Halpis Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 592 t€ och rörelseresultatet -12 t€; soliditet 86,5 %.
Omsättning 2025592 t€+26 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-12 t€-2,0 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-15 t€rörelsebidrag -13 t€
Soliditet86,5 %quick ratio 2,17
Verksamt14 årregistrerat 11.9.2012
Kotka: 8 nya företag på 30 dagar
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 592 t€ | 468 t€ | 771 t€ | 595 t€ | 529 t€ | 802 t€ |
| Förändring i omsättning | 26,4 % | -39,3 % | 29,6 % | 12,6 % | -34,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -13 t€ | -11 t€ | 14 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 36 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,1 % | -2,4 % | 1,9 % | 11,5 % | 8,5 % | 4,5 % |
| Rörelseresultat | -12 t€ | -11 t€ | 14 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Rörelsemarginal | -2,0 % | -2,4 % | 1,8 % | 11,4 % | 8,4 % | 4,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -15 t€ | -12 t€ | 11 t€ | 54 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
| Soliditet | 86,5 % | 88,8 % | 82,4 % | 75,3 % | 76,9 % | 65,5 % |
| Kassalikviditet | 2,17 | 2,87 | 1,64 | 0,61 | 0,63 | 0,46 |
| Current ratio | 7,36 | 8,90 | 5,66 | 4,04 | 4,30 | 2,88 |
| Relativ skuldsättning | 4,4 % | 5,2 % | 6,0 % | 11,9 % | 9,7 % | 9,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -8,9 % | -5,9 % | 5,0 % | 25,1 % | 22,3 % | 18,2 % |
| Balansomslutning | 195 t€ | 219 t€ | 261 t€ | 287 t€ | 222 t€ | 211 t€ |
| Eget kapital | 169 t€ | 194 t€ | 215 t€ | 216 t€ | 171 t€ | 139 t€ |
| Kassa och bank | 53 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 42 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 592 t€ | 468 t€ | 771 t€ | 595 t€ | 529 t€ | 802 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 214 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 493 t€ | -380 t€ | -642 t€ | -460 t€ | -415 t€ | -681 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 596 € | -136 € | -182 € | -243 € | -324 € | -431 € |
| Övriga rörelsekostnader | 111 t€ | -99 t€ | -115 t€ | -67 t€ | -69 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -12 t€ | -11 t€ | 14 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 195 € | -255 € | -581 € | -161 € | -107 € | -576 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -15 t€ | -11 t€ | 14 t€ | 68 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -91 € | -2 860 € | -14 t€ | -6 370 € | -9 547 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -15 t€ | -12 t€ | 11 t€ | 54 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 788 € | 409 € | 546 € | 728 € | 971 € | 1 294 € |
| Omsättningstillgångar | 137 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 243 t€ | 189 t€ | 177 t€ |
| Fordringar | 3 948 € | 11 t€ | 8 756 € | 1 397 € | 8 815 € | 19 t€ |
| Kassa och bank | 53 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 42 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 193 t€ | 218 t€ | 260 t€ | 286 t€ | 221 t€ | 210 t€ |
| Aktiva | 195 t€ | 219 t€ | 261 t€ | 287 t€ | 222 t€ | 211 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 169 t€ | 194 t€ | 215 t€ | 216 t€ | 171 t€ | 139 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 26 t€ | 25 t€ | 46 t€ | 71 t€ | 51 t€ | 73 t€ |
| Främmande kapital | 26 t€ | 25 t€ | 46 t€ | 71 t€ | 51 t€ | 73 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 592 t€ | 468 t€ | 771 t€ | 595 t€ | 529 t€ | 802 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 214 € | 0 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 493 t€ | -380 t€ | -642 t€ | -460 t€ | -415 t€ | -681 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 596 € | -136 € | -182 € | -243 € | -324 € | -431 € |
| Övriga rörelsekostnader | 111 t€ | -99 t€ | -115 t€ | -67 t€ | -69 t€ | -85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -12 t€ | -11 t€ | 14 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 195 € | -255 € | -581 € | -161 € | -107 € | -576 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -15 t€ | -11 t€ | 14 t€ | 68 t€ | 44 t€ | 35 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -91 € | -2 860 € | -14 t€ | -6 370 € | -9 547 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -15 t€ | -12 t€ | 11 t€ | 54 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 1 788 € | 409 € | 546 € | 728 € | 971 € | 1 294 € |
| Omsättningstillgångar | 137 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 243 t€ | 189 t€ | 177 t€ |
| Fordringar | 3 948 € | 11 t€ | 8 756 € | 1 397 € | 8 815 € | 19 t€ |
| Kassa och bank | 53 t€ | 59 t€ | 67 t€ | 42 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 193 t€ | 218 t€ | 260 t€ | 286 t€ | 221 t€ | 210 t€ |
| Aktiva | 195 t€ | 219 t€ | 261 t€ | 287 t€ | 222 t€ | 211 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 169 t€ | 194 t€ | 215 t€ | 216 t€ | 171 t€ | 139 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 26 t€ | 25 t€ | 46 t€ | 71 t€ | 51 t€ | 73 t€ |
| Främmande kapital | 26 t€ | 25 t€ | 46 t€ | 71 t€ | 51 t€ | 73 t€ |
| Köp av tjänster | 8 064 € | -8 306 € | -4 379 € | 0 € | -48 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 182 t€ | 203 t€ | 201 t€ | 159 t€ | 130 t€ | 111 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 7 884 € | 20 t€ | 12 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -15 t€ | -12 t€ | 11 t€ | 54 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 3 € | 0 € | 51 € |
| Färdiga produkter | 137 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 243 t€ | 189 t€ | 177 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 107 € | 10 t€ | 26 t€ | 54 t€ | 41 t€ | 53 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 596 € | -136 € | -182 € | -243 € | -324 € | -431 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 473 t€ | -335 t€ | -580 t€ | -514 t€ | -427 t€ | -692 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 422 € | 0 € | 650 € | 697 € | 6 882 € | 2 219 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 11 t€ | -37 t€ | -58 t€ | 54 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 195 € | -295 € | -601 € | -177 € | -109 € | -576 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 40 € | 20 € | 15 € | 2 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 1 788 € | 409 € | 546 € | 728 € | 971 € | 1 294 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 4 613 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 948 € | 11 t€ | 8 756 € | 1 397 € | 8 815 € | 19 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 788 € | 409 € | 546 € | 728 € | 971 € | 1 294 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 6 348 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 526 € | 11 t€ | 8 106 € | 697 € | 1 933 € | 17 t€ |
| Passiva | 195 t€ | 219 t€ | 261 t€ | 287 t€ | 222 t€ | 211 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.