 |
| Current ratio | 1,42 | 2,71 | 2,90 | 3,58 | 3,55 |
| Relativ skuldsättning | 8,8 % | 7,9 % | 8,1 % | 7,2 % | 8,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 % | 20,7 % | 24,9 % | 29,3 % | 46,8 % |
| Balansomslutning | 425 t€ | 369 t€ | 329 t€ | 279 t€ | 231 t€ |
| Eget kapital | 376 t€ | 327 t€ | 283 t€ | 233 t€ | 182 t€ |
| Kassa och bank | 5 451 € | 56 t€ | 54 t€ | 87 t€ | 85 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 551 t€ | 524 t€ | 562 t€ | 638 t€ | 562 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 65 € |
| Material och tjänster | 209 t€ | -186 t€ | -212 t€ | -291 t€ | -268 t€ |
| Personalkostnader | 195 t€ | -178 t€ | -198 t€ | -180 t€ | -158 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -72 t€ | -61 t€ | -80 t€ | -29 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 77 t€ | 88 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -23 t€ | -820 € | -1 609 € | -1 278 € | -80 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 87 t€ | 90 t€ | 87 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 68 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 85 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 356 t€ | 256 t€ | 197 t€ | 114 t€ | 58 t€ |
| Fordringar | 64 t€ | 57 t€ | 78 t€ | 77 t€ | 89 t€ |
| Kassa och bank | 5 451 € | 56 t€ | 54 t€ | 87 t€ | 85 t€ |
| Rörliga aktiva | 69 t€ | 113 t€ | 132 t€ | 164 t€ | 173 t€ |
| Aktiva | 425 t€ | 369 t€ | 329 t€ | 279 t€ | 231 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 376 t€ | 327 t€ | 283 t€ | 233 t€ | 182 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 49 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 49 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 551 t€ | 524 t€ | 562 t€ | 638 t€ | 562 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 65 € |
| Material och tjänster | 209 t€ | -186 t€ | -212 t€ | -291 t€ | -268 t€ |
| Personalkostnader | 195 t€ | -178 t€ | -198 t€ | -180 t€ | -158 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -72 t€ | -61 t€ | -80 t€ | -29 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 77 t€ | 88 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 107 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -23 t€ | -820 € | -1 609 € | -1 278 € | -80 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 100 t€ | 87 t€ | 90 t€ | 87 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 81 t€ | 68 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 85 t€ |
| Bestående aktiva | 356 t€ | 256 t€ | 197 t€ | 114 t€ | 58 t€ |
| Fordringar | 64 t€ | 57 t€ | 78 t€ | 77 t€ | 89 t€ |
| Kassa och bank | 5 451 € | 56 t€ | 54 t€ | 87 t€ | 85 t€ |
| Rörliga aktiva | 69 t€ | 113 t€ | 132 t€ | 164 t€ | 173 t€ |
| Aktiva | 425 t€ | 369 t€ | 329 t€ | 279 t€ | 231 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 376 t€ | 327 t€ | 283 t€ | 233 t€ | 182 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 49 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 49 t€ |
| Placeringar | 356 t€ | 256 t€ | 197 t€ | 114 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 4 964 € | 5 049 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 32 t€ | 31 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 5 180 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 292 t€ | 257 t€ | 210 t€ | 162 t€ | 95 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 517 € | 0 € | 5 086 € | 0 € | 1 911 € |
| Långfristiga fordringar | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 t€ | 8 944 € | 16 t€ | 304 € | 24 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 55 t€ | 49 t€ | 65 t€ | 72 t€ | 82 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 33 t€ | -53 t€ | -40 t€ | -51 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 81 t€ | 68 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 85 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 56 t€ | 49 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 89 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 986 € | -3 788 € | -4 482 € | -2 151 € | -83 € |
| Löner och arvoden | 180 t€ | -165 t€ | -184 t€ | -167 t€ | -149 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 040 € | 1 420 € | 3 568 € | 16 t€ | 20 t€ |
| Passiva | 425 t€ | 369 t€ | 329 t€ | 279 t€ | 231 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 21 t€ | 358 € | 489 € | 15 € | 3 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 518 € | -6 563 € | -6 966 € | -7 630 € | -5 364 € |
| Köp av tjänster | 176 t€ | -133 t€ | -173 t€ | -240 t€ | -246 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 356 t€ | 256 t€ | 197 t€ | 114 t€ | 58 t€ |
| Pensionskostnader | 6 511 € | -6 694 € | -6 210 € | -5 292 € | -3 884 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 472 € | 2 611 € | 2 384 € | 859 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör ViaNueva Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig verksamhet vid reklambyråer (993 företag med beskattningsbar inkomst; median 11 t€, 8,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.