Make-Up & Hair Heidi Reponen Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 74 t€ och rörelseresultatet 1 528 €; soliditet 82,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 783 € och inkomstskatterna 557 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 74 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 81 t€ | 72 t€ | 63 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,1 % | 4,5 % | -9,6 % | 12,8 % | 14,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 1 528 € | 2 049 € | 4 341 € | 15 t€ | 9 287 € | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,1 % | 2,7 % | 5,9 % | 18,2 % | 12,9 % | 19,2 % |
| Rörelseresultat | 1 528 € | 2 049 € | 4 341 € | 15 t€ | 9 287 € | 12 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 2,7 % | 5,9 % | 18,2 % | 12,9 % | 19,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 107 € | 1 460 € | 3 323 € | 12 t€ | 7 340 € | 9 582 € |
| Personalkostnader | -26 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 23 t€ |
| Soliditet | 82,2 % | 82,3 % | 93,5 % | 86,8 % | 77,8 % | 59,4 % |
| Kassalikviditet | 5,62 | 5,65 | 15,42 | 7,56 | 4,50 | 2,46 |
| Current ratio | 5,62 | 5,65 | 15,42 | 7,56 | 4,50 | 2,46 |
| Relativ skuldsättning | 8,5 % | 8,4 % | 2,9 % | 5,7 % | 8,0 % | 15,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 4,8 % | 10,7 % | 38,5 % | 36,3 % | 68,6 % |
| Balansomslutning | 35 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 30 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 30 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 74 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 81 t€ | 72 t€ | 63 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | 6 261 € | -6 139 € | -5 368 € | -3 279 € | -3 530 € | -5 491 € |
| Personalkostnader | 26 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -17 t€ | -21 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 39 t€ | -48 t€ | -43 t€ | -46 t€ | -38 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 528 € | 2 049 € | 4 341 € | 15 t€ | 9 287 € | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 34 € | -32 € | -12 € | -12 € | -32 € | -68 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 494 € | 2 017 € | 4 329 € | 15 t€ | 9 255 € | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 387 € | -557 € | -1 006 € | -3 095 € | -1 915 € | -2 449 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 107 € | 1 460 € | 3 323 € | 12 t€ | 7 340 € | 9 582 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 5 324 € | 8 509 € | 5 328 € | 4 502 € | 7 559 € | 5 705 € |
| Kassa och bank | 30 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 30 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 35 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Aktiva | 35 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 29 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 244 € | 6 482 € | 2 163 € | 4 612 € | 5 777 € | 9 545 € |
| Främmande kapital | 6 244 € | 6 482 € | 2 163 € | 4 612 € | 5 777 € | 9 545 € |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 74 t€ | 77 t€ | 73 t€ | 81 t€ | 72 t€ | 63 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | 6 261 € | -6 139 € | -5 368 € | -3 279 € | -3 530 € | -5 491 € |
| Personalkostnader | 26 t€ | -20 t€ | -21 t€ | -17 t€ | -21 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 39 t€ | -48 t€ | -43 t€ | -46 t€ | -38 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 528 € | 2 049 € | 4 341 € | 15 t€ | 9 287 € | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 34 € | -32 € | -12 € | -12 € | -32 € | -68 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 494 € | 2 017 € | 4 329 € | 15 t€ | 9 255 € | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 387 € | -557 € | -1 006 € | -3 095 € | -1 915 € | -2 449 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 107 € | 1 460 € | 3 323 € | 12 t€ | 7 340 € | 9 582 € |
| Fordringar | 5 324 € | 8 509 € | 5 328 € | 4 502 € | 7 559 € | 5 705 € |
| Kassa och bank | 30 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 30 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 35 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Aktiva | 35 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 29 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 20 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 244 € | 6 482 € | 2 163 € | 4 612 € | 5 777 € | 9 545 € |
| Främmande kapital | 6 244 € | 6 482 € | 2 163 € | 4 612 € | 5 777 € | 9 545 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 25 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 1 884 € |
| Löner och arvoden | 16 t€ | -11 t€ | -13 t€ | -8 686 € | -12 t€ | -15 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 664 € | 5 141 € | 2 997 € | 2 603 € | 2 603 € | 2 861 € |
| Passiva | 35 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 24 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | – | 0 € | -2 000 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 792 € | 2 859 € | 1 640 € | 1 226 € | 3 484 € | 2 530 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 840 € | 2 350 € | 70 € | 2 222 € | 734 € | 814 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 868 € | 510 € | 691 € | 673 € | 1 472 € | 314 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 646 € | 1 915 € | 6 720 € |
| Kortfristiga fordringar | 5 324 € | 8 509 € | 5 328 € | 4 502 € | 7 559 € | 5 705 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 405 € | 4 132 € | 2 093 € | 1 744 € | 3 128 € | 2 011 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 259 € | -3 616 € | -3 389 € | -2 807 € | -3 003 € | -2 459 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 6 € | 1 € | 1 € | 1 € | 5 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 107 € | 1 460 € | 3 323 € | 12 t€ | 7 340 € | 9 582 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 34 € | -38 € | -13 € | -14 € | -32 € | -73 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6 261 € | -6 139 € | -5 368 € | -3 279 € | -3 530 € | -3 491 € |
| Pensionskostnader | 6 160 € | -5 396 € | -5 282 € | -5 755 € | -5 617 € | -5 062 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Make-Up & Hair Heidi Reponen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis