Prominda Revolution Oy är ett aktiebolag med hemort i Salo, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 97 t€ och rörelseresultatet -71 t€; soliditet -466,4 %. Offentliga köpare köpte för 239 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 214 t€ | 118 t€ | 202 t€ | 224 t€ |
| Förändring i omsättning | -54,7 % | 81,0 % | -41,5 % | -9,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -72 t€ | 2 615 € | -20 t€ | -9 116 € | 4 752 € |
| Rörelsebidrag % | -73,7 % | 1,2 % | -17,0 % | -4,5 % | 2,1 % |
| Rörelseresultat | -71 t€ | 2 189 € | -20 t€ | -9 116 € | 4 752 € |
| Rörelsemarginal | -73,3 % | 1,0 % | -17,0 % | -4,5 % | 2,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -71 t€ | 2 095 € | -20 t€ | -9 420 € | 3 737 € |
| Personalkostnader | -114 t€ | 129 t€ | 85 t€ | 167 t€ | 167 t€ |
| Soliditet | -466,4 % | 61,2 % | 56,9 % | 70,7 % | 100,4 % |
| Kassalikviditet | 0,10 | 2,34 | 2,17 | 3,28 | -248,08 |
| Current ratio | 0,10 | 2,34 | 2,17 | 3,28 | -248,08 |
| Relativ skuldsättning | 55,4 % | 7,8 % | 15,7 % | 9,6 % | -0,1 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 7,9 % | -82,6 % | -20,1 % | 6,2 % |
| Balansomslutning | 9 508 € | 43 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | -44 t€ | 27 t€ | 24 t€ | 47 t€ | 61 t€ |
| Kassa och bank | 5 519 € | 36 t€ | 13 t€ | 43 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 214 t€ | 118 t€ | 202 t€ | 224 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| Material och tjänster | 1 615 € | -22 t€ | -14 t€ | -30 € | -4 728 € |
| Personalkostnader | 114 t€ | -129 t€ | -85 t€ | -167 t€ | -167 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 425 € | -425 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -61 t€ | -40 t€ | -49 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -71 t€ | 2 189 € | -20 t€ | -9 116 € | 4 752 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 92 € | -94 € | -26 € | -2 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -71 t€ | 2 095 € | -20 t€ | -9 118 € | 4 718 € |
| Inkomstskatt | – | – | 0 € | -302 € | -981 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -71 t€ | 2 095 € | -20 t€ | -9 420 € | 3 737 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 989 € | 3 989 € | 2 713 € | 2 565 € | 2 515 € |
| Fordringar | 0 € | 3 514 € | 28 t€ | 21 t€ | 9 442 € |
| Kassa och bank | 5 519 € | 36 t€ | 13 t€ | 43 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 5 519 € | 39 t€ | 40 t€ | 64 t€ | 58 t€ |
| Aktiva | 9 508 € | 43 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -44 t€ | 27 t€ | 24 t€ | 47 t€ | 61 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 19 t€ | -233 € |
| Främmande kapital | 54 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 19 t€ | -233 € |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 t€ | 214 t€ | 118 t€ | 202 t€ | 224 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| Material och tjänster | 1 615 € | -22 t€ | -14 t€ | -30 € | -4 728 € |
| Personalkostnader | 114 t€ | -129 t€ | -85 t€ | -167 t€ | -167 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 425 € | -425 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -61 t€ | -40 t€ | -49 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -71 t€ | 2 189 € | -20 t€ | -9 116 € | 4 752 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 92 € | -94 € | -26 € | -2 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -71 t€ | 2 095 € | -20 t€ | -9 118 € | 4 718 € |
| Inkomstskatt | – | – | 0 € | -302 € | -981 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -71 t€ | 2 095 € | -20 t€ | -9 420 € | 3 737 € |
| Bestående aktiva | 3 989 € | 3 989 € | 2 713 € | 2 565 € | 2 515 € |
| Fordringar | 0 € | 3 514 € | 28 t€ | 21 t€ | 9 442 € |
| Kassa och bank | 5 519 € | 36 t€ | 13 t€ | 43 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 5 519 € | 39 t€ | 40 t€ | 64 t€ | 58 t€ |
| Aktiva | 9 508 € | 43 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -44 t€ | 27 t€ | 24 t€ | 47 t€ | 61 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 54 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 19 t€ | -233 € |
| Främmande kapital | 54 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 19 t€ | -233 € |
| Pensionskostnader | 23 t€ | -33 t€ | -12 t€ | -29 t€ | -29 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 425 € | -425 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 1 276 € | 1 276 € | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 25 t€ | 22 t€ | 42 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 3 514 € | 28 t€ | 21 t€ | 9 442 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 38 t€ | 3 938 € | 9 932 € | 14 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 3 514 € | 27 t€ | 13 t€ | 9 442 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 981 € | 7 575 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 12 € | 22 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 93 € | -106 € | -48 € | -2 € | -33 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 849 € | 13 t€ | 8 617 € | 5 231 € | 2 952 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 647 € | 331 € | 0 € | 0 € | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -71 t€ | 2 095 € | -20 t€ | -9 420 € | 3 737 € |
| Placeringar | 2 713 € | 2 713 € | 2 713 € | 2 565 € | 2 515 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 850 € | -6 033 € | -5 060 € | -6 636 € | -6 239 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 765 € | -593 € | -15 € | -30 € | -4 728 € |
| Köp av tjänster | 850 € | -21 t€ | -14 t€ | 0 € | – |
| Löner och arvoden | 85 t€ | -91 t€ | -67 t€ | -132 t€ | -132 t€ |
| Passiva | 9 508 € | 43 t€ | 43 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2 713 € | 2 713 € | 2 713 € | 2 565 € | 2 515 € |
| Maskiner och inventarier | 1 276 € | 1 276 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Salo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis