Autopalvelu JW-Service Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Karins, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 399 t€; soliditet 89,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 416 t€ och inkomstskatterna 85 t€.
S:t Karins: 14 nya företag på 30 dagar
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -3,0 % | 8,4 % | 9,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 311 t€ | 496 t€ | 468 t€ | 446 t€ |
| Rörelsebidrag % | 18,9 % | 29,2 % | 29,9 % | 31,0 % |
| Rörelseresultat | 399 t€ | 393 t€ | 372 t€ | 377 t€ |
| Rörelsemarginal | 24,2 % | 23,1 % | 23,8 % | 26,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 335 t€ | 327 t€ | 303 t€ | 312 t€ |
| Personalkostnader | -367 t€ | 418 t€ | 375 t€ | 345 t€ |
| Soliditet | 89,9 % | 89,8 % | 86,7 % | 83,6 % |
| Kassalikviditet | 7,56 | 9,10 | 6,98 | 4,64 |
| Current ratio | 8,58 | 10,25 | 8,17 | 5,16 |
| Relativ skuldsättning | 11,9 % | 10,3 % | 12,9 % | 15,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 % | 21,3 % | 23,1 % | 28,5 % |
| Balansomslutning | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 594 t€ | 452 t€ | 618 t€ | 636 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 200 € | 0 € | 1 825 € |
| Material och tjänster | 589 t€ | -615 t€ | -545 t€ | -524 t€ |
| Personalkostnader | 367 t€ | -418 t€ | -375 t€ | -345 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 88 t€ | -103 t€ | -96 t€ | -69 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 204 t€ | -171 t€ | -179 t€ | -124 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 399 t€ | 393 t€ | 372 t€ | 377 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 t€ | 17 t€ | 6 747 € | 13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 419 t€ | 410 t€ | 379 t€ | 390 t€ |
| Inkomstskatt | 84 t€ | -83 t€ | -76 t€ | -78 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 335 t€ | 327 t€ | 303 t€ | 312 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 258 t€ | 297 t€ | 262 t€ | 508 t€ |
| Omsättningstillgångar | 200 t€ | 158 t€ | 182 t€ | 81 t€ |
| Fordringar | 888 t€ | 800 t€ | 448 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 594 t€ | 452 t€ | 618 t€ | 636 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 802 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 37 t€ | 48 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 196 t€ | 138 t€ | 153 t€ | 155 t€ |
| Främmande kapital | 196 t€ | 175 t€ | 201 t€ | 215 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 2 200 € | 0 € | 1 825 € |
| Material och tjänster | 589 t€ | -615 t€ | -545 t€ | -524 t€ |
| Personalkostnader | 367 t€ | -418 t€ | -375 t€ | -345 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 88 t€ | -103 t€ | -96 t€ | -69 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 204 t€ | -171 t€ | -179 t€ | -124 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 399 t€ | 393 t€ | 372 t€ | 377 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 t€ | 17 t€ | 6 747 € | 13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 419 t€ | 410 t€ | 379 t€ | 390 t€ |
| Inkomstskatt | 84 t€ | -83 t€ | -76 t€ | -78 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 335 t€ | 327 t€ | 303 t€ | 312 t€ |
| Bestående aktiva | 258 t€ | 297 t€ | 262 t€ | 508 t€ |
| Omsättningstillgångar | 200 t€ | 158 t€ | 182 t€ | 81 t€ |
| Fordringar | 888 t€ | 800 t€ | 448 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 594 t€ | 452 t€ | 618 t€ | 636 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 802 t€ |
| Aktiva | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 37 t€ | 48 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 196 t€ | 138 t€ | 153 t€ | 155 t€ |
| Främmande kapital | 196 t€ | 175 t€ | 201 t€ | 215 t€ |
| Färdiga produkter | 68 t€ | 68 t€ | 76 t€ | 0 € |
| Placeringar | – | – | 0 € | 286 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 42 t€ | 32 t€ | 49 t€ | 54 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 781 t€ |
| Långfristiga fordringar | 729 t€ | 667 t€ | 336 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 49 t€ | 42 t€ | 30 t€ | 11 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | – | 0 € | 67 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 40 t€ | 55 t€ | 43 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 23 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 24 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 616 t€ | -574 t€ | -629 t€ | -514 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 335 t€ | 327 t€ | 303 t€ | 312 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 719 t€ | 654 t€ | 336 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 159 t€ | 134 t€ | 112 t€ | 84 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 029 € | -1 105 € | -1 282 € | -1 489 € |
| Materiella tillgångar | 258 t€ | 297 t€ | 262 t€ | 222 t€ |
| Material och förnödenheter | 133 t€ | 90 t€ | 106 t€ | 81 t€ |
| Löner och arvoden | 288 t€ | -344 t€ | -307 t€ | -285 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 93 t€ | 73 t€ | 62 t€ | 66 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | 0 € | 280 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 56 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 0 € |
| Passiva | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristiga kundfordringar | 9 867 € | 13 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 21 t€ | 18 t€ | 8 029 € | 2 269 € |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 37 t€ | 48 t€ | 60 t€ |
| Maskiner och inventarier | 258 t€ | 297 t€ | 262 t€ | 154 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 88 t€ | -103 t€ | -96 t€ | -69 t€ |
| Köp av tjänster | 16 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 37 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -43 t€ | -25 t€ | 101 t€ | 11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | – | 0 € | 6 406 € |
| Pensionskostnader | 65 t€ | -61 t€ | -53 t€ | -46 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Autopalvelu JW-Service Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 21 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.