Kajaanin Kuurnankoski Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 rörelseresultatet -2 856 €; soliditet 90,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 29 € och inkomstskatterna 6 €.
Kajana: 3 nya företag på 30 dagar
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 20,9 % | 1,8 % | – |
| Bruttoresultat | 56 t€ | 46 t€ | 45 t€ |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Rörelseresultat | -2 856 € | 4 186 € | 3 606 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -3 543 € | 4 335 € | 311 € |
| Personalkostnader | 16 t€ | 2 195 € | 1 376 € |
| Soliditet | 90,4 % | 95,2 % | 94,8 % |
| Kassalikviditet | 0,25 | 4,49 | 8,71 |
| Current ratio | 0,25 | 4,49 | 8,71 |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 % | 0,9 % | 0,1 % |
| Balansomslutning | 503 t€ | 522 t€ | 563 t€ |
| Eget kapital | 455 t€ | 497 t€ | 534 t€ |
| Kassa och bank | 3 323 € | 52 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 56 t€ | 46 t€ | 45 t€ |
| Personalkostnader | -16 t€ | -2 195 € | -1 376 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -29 t€ | -28 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 856 € | 4 186 € | 3 606 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -687 € | -441 € | -2 705 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 543 € | 3 745 € | 901 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 590 € | -590 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 543 € | 4 335 € | 311 € |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 492 t€ | 457 t€ | 469 t€ |
| Fordringar | 7 965 € | 14 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 3 323 € | 52 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 66 t€ | 95 t€ |
| Aktiva | 503 t€ | 522 t€ | 563 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 455 t€ | 497 t€ | 534 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 703 € | 11 t€ | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 46 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 56 t€ | 46 t€ | 45 t€ |
| Personalkostnader | -16 t€ | -2 195 € | -1 376 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -29 t€ | -28 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 856 € | 4 186 € | 3 606 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -687 € | -441 € | -2 705 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 543 € | 3 745 € | 901 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 590 € | -590 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 543 € | 4 335 € | 311 € |
| Bestående aktiva | 492 t€ | 457 t€ | 469 t€ |
| Fordringar | 7 965 € | 14 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 3 323 € | 52 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 66 t€ | 95 t€ |
| Aktiva | 503 t€ | 522 t€ | 563 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 455 t€ | 497 t€ | 534 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 703 € | 11 t€ | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 46 t€ | 15 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 25 t€ | 29 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 172 t€ | 179 t€ | 187 t€ |
| Placeringar | 222 t€ | 189 t€ | 189 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 € | 83 € | 3 993 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 25 t€ | 1 695 € | 352 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 240 € | 1 492 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 448 t€ | 483 t€ | 524 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 963 € | 1 512 € | 1 204 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 907 € | 5 102 € | 2 054 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 12 t€ | 6 222 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -3 543 € | 4 335 € | 311 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 965 € | 14 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -687 € | -502 € | -2 720 € |
| Materiella tillgångar | 270 t€ | 267 t€ | 278 t€ |
| Löner och arvoden | -13 t€ | -2 195 € | -1 360 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 360 € | 17 € | 614 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 240 € | 1 492 € |
| Passiva | 503 t€ | 522 t€ | 563 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 61 € | 15 € |
| Övriga lönebikostnader | -786 € | 0 € | -2 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2 614 € | 10 t€ | 18 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 7 985 € | 8 915 € | 9 845 € |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 6 509 € | 8 679 € |
| Avskrivningar enligt plan | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 73 t€ | 73 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 841 € | 7 841 € | 7 841 € |
| Övriga aktier och andelar | 222 t€ | 189 t€ | 189 t€ |
| Pensionskostnader | -1 893 € | 0 € | -14 € |
| Långfristiga övriga skulder | 90 € | 90 € | 90 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kajaanin Kuurnankoski Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.