Lowhill Games Oy är ett aktiebolag med hemort i Kankaanpää, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 5,8 M€ och rörelseresultatet 5,2 M€; soliditet 97,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4,5 M€ och inkomstskatterna 902 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 10.6.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,8 M€ | 4,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 18,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 5,2 M€ | 4,5 M€ |
| Rörelsebidrag % | 89,3 % | 91,6 % |
| Rörelseresultat | 5,2 M€ | 4,5 M€ |
| Rörelsemarginal | 89,3 % | 91,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Personalkostnader | -24 t€ | -84 t€ |
| Soliditet | 97,1 % | 80,0 % |
| Kassalikviditet | 4,33 | 1,94 |
| Current ratio | 31,86 | 5,00 |
| Relativ skuldsättning | 3,9 % | 18,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 % | 98,1 % |
| Balansomslutning | 7,9 M€ | 4,6 M€ |
| Eget kapital | 7,7 M€ | 3,7 M€ |
| Kassa och bank | 625 t€ | 1,3 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,8 M€ | 4,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 29 t€ | 9 575 € |
| Material och tjänster | -218 t€ | -253 t€ |
| Personalkostnader | 24 t€ | 84 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 695 € | 2 260 € |
| Övriga rörelsekostnader | 846 t€ | 589 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5,2 M€ | 4,5 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 045 € | 6 539 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5,2 M€ | 4,5 M€ |
| Inkomstskatt | 1,0 M€ | 886 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 635 t€ | 6 780 € |
| Omsättningstillgångar | 6,3 M€ | 2,8 M€ |
| Fordringar | 363 t€ | 442 t€ |
| Kassa och bank | 625 t€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 7,3 M€ | 4,6 M€ |
| Aktiva | 7,9 M€ | 4,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 7,7 M€ | 3,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 228 t€ | 918 t€ |
| Främmande kapital | 228 t€ | 918 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,8 M€ | 4,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 29 t€ | 9 575 € |
| Material och tjänster | -218 t€ | -253 t€ |
| Personalkostnader | 24 t€ | 84 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 695 € | 2 260 € |
| Övriga rörelsekostnader | 846 t€ | 589 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5,2 M€ | 4,5 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 045 € | 6 539 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5,2 M€ | 4,5 M€ |
| Inkomstskatt | 1,0 M€ | 886 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Bestående aktiva | 635 t€ | 6 780 € |
| Omsättningstillgångar | 6,3 M€ | 2,8 M€ |
| Fordringar | 363 t€ | 442 t€ |
| Kassa och bank | 625 t€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 7,3 M€ | 4,6 M€ |
| Aktiva | 7,9 M€ | 4,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 7,7 M€ | 3,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 228 t€ | 918 t€ |
| Främmande kapital | 228 t€ | 918 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 270 € | 12 t€ |
| Löner och arvoden | 31 t€ | 80 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 770 € | 187 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -4,1 M€ | -255 t€ |
| Pensionskostnader | -8 043 € | 2 824 € |
| Materiella tillgångar | 5 085 € | 6 780 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 695 € | 2 260 € |
| Passiva | 7,9 M€ | 4,6 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 498 € | 637 € |
| Placeringar | 630 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 580 € | 923 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Köp av tjänster | 146 t€ | 370 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,5 M€ | 67 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 3,7 M€ | 943 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 293 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 199 € | 49 € |
| Övriga aktier och andelar | 630 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 137 t€ | 898 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 6,3 M€ | 2,8 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 333 t€ | 442 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 363 t€ | 442 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 23 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 6 775 € |
| Maskiner och inventarier | 5 085 € | 6 780 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 91 t€ | 7 909 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lowhill Games Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen dataprogrammering (3155 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Gratis månadslista: Kankaanpää
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis