NK-Con Oy är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 802 t€ och rörelseresultatet 91 t€; soliditet 72,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 99 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 802 t€ | 652 t€ | 644 t€ | 305 t€ |
| Förändring i omsättning | 22,9 % | 1,3 % | 110,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 52 t€ | 118 t€ | 106 t€ | 62 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,5 % | 18,0 % | 16,5 % | 20,3 % |
| Rörelseresultat | 91 t€ | 101 t€ | 89 t€ | 55 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 15,5 % | 13,9 % | 18,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 72 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -362 t€ | 263 t€ | 273 t€ | 101 t€ |
| Soliditet | 72,5 % | 77,8 % | 52,9 % | 50,4 % |
| Kassalikviditet | 1,50 | 1,48 | 0,53 | 1,93 |
| Current ratio | 1,50 | 1,48 | 0,53 | 1,93 |
| Relativ skuldsättning | 15,0 % | 11,7 % | 28,5 % | 48,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 % | 28,9 % | 32,6 % | 27,8 % |
| Balansomslutning | 437 t€ | 342 t€ | 389 t€ | 299 t€ |
| Eget kapital | 317 t€ | 266 t€ | 206 t€ | 150 t€ |
| Kassa och bank | 85 t€ | 72 t€ | 39 t€ | 43 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 802 t€ | 652 t€ | 644 t€ | 305 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 12 t€ | 3 887 € | 49 t€ |
| Material och tjänster | 153 t€ | -157 t€ | -117 t€ | -84 t€ |
| Personalkostnader | 362 t€ | -263 t€ | -273 t€ | -101 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -7 112 € |
| Övriga rörelsekostnader | 170 t€ | -127 t€ | -151 t€ | -107 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 91 t€ | 101 t€ | 89 t€ | 55 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 151 € | -4 223 € | -4 391 € | -2 986 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 90 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 72 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 296 t€ | 230 t€ | 326 t€ | 175 t€ |
| Fordringar | 56 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 81 t€ |
| Kassa och bank | 85 t€ | 72 t€ | 39 t€ | 43 t€ |
| Rörliga aktiva | 141 t€ | 112 t€ | 62 t€ | 124 t€ |
| Aktiva | 437 t€ | 342 t€ | 389 t€ | 299 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 317 t€ | 266 t€ | 206 t€ | 150 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 26 t€ | 0 € | 67 t€ | 84 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 94 t€ | 76 t€ | 117 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 120 t€ | 76 t€ | 183 t€ | 148 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 802 t€ | 652 t€ | 644 t€ | 305 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 12 t€ | 3 887 € | 49 t€ |
| Material och tjänster | 153 t€ | -157 t€ | -117 t€ | -84 t€ |
| Personalkostnader | 362 t€ | -263 t€ | -273 t€ | -101 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -7 112 € |
| Övriga rörelsekostnader | 170 t€ | -127 t€ | -151 t€ | -107 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 91 t€ | 101 t€ | 89 t€ | 55 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 151 € | -4 223 € | -4 391 € | -2 986 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 90 t€ | 97 t€ | 85 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 19 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 72 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 296 t€ | 230 t€ | 326 t€ | 175 t€ |
| Fordringar | 56 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 81 t€ |
| Kassa och bank | 85 t€ | 72 t€ | 39 t€ | 43 t€ |
| Rörliga aktiva | 141 t€ | 112 t€ | 62 t€ | 124 t€ |
| Aktiva | 437 t€ | 342 t€ | 389 t€ | 299 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 317 t€ | 266 t€ | 206 t€ | 150 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 26 t€ | 0 € | 67 t€ | 84 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 94 t€ | 76 t€ | 117 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 120 t€ | 76 t€ | 183 t€ | 148 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 145 t€ | -155 t€ | -117 t€ | -69 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 39 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -7 112 € |
| Pensionskostnader | 43 t€ | -34 t€ | -32 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 48 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 77 t€ |
| Materiella tillgångar | 116 t€ | 50 t€ | 51 t€ | 21 t€ |
| Löner och arvoden | 309 t€ | -225 t€ | -234 t€ | -87 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 250 € | 7 € | 1 € | 1 319 € |
| Övriga aktier och andelar | 180 t€ | 180 t€ | 276 t€ | 153 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 72 t€ | 77 t€ | 67 t€ | 42 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 9 278 € | -3 712 € | -6 500 € | -2 530 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 18 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 45 t€ | 29 t€ | 11 t€ | 5 646 € |
| Maskiner och inventarier | 116 t€ | 50 t€ | 51 t€ | 21 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 69 € | 1 € | 1 € | 6 € |
| Passiva | 437 t€ | 342 t€ | 389 t€ | 299 t€ |
| Köp av tjänster | 7 960 € | -2 279 € | -487 € | -15 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 339 € | 6 431 € | 349 € | 2 590 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 235 t€ | 179 t€ | 128 t€ | 99 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Placeringar | 180 t€ | 180 t€ | 276 t€ | 153 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 26 t€ | 0 € | 67 t€ | 84 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 56 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 26 t€ | 30 t€ | 67 t€ | 26 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 220 € | -4 224 € | -4 392 € | -2 993 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör NK-Con Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen reparation av maskiner för allmänt bruk (206 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€, 3,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vasa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis