Levin Eturinne Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 0 € och rörelseresultatet 207 t€; soliditet 75,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 196 t€ och inkomstskatterna 40 t€.
Kittilä: 5 nya företag på 30 dagar
- Bella Aurora Lodge Levi OyMuu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
- Kittilän malminetsintäpalvelut OyMuuta kaivostoimintaa ja louhintaa palveleva toiminta
- Nordic Digivolt OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 6 345 € | 261 t€ | 483 t€ |
| Förändring i omsättning | -100,0 % | -97,6 % | -46,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 190 t€ | 212 t€ | 226 t€ | 166 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 3338,9 % | 86,8 % | 34,3 % |
| Rörelseresultat | 207 t€ | 192 t€ | 205 t€ | 140 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 3025,6 % | 78,4 % | 29,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 161 t€ | 145 t€ | 157 t€ | 105 t€ |
| Personalkostnader | -12 t€ | 7 575 € | 17 t€ | 79 t€ |
| Soliditet | 75,9 % | 72,4 % | 52,8 % | 44,5 % |
| Kassalikviditet | 4,43 | 3,75 | 7,39 | 6,21 |
| Current ratio | 4,43 | 3,75 | 7,39 | 6,21 |
| Relativ skuldsättning | – | 6737,8 % | 334,3 % | 211,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 12,9 % | 16,1 % | 12,8 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 819 t€ |
| Kassa och bank | 159 t€ | 94 t€ | 327 t€ | 336 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 6 345 € | 261 t€ | 483 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 259 t€ | 254 t€ | 251 t€ | 45 t€ |
| Material och tjänster | 1 594 € | 0 € | -194 t€ | -141 t€ |
| Personalkostnader | 12 t€ | -7 575 € | -17 t€ | -79 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -41 t€ | -76 t€ | -142 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 207 t€ | 192 t€ | 205 t€ | 140 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 284 € | -11 t€ | -8 770 € | -7 855 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 203 t€ | 181 t€ | 196 t€ | 132 t€ |
| Inkomstskatt | 42 t€ | -37 t€ | -39 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 161 t€ | 145 t€ | 157 t€ | 105 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 304 t€ | 320 t€ | 376 t€ | 353 t€ |
| Kassa och bank | 159 t€ | 94 t€ | 327 t€ | 336 t€ |
| Rörliga aktiva | 463 t€ | 414 t€ | 703 t€ | 690 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 819 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 302 t€ | 317 t€ | 777 t€ | 909 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 105 t€ | 110 t€ | 95 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 406 t€ | 428 t€ | 872 t€ | 1,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 6 345 € | 261 t€ | 483 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 259 t€ | 254 t€ | 251 t€ | 45 t€ |
| Material och tjänster | 1 594 € | 0 € | -194 t€ | -141 t€ |
| Personalkostnader | 12 t€ | -7 575 € | -17 t€ | -79 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -41 t€ | -76 t€ | -142 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 207 t€ | 192 t€ | 205 t€ | 140 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 284 € | -11 t€ | -8 770 € | -7 855 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 203 t€ | 181 t€ | 196 t€ | 132 t€ |
| Inkomstskatt | 42 t€ | -37 t€ | -39 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 161 t€ | 145 t€ | 157 t€ | 105 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 304 t€ | 320 t€ | 376 t€ | 353 t€ |
| Kassa och bank | 159 t€ | 94 t€ | 327 t€ | 336 t€ |
| Rörliga aktiva | 463 t€ | 414 t€ | 703 t€ | 690 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 976 t€ | 819 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 302 t€ | 317 t€ | 777 t€ | 909 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 105 t€ | 110 t€ | 95 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 406 t€ | 428 t€ | 872 t€ | 1,0 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 121 t€ | 13 t€ | 7 902 € | 0 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 160 t€ | 172 t€ | 185 t€ | 199 t€ |
| Långfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 132 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 161 t€ | 145 t€ | 157 t€ | 105 t€ |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 31 t€ |
| Pensionskostnader | 7 879 € | -7 743 € | -6 854 € | -9 550 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 334 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 51 € | 0 € | 1 347 € | 5 071 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 555 € | 5 217 € | 0 € |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Långfristiga lånefordringar | 304 t€ | 319 t€ | 334 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 86 t€ | 92 t€ | 73 t€ | 67 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 431 € | 7 527 € | 1 818 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 284 € | -11 t€ | -8 786 € | -7 855 € |
| Långfristiga fordringar | 304 t€ | 319 t€ | 334 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 1 086 € | 42 t€ | 353 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 100 € | 30 t€ | 18 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 974 t€ | 817 t€ | 712 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 928 t€ | 928 t€ | 928 t€ | 920 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -25 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Köp av tjänster | 1 594 € | 0 € | -78 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 302 t€ | 317 t€ | 777 t€ | 777 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -116 t€ | -141 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 465 € | 15 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 699 € | 168 € | 348 € | -2 327 € |
| Löner och arvoden | 2 000 € | 0 € | -10 t€ | -68 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Levin Eturinne Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 9,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.