Pienkone- ja Moottorihuolto J. Saranpää Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 rörelseresultatet 11 t€; soliditet 75,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 347 € och inkomstskatterna 269 €. Offentliga köpare köpte för 327 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 14,5 % | -5,2 % | -3,1 % | -0,0 % | 19,0 % | – |
| Bruttoresultat | 69 t€ | 60 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 55 t€ |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 1 346 € | 4 959 € | 18 t€ | 6 855 € | -1 628 € |
| Rörelseresultat | 11 t€ | 1 346 € | 4 406 € | 17 t€ | 6 619 € | -1 945 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 8 500 € | 1 070 € | 3 510 € | 16 t€ | 6 570 € | -2 000 € |
| Personalkostnader | 38 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 41 t€ | 39 t€ |
| Soliditet | 75,7 % | 72,8 % | 67,3 % | 71,9 % | 69,5 % | 69,9 % |
| Kassalikviditet | 3,69 | 3,89 | 3,03 | 3,17 | 2,97 | 2,99 |
| Current ratio | 4,44 | 4,72 | 3,62 | 3,89 | 3,63 | 3,88 |
| Avkastning på eget kapital | 24,9 % | 3,8 % | 12,1 % | 58,6 % | 28,0 % | -10,9 % |
| Balansomslutning | 45 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 26 t€ |
| Eget kapital | 34 t€ | 28 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 35 t€ | 29 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 69 t€ | 60 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 55 t€ |
| Personalkostnader | -38 t€ | -37 t€ | -39 t€ | -29 t€ | -41 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -553 € | -178 € | -236 € | -318 € |
| Övriga rörelsekostnader | -20 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 1 346 € | 4 406 € | 17 t€ | 6 619 € | -1 945 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -23 € | -6 € | -13 € | 0 € | -49 € | -55 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 1 340 € | 4 393 € | 17 t€ | 6 570 € | -2 000 € |
| Inkomstskatt | -2 125 € | -270 € | -883 € | -1 110 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 500 € | 1 070 € | 3 510 € | 16 t€ | 6 570 € | -2 000 € |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 637 € | 637 € | 637 € | 1 190 € | 731 € | 1 337 € |
| Omsättningstillgångar | 7 456 € | 6 597 € | 6 924 € | 6 925 € | 6 014 € | 5 741 € |
| Fordringar | 1 777 € | 2 186 € | 4 731 € | 1 431 € | 1 620 € | 2 317 € |
| Kassa och bank | 35 t€ | 29 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 44 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 45 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 26 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 34 t€ | 28 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 945 € | 2 427 € | 2 395 € | 1 216 € | 1 218 € | 1 504 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 7 963 € | 12 t€ | 9 607 € | 9 108 € | 6 437 € |
| Främmande kapital | 11 t€ | 10 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 7 940 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 69 t€ | 60 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 55 t€ |
| Personalkostnader | -38 t€ | -37 t€ | -39 t€ | -29 t€ | -41 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -553 € | -178 € | -236 € | -318 € |
| Övriga rörelsekostnader | -20 t€ | -22 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 1 346 € | 4 406 € | 17 t€ | 6 619 € | -1 945 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -23 € | -6 € | -13 € | 0 € | -49 € | -55 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 1 340 € | 4 393 € | 17 t€ | 6 570 € | -2 000 € |
| Inkomstskatt | -2 125 € | -270 € | -883 € | -1 110 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 8 500 € | 1 070 € | 3 510 € | 16 t€ | 6 570 € | -2 000 € |
| Bestående aktiva | 637 € | 637 € | 637 € | 1 190 € | 731 € | 1 337 € |
| Omsättningstillgångar | 7 456 € | 6 597 € | 6 924 € | 6 925 € | 6 014 € | 5 741 € |
| Fordringar | 1 777 € | 2 186 € | 4 731 € | 1 431 € | 1 620 € | 2 317 € |
| Kassa och bank | 35 t€ | 29 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 44 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 45 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 26 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 34 t€ | 28 t€ | 29 t€ | 28 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 945 € | 2 427 € | 2 395 € | 1 216 € | 1 218 € | 1 504 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 7 963 € | 12 t€ | 9 607 € | 9 108 € | 6 437 € |
| Främmande kapital | 11 t€ | 10 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 7 940 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | – | – | – | 0 € | 370 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 8 500 € | 1 070 € | 3 510 € | 16 t€ | 6 570 € | -2 000 € |
| Maskiner och inventarier | – | – | 0 € | 553 € | 731 € | 967 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 945 € | 2 427 € | 2 395 € | 1 216 € | 1 218 € | 1 504 € |
| Pensionskostnader | -5 044 € | -3 798 € | -4 202 € | -3 298 € | -3 523 € | -3 471 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 500 € | 0 € | 0 € | 517 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 499 € | 4 988 € | 2 989 € | 1 637 € | 5 440 € | 4 198 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 796 € | 1 115 € | 311 € | 585 € | 565 € | 0 € |
| Passiva | 45 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 26 t€ |
| Material och förnödenheter | 7 456 € | 6 597 € | 6 924 € | 6 925 € | 6 014 € | 5 741 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -23 € | -6 € | -13 € | 0 € | -51 € | -60 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 981 € | 1 071 € | 3 920 € | 846 € | 1 054 € | 1 800 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 253 € | 0 € | 3 580 € | 4 240 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 255 € | 2 975 € | 5 171 € | 3 730 € | 3 668 € | 2 238 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 777 € | 2 186 € | 4 731 € | 1 431 € | 1 620 € | 2 317 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 € | 0 € | 0 € | 1 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 23 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 8 994 € | 14 t€ | 18 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -553 € | -178 € | -236 € | -318 € |
| Materiella tillgångar | 637 € | 637 € | 637 € | 1 190 € | 731 € | 1 337 € |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 637 € | 637 € | 637 € | 637 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 2 € | 6 € |
| Övriga lönebikostnader | -1 687 € | -1 451 € | -1 812 € | -1 597 € | -1 191 € | -424 € |
| Löner och arvoden | -31 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -24 t€ | -36 t€ | -35 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pienkone- ja Moottorihuolto J. Saranpää Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1946 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.