Rakennus-Järvi Oy är ett aktiebolag med hemort i Salo, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 0 € och rörelseresultatet 187 €; soliditet -42,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 8 246 € och inkomstskatterna 1 649 €.
Salo: 11 nya företag på 30 dagar
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 39 t€ | 60 t€ | 0 € |
| Förändring i omsättning | -100,0 % | -35,0 % | – | – |
| Rörelsebidrag | 187 € | -4 472 € | 7 690 € | -355 € |
| Rörelsebidrag % | – | -11,5 % | 12,9 % | – |
| Rörelseresultat | 187 € | -4 472 € | 4 239 € | -355 € |
| Rörelsemarginal | – | -11,5 % | 7,1 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 187 € | -4 470 € | 3 843 € | -355 € |
| Personalkostnader | -307 € | 36 t€ | 43 t€ | 0 € |
| Soliditet | -42,6 % | -67,1 % | 9,7 % | -3,6 % |
| Kassalikviditet | 0,00 | 0,60 | 2,05 | 0,29 |
| Current ratio | 0,00 | 0,60 | 2,05 | 0,29 |
| Relativ skuldsättning | – | 4,7 % | 58,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | – | – | 102,8 % | – |
| Balansomslutning | 1 275 € | 1 088 € | 39 t€ | 2 834 € |
| Eget kapital | -543 € | -730 € | 3 740 € | -103 € |
| Kassa och bank | 0 € | 1 088 € | 25 t€ | 531 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 39 t€ | 60 t€ | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 197 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 0 € | -3 189 € | -1 398 € | 0 € |
| Personalkostnader | 307 € | -36 t€ | -43 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -3 451 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | -120 € | -4 489 € | -7 387 € | -355 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 187 € | -4 472 € | 4 239 € | -355 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 187 € | -4 472 € | 4 239 € | -355 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 2 € | -396 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 187 € | -4 470 € | 3 843 € | -355 € |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 275 € | 0 € | 10 t€ | 2 304 € |
| Fordringar | – | 0 € | 3 593 € | 0 € |
| Kassa och bank | 0 € | 1 088 € | 25 t€ | 531 € |
| Rörliga aktiva | 0 € | 1 088 € | 28 t€ | 531 € |
| Aktiva | 1 275 € | 1 088 € | 39 t€ | 2 834 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -543 € | -730 € | 3 740 € | -103 € |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 21 t€ | 1 120 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1 817 € | 1 817 € | 14 t€ | 1 817 € |
| Främmande kapital | 1 817 € | 1 817 € | 35 t€ | 2 937 € |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 39 t€ | 60 t€ | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 197 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 0 € | -3 189 € | -1 398 € | 0 € |
| Personalkostnader | 307 € | -36 t€ | -43 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -3 451 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | -120 € | -4 489 € | -7 387 € | -355 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 187 € | -4 472 € | 4 239 € | -355 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 187 € | -4 472 € | 4 239 € | -355 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 2 € | -396 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 187 € | -4 470 € | 3 843 € | -355 € |
| Bestående aktiva | 1 275 € | 0 € | 10 t€ | 2 304 € |
| Fordringar | – | 0 € | 3 593 € | 0 € |
| Kassa och bank | 0 € | 1 088 € | 25 t€ | 531 € |
| Rörliga aktiva | 0 € | 1 088 € | 28 t€ | 531 € |
| Aktiva | 1 275 € | 1 088 € | 39 t€ | 2 834 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -543 € | -730 € | 3 740 € | -103 € |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 21 t€ | 1 120 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1 817 € | 1 817 € | 14 t€ | 1 817 € |
| Främmande kapital | 1 817 € | 1 817 € | 35 t€ | 2 937 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 2 202 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 € | 3 593 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 2 389 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -2 349 € | -1 398 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -840 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -3 451 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 187 € | -4 470 € | 3 843 € | -355 € |
| Övriga lönebikostnader | 307 € | -1 413 € | -1 394 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 21 t€ | 1 120 € |
| Pensionskostnader | 0 € | -4 881 € | -6 104 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 204 € | 0 € |
| Placeringar | 1 275 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 10 t€ | 2 304 € |
| Löner och arvoden | 0 € | -30 t€ | -36 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 5 393 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 10 t€ | 2 304 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 817 € | 1 817 € | 6 176 € | 1 817 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 1 275 € | 0 € | – | – |
| Passiva | 1 275 € | 1 088 € | 39 t€ | 2 834 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -3 230 € | 1 240 € | -2 603 € | -2 248 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennus-Järvi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.