Tuomas Gee OY är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2026 var omsättningen 75 t€ och rörelseresultatet -31 t€; soliditet 96,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 377 €.
Åbo: 44 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 t€ | 79 t€ | 81 t€ | 85 t€ | 153 t€ | 157 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,1 % | -2,3 % | -4,5 % | -44,8 % | -2,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -32 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 2 075 € | 21 t€ | 33 t€ |
| Rörelsebidrag % | -43,0 % | 13,5 % | 18,1 % | 2,5 % | 14,0 % | 20,8 % |
| Rörelseresultat | -31 t€ | 9 635 € | 14 t€ | 1 237 € | 21 t€ | 31 t€ |
| Rörelsemarginal | -41,1 % | 12,2 % | 17,4 % | 1,5 % | 13,7 % | 19,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -31 t€ | 7 883 € | 9 456 € | -513 € | 16 t€ | 25 t€ |
| Personalkostnader | -25 t€ | 14 t€ | 7 373 € | 11 t€ | 30 t€ | 29 t€ |
| Soliditet | 96,8 % | 86,4 % | 86,6 % | 58,9 % | 74,0 % | 88,1 % |
| Kassalikviditet | 26,12 | 0,80 | 0,52 | 1,95 | 3,84 | 7,57 |
| Current ratio | 26,12 | 0,80 | 0,52 | 1,95 | 4,06 | 7,74 |
| Relativ skuldsättning | 1,1 % | 12,2 % | 11,1 % | 43,3 % | 13,2 % | 3,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -120,1 % | 12,9 % | 16,4 % | -1,0 % | 28,0 % | 55,8 % |
| Balansomslutning | 27 t€ | 71 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 78 t€ | 51 t€ |
| Eget kapital | 26 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 45 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 7 729 € | 4 009 € | 24 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 t€ | 79 t€ | 81 t€ | 85 t€ | 153 t€ | 157 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 983 € | 165 € | 4 690 € | 11 t€ | 500 € |
| Material och tjänster | 30 t€ | -30 t€ | -39 t€ | -49 t€ | -74 t€ | -64 t€ |
| Personalkostnader | 25 t€ | -14 t€ | -7 373 € | -11 t€ | -30 t€ | -29 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 471 € | -1 006 € | -629 € | -838 € | -484 € | -1 316 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -39 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -31 t€ | 9 635 € | 14 t€ | 1 237 € | 21 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 € | 225 € | -2 070 € | -1 751 € | -750 € | 154 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -31 t€ | 9 860 € | 12 t€ | -513 € | 20 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | -41 € | -1 978 € | -2 517 € | 0 € | -4 088 € | -6 288 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -31 t€ | 7 883 € | 9 456 € | -513 € | 16 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 413 € | 63 t€ | 62 t€ | 63 t€ | 1 453 € | 3 949 € |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 4 225 € | 1 010 € |
| Fordringar | 278 € | 0 € | 670 € | 2 151 € | 41 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 7 729 € | 4 009 € | 24 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 7 729 € | 4 678 € | 27 t€ | 76 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 27 t€ | 71 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 78 t€ | 51 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 26 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 45 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 23 t€ | 1 463 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 846 € | 9 661 € | 8 963 € | 14 t€ | 19 t€ | 6 102 € |
| Främmande kapital | 846 € | 9 661 € | 8 963 € | 37 t€ | 20 t€ | 6 102 € |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75 t€ | 79 t€ | 81 t€ | 85 t€ | 153 t€ | 157 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 983 € | 165 € | 4 690 € | 11 t€ | 500 € |
| Material och tjänster | 30 t€ | -30 t€ | -39 t€ | -49 t€ | -74 t€ | -64 t€ |
| Personalkostnader | 25 t€ | -14 t€ | -7 373 € | -11 t€ | -30 t€ | -29 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 471 € | -1 006 € | -629 € | -838 € | -484 € | -1 316 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -26 t€ | -20 t€ | -27 t€ | -39 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -31 t€ | 9 635 € | 14 t€ | 1 237 € | 21 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 € | 225 € | -2 070 € | -1 751 € | -750 € | 154 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -31 t€ | 9 860 € | 12 t€ | -513 € | 20 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | -41 € | -1 978 € | -2 517 € | 0 € | -4 088 € | -6 288 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -31 t€ | 7 883 € | 9 456 € | -513 € | 16 t€ | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 4 413 € | 63 t€ | 62 t€ | 63 t€ | 1 453 € | 3 949 € |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 4 225 € | 1 010 € |
| Fordringar | 278 € | 0 € | 670 € | 2 151 € | 41 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 22 t€ | 7 729 € | 4 009 € | 24 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 7 729 € | 4 678 € | 27 t€ | 76 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 27 t€ | 71 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 78 t€ | 51 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 26 t€ | 61 t€ | 58 t€ | 52 t€ | 58 t€ | 45 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 23 t€ | 1 463 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 846 € | 9 661 € | 8 963 € | 14 t€ | 19 t€ | 6 102 € |
| Främmande kapital | 846 € | 9 661 € | 8 963 € | 37 t€ | 20 t€ | 6 102 € |
| Färdiga produkter | – | – | – | 0 € | 4 225 € | 1 010 € |
| Placeringar | 0 € | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 163 € | 0 € | 670 € | 0 € | 2 356 € | 2 356 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 846 € | 6 616 € | 6 428 € | 2 469 € | 3 752 € | 1 217 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 54 t€ | 51 t€ | 46 t€ | 50 t€ | 39 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | 0 € | 280 € | 34 t€ | 6 990 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 408 € | 0 € | 1 438 € | 1 565 € | 721 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 114 € | 0 € | 0 € | 1 872 € | 4 437 € | 9 590 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 30 t€ | -27 t€ | -39 t€ | -49 t€ | -74 t€ | -64 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -31 t€ | 7 883 € | 9 438 € | -513 € | 16 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 278 € | 0 € | 670 € | 2 151 € | 41 t€ | 19 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 41 € | 0 € | -2 071 € | -1 752 € | -984 € | -68 € |
| Materiella tillgångar | 4 413 € | 3 017 € | 1 886 € | 2 514 € | 1 453 € | 3 949 € |
| Löner och arvoden | 19 t€ | -9 645 € | -3 191 € | -7 778 € | -26 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 636 € | 2 535 € | 339 € | 3 211 € | 4 164 € |
| Passiva | 27 t€ | 71 t€ | 67 t€ | 89 t€ | 78 t€ | 51 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 225 € | 1 € | 1 € | 234 € | 222 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 625 € | -872 € | -1 419 € | -1 246 € | -1 404 € | -1 278 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 23 t€ | 1 463 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 4 413 € | 3 017 € | 1 886 € | 2 514 € | 1 453 € | 3 949 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 471 € | -1 006 € | -629 € | -838 € | -484 € | -1 316 € |
| Köp av tjänster | 190 € | -3 465 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 9 360 € | 10 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 3 334 € | -3 313 € | -2 763 € | -2 215 € | -1 976 € | -1 921 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tuomas Gee OY till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.