Pivosto Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 43,5 M€ och rörelseresultatet 22,5 M€; soliditet 99,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10,1 M€ och inkomstskatterna 1,7 M€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 43,5 M€ | 19,9 M€ | 35,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 118,1 % | -43,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 22,4 M€ | 9,9 M€ | 15,3 M€ |
| Rörelsebidrag % | 51,5 % | 49,8 % | 43,8 % |
| Rörelseresultat | 22,5 M€ | 9,8 M€ | 15,2 M€ |
| Rörelsemarginal | 51,7 % | 49,3 % | 43,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 44,2 M€ | 23,0 M€ | 21,6 M€ |
| Personalkostnader | -69 t€ | 67 t€ | 61 t€ |
| Soliditet | 99,6 % | 99,8 % | 98,9 % |
| Kassalikviditet | 37,99 | 39,94 | 5,15 |
| Current ratio | 200,02 | 439,70 | 69,30 |
| Relativ skuldsättning | 3,0 % | 2,5 % | 8,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 7,7 % | 7,7 % |
| Balansomslutning | 341,8 M€ | 300,8 M€ | 284,3 M€ |
| Eget kapital | 340,4 M€ | 300,3 M€ | 281,3 M€ |
| Kassa och bank | 49,0 M€ | 17,5 M€ | 14,4 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 43,5 M€ | 19,9 M€ | 35,0 M€ |
| Material och tjänster | 20,7 M€ | -9,7 M€ | -19,5 M€ |
| Personalkostnader | 69 t€ | -67 t€ | -61 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 83 t€ | -84 t€ | -86 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 136 t€ | -213 t€ | -136 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22,5 M€ | 9,8 M€ | 15,2 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26,2 M€ | 15,2 M€ | 9,4 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48,7 M€ | 25,0 M€ | 24,7 M€ |
| Inkomstskatt | 4,6 M€ | -2,0 M€ | -3,1 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 44,2 M€ | 23,0 M€ | 21,6 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 77,3 M€ | 77,4 M€ | 73,6 M€ |
| Omsättningstillgångar | 214,3 M€ | 203,1 M€ | 195,0 M€ |
| Fordringar | 1,2 M€ | 2,8 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 49,0 M€ | 17,5 M€ | 14,4 M€ |
| Rörliga aktiva | 264,5 M€ | 223,4 M€ | 210,7 M€ |
| Aktiva | 341,8 M€ | 300,8 M€ | 284,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 815 t€ | 815 t€ | 815 t€ |
| Eget kapital | 340,4 M€ | 300,3 M€ | 281,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 508 t€ | 3,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 508 t€ | 3,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 43,5 M€ | 19,9 M€ | 35,0 M€ |
| Material och tjänster | 20,7 M€ | -9,7 M€ | -19,5 M€ |
| Personalkostnader | 69 t€ | -67 t€ | -61 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 83 t€ | -84 t€ | -86 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 136 t€ | -213 t€ | -136 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 22,5 M€ | 9,8 M€ | 15,2 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26,2 M€ | 15,2 M€ | 9,4 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48,7 M€ | 25,0 M€ | 24,7 M€ |
| Inkomstskatt | 4,6 M€ | -2,0 M€ | -3,1 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 44,2 M€ | 23,0 M€ | 21,6 M€ |
| Bestående aktiva | 77,3 M€ | 77,4 M€ | 73,6 M€ |
| Omsättningstillgångar | 214,3 M€ | 203,1 M€ | 195,0 M€ |
| Fordringar | 1,2 M€ | 2,8 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 49,0 M€ | 17,5 M€ | 14,4 M€ |
| Rörliga aktiva | 264,5 M€ | 223,4 M€ | 210,7 M€ |
| Aktiva | 341,8 M€ | 300,8 M€ | 284,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 815 t€ | 815 t€ | 815 t€ |
| Eget kapital | 340,4 M€ | 300,3 M€ | 281,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 508 t€ | 3,0 M€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 508 t€ | 3,0 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 54 t€ | 56 t€ | 58 t€ |
| Placeringar | 76,7 M€ | 76,7 M€ | 72,9 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 992 € | 17 t€ | 1 111 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 307 € | 369 t€ | 368 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 307 t€ | 384 t€ | 461 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 85,5 M€ | 66,5 M€ | 48,9 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1,2 M€ | 2,8 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 244 t€ | 139 t€ | 5 740 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 209,2 M€ | 209,2 M€ | 209,2 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 31,5 M€ | -17,6 M€ | -24,4 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 44,2 M€ | 23,0 M€ | 21,6 M€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 1,2 M€ | 2,8 M€ | 1,2 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 158 t€ | -40 t€ | -82 t€ |
| Materiella tillgångar | 278 t€ | 284 t€ | 291 t€ |
| Löner och arvoden | 65 t€ | -63 t€ | -56 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1,1 M€ | 0 € | 2,7 M€ |
| Immateriella tillgångar | 307 t€ | 384 t€ | 461 t€ |
| Passiva | 341,8 M€ | 300,8 M€ | 284,3 M€ |
| Överkursfond | 673 t€ | 673 t€ | 673 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 327 t€ | 352 t€ | 183 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 633 € | -446 € | -624 € |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 214,3 M€ | 203,1 M€ | 195,0 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 83 t€ | -84 t€ | -86 t€ |
| Köp av tjänster | 288 t€ | -235 t€ | -344 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 212 t€ | 212 t€ | 212 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -11,1 M€ | 8,1 M€ | 5,3 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 72,9 M€ | 72,9 M€ | 72,9 M€ |
| Pensionskostnader | 3 954 € | -3 923 € | -3 979 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 26,1 M€ | 14,9 M€ | 9,3 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pivosto Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.