The Parturi Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 1,5 M€ och rörelseresultatet 106 t€; soliditet 29,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 127 t€ och inkomstskatterna 26 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 6,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 130 t€ | 82 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,7 % | 5,8 % |
| Rörelseresultat | 106 t€ | 66 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | 4,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 85 t€ | 48 t€ |
| Personalkostnader | 892 t€ | 857 t€ |
| Soliditet | 29,4 % | 12,2 % |
| Kassalikviditet | 0,95 | 0,81 |
| Current ratio | 1,11 | 0,99 |
| Relativ skuldsättning | 21,0 % | 23,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,8 % | 103,1 % |
| Balansomslutning | 448 t€ | 380 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 239 t€ | 187 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 169 € | 6 795 € |
| Material och tjänster | -112 t€ | -116 t€ |
| Personalkostnader | -892 t€ | -857 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -24 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -372 t€ | -364 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 106 t€ | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 265 € | -8 940 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 105 t€ | 57 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | -9 499 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 95 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 52 t€ | 60 t€ |
| Fordringar | 63 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 239 t€ | 187 t€ |
| Rörliga aktiva | 353 t€ | 318 t€ |
| Aktiva | 448 t€ | 380 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 131 t€ | 46 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 317 t€ | 320 t€ |
| Främmande kapital | 317 t€ | 333 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 169 € | 6 795 € |
| Material och tjänster | -112 t€ | -116 t€ |
| Personalkostnader | -892 t€ | -857 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -24 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -372 t€ | -364 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 106 t€ | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 265 € | -8 940 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 105 t€ | 57 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | -9 499 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 48 t€ |
| Bestående aktiva | 95 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 52 t€ | 60 t€ |
| Fordringar | 63 t€ | 71 t€ |
| Kassa och bank | 239 t€ | 187 t€ |
| Rörliga aktiva | 353 t€ | 318 t€ |
| Aktiva | 448 t€ | 380 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 131 t€ | 46 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 317 t€ | 320 t€ |
| Främmande kapital | 317 t€ | 333 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 2 117 € | 4 930 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -4 000 € |
| Övriga lönebikostnader | -19 t€ | -22 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 0 € | 28 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 70 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 197 t€ | 162 t€ |
| Materiella tillgångar | 27 t€ | 26 t€ |
| Färdiga produkter | 49 t€ | 55 t€ |
| Pensionskostnader | -130 t€ | -123 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -8 218 € | -2 272 € |
| Goodwill | 16 t€ | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | -14 t€ |
| Passiva | 448 t€ | 380 t€ |
| Övriga fonder | 10 t€ | 10 t€ |
| Maskiner och inventarier | 27 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 25 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 860 € | 0 € |
| Köp av tjänster | -23 t€ | -21 t€ |
| Löner och arvoden | -742 t€ | -712 t€ |
| Immateriella tillgångar | 68 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 15 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 388 € | 2 063 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -81 t€ | -92 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 577 € | 1 843 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 85 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 67 t€ | 130 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 52 t€ | 36 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 335 € | -4 940 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 34 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 51 t€ | 26 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -24 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 63 t€ | 71 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör The Parturi Group Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen frisörer och barberare (508 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 840 €, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis