PMH Logistiikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 60,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 88 t€ och inkomstskatterna 18 t€.
Lojo: 8 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -5,6 % | 14,3 % | -14,4 % | 2,5 % | -0,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 19 t€ | 89 t€ | 9 184 € | 1 426 € | 31 t€ | 108 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,5 % | 6,3 % | 0,7 % | 0,1 % | 2,2 % | 7,7 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 84 t€ | 3 096 € | -8 304 € | 24 t€ | 99 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,7 % | 6,0 % | 0,3 % | -0,6 % | 1,7 % | 7,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | 67 t€ | 2 947 € | -8 303 € | 19 t€ | 79 t€ |
| Personalkostnader | -988 t€ | 986 t€ | 977 t€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 60,1 % | 57,2 % | 53,5 % | 54,5 % | 56,8 % | 54,9 % |
| Kassalikviditet | 0,87 | 0,99 | 1,50 | 1,52 | 1,68 | 1,63 |
| Current ratio | 0,87 | 0,99 | 1,50 | 1,52 | 1,68 | 1,63 |
| Relativ skuldsättning | 16,8 % | 18,3 % | 21,2 % | 18,8 % | 19,6 % | 21,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 19,4 % | 1,0 % | -2,6 % | 5,2 % | 21,3 % |
| Balansomslutning | 556 t€ | 601 t€ | 562 t€ | 594 t€ | 636 t€ | 677 t€ |
| Eget kapital | 334 t€ | 343 t€ | 301 t€ | 324 t€ | 361 t€ | 372 t€ |
| Kassa och bank | 126 t€ | 175 t€ | 152 t€ | 158 t€ | 201 t€ | 253 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 6 850 € | 8 825 € | 8 000 € | 9 050 € | 9 000 € |
| Material och tjänster | 224 t€ | -238 t€ | -143 t€ | -291 t€ | -120 t€ | -23 t€ |
| Personalkostnader | 988 t€ | -986 t€ | -977 t€ | -1,0 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 693 € | -4 566 € | -6 088 € | -9 730 € | -6 973 € | -8 962 € |
| Övriga rörelsekostnader | 96 t€ | -99 t€ | -108 t€ | -136 t€ | -106 t€ | -135 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 84 t€ | 3 096 € | -8 304 € | 24 t€ | 99 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -269 € | 0 € | -1 € | 1 € | 121 € | 157 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 84 t€ | 3 096 € | -8 303 € | 24 t€ | 99 t€ |
| Inkomstskatt | 5 188 € | -18 t€ | -148 € | 0 € | -4 798 € | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 67 t€ | 2 947 € | -8 303 € | 19 t€ | 79 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 364 t€ | 347 t€ | 171 t€ | 182 t€ | 174 t€ | 180 t€ |
| Fordringar | 67 t€ | 79 t€ | 59 t€ | 74 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 126 t€ | 175 t€ | 152 t€ | 158 t€ | 201 t€ | 253 t€ |
| Rörliga aktiva | 192 t€ | 254 t€ | 391 t€ | 412 t€ | 462 t€ | 497 t€ |
| Aktiva | 556 t€ | 601 t€ | 562 t€ | 594 t€ | 636 t€ | 677 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 334 t€ | 343 t€ | 301 t€ | 324 t€ | 361 t€ | 372 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 750 € | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 222 t€ | 257 t€ | 260 t€ | 270 t€ | 275 t€ | 305 t€ |
| Främmande kapital | 222 t€ | 257 t€ | 261 t€ | 270 t€ | 275 t€ | 305 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 6 850 € | 8 825 € | 8 000 € | 9 050 € | 9 000 € |
| Material och tjänster | 224 t€ | -238 t€ | -143 t€ | -291 t€ | -120 t€ | -23 t€ |
| Personalkostnader | 988 t€ | -986 t€ | -977 t€ | -1,0 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 693 € | -4 566 € | -6 088 € | -9 730 € | -6 973 € | -8 962 € |
| Övriga rörelsekostnader | 96 t€ | -99 t€ | -108 t€ | -136 t€ | -106 t€ | -135 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 84 t€ | 3 096 € | -8 304 € | 24 t€ | 99 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -269 € | 0 € | -1 € | 1 € | 121 € | 157 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 84 t€ | 3 096 € | -8 303 € | 24 t€ | 99 t€ |
| Inkomstskatt | 5 188 € | -18 t€ | -148 € | 0 € | -4 798 € | -20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 67 t€ | 2 947 € | -8 303 € | 19 t€ | 79 t€ |
| Bestående aktiva | 364 t€ | 347 t€ | 171 t€ | 182 t€ | 174 t€ | 180 t€ |
| Fordringar | 67 t€ | 79 t€ | 59 t€ | 74 t€ | 81 t€ | 84 t€ |
| Kassa och bank | 126 t€ | 175 t€ | 152 t€ | 158 t€ | 201 t€ | 253 t€ |
| Rörliga aktiva | 192 t€ | 254 t€ | 391 t€ | 412 t€ | 462 t€ | 497 t€ |
| Aktiva | 556 t€ | 601 t€ | 562 t€ | 594 t€ | 636 t€ | 677 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 334 t€ | 343 t€ | 301 t€ | 324 t€ | 361 t€ | 372 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 750 € | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 222 t€ | 257 t€ | 260 t€ | 270 t€ | 275 t€ | 305 t€ |
| Främmande kapital | 222 t€ | 257 t€ | 261 t€ | 270 t€ | 275 t€ | 305 t€ |
| Övriga värdepapper | – | 0 € | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 160 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | 67 t€ | 2 947 € | -8 303 € | 19 t€ | 79 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | 0 € | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 160 t€ |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 27 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 353 t€ | 333 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 153 t€ |
| Pensionskostnader | 143 t€ | -141 t€ | -138 t€ | -150 t€ | -167 t€ | -162 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € | 406 € | 1 156 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 550 € | 16 t€ | 17 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 5 774 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 523 € | 5 784 € | 6 235 € | 11 t€ | 8 421 € | 4 208 € |
| Passiva | 556 t€ | 601 t€ | 562 t€ | 594 t€ | 636 t€ | 677 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 145 t€ | 170 t€ | 177 t€ | 179 t€ | 178 t€ | 225 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 56 t€ | 70 t€ | 48 t€ | 62 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -2 € | 0 € | -40 € | -2 € |
| Långfristiga fordringar | 900 € | 900 € | 900 € | 900 € | 900 € | 900 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 69 t€ | 71 t€ | 66 t€ | 65 t€ | 76 t€ | 74 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 66 t€ | 78 t€ | 58 t€ | 73 t€ | 80 t€ | 83 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 900 € | 900 € | 900 € | 900 € | 900 € | 900 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 313 t€ | 274 t€ | 295 t€ | 330 t€ | 340 t€ | 290 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 350 € | 3 750 € | 0 € | – | – |
| Placeringar | 353 t€ | 333 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 153 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 3 693 € | -4 566 € | -6 088 € | -9 730 € | -6 973 € | -8 962 € |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 27 t€ |
| Köp av tjänster | 224 t€ | -238 t€ | -143 t€ | -291 t€ | -120 t€ | -23 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 750 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 269 € | 0 € | 2 € | 1 € | 161 € | 159 € |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -15 t€ | -22 t€ | -13 t€ | -24 t€ | -18 t€ |
| Löner och arvoden | 825 t€ | -829 t€ | -817 t€ | -851 t€ | -962 t€ | -967 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör PMH Logistiikka Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2781 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 2,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.