Hyvän mielen Ruokatalo Oy är ett aktiebolag med hemort i Joutsa, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 316 t€ och rörelseresultatet -5 258 €; soliditet -4,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 083 € och inkomstskatterna 1 836 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 316 t€ | 57 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 73 t€ | 88 t€ |
| Förändring i omsättning | 458,4 % | -40,1 % | 7,5 % | 20,2 % | -16,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -11 t€ | -24 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 22 t€ | -2 430 € |
| Rörelsebidrag % | -3,6 % | -43,2 % | 12,3 % | 15,3 % | 29,6 % | -2,8 % |
| Rörelseresultat | -5 258 € | -24 t€ | 8 788 € | 7 829 € | 15 t€ | -11 t€ |
| Rörelsemarginal | -1,7 % | -43,2 % | 9,3 % | 8,9 % | 20,1 % | -12,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -7 789 € | -16 t€ | 6 407 € | 5 276 € | 14 t€ | -13 t€ |
| Personalkostnader | -43 t€ | 29 t€ | 53 t€ | 52 t€ | 46 t€ | 56 t€ |
| Soliditet | -4,7 % | 100,0 % | 72,9 % | 53,8 % | 38,6 % | 19,9 % |
| Kassalikviditet | 0,45 | – | 0,75 | 0,39 | 0,56 | 0,52 |
| Current ratio | 1,18 | – | 0,75 | 0,39 | 0,56 | 0,52 |
| Relativ skuldsättning | 20,5 % | 0,0 % | 15,8 % | 35,9 % | 68,4 % | 80,1 % |
| Avkastning på eget kapital | – | -73,2 % | 16,0 % | 14,4 % | 44,5 % | -76,9 % |
| Balansomslutning | 62 t€ | 21 t€ | 55 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 88 t€ |
| Eget kapital | -2 893 € | 21 t€ | 40 t€ | 37 t€ | 31 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 8 218 € | 14 t€ | 2 156 € | 3 977 € | 4 444 € | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 316 t€ | 57 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 73 t€ | 88 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 0 € | 3 226 € | 12 t€ | 33 t€ | 9 600 € |
| Material och tjänster | 270 t€ | -11 t€ | -19 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 43 t€ | -29 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -46 t€ | -56 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 151 € | 0 € | -2 857 € | -5 593 € | -6 999 € | -8 758 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -41 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 258 € | -24 t€ | 8 788 € | 7 829 € | 15 t€ | -11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 314 € | 8 854 € | -748 € | -1 306 € | -697 € | -2 208 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 572 € | -16 t€ | 8 040 € | 6 523 € | 14 t€ | -13 t€ |
| Inkomstskatt | 1 217 € | 0 € | -1 633 € | -1 247 € | 0 € | -5 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 789 € | -16 t€ | 6 407 € | 5 276 € | 14 t€ | -13 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 25 t€ | 0 € | 48 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 72 t€ |
| Omsättningstillgångar | 23 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Fordringar | 5 810 € | 7 461 € | 4 759 € | 5 113 € | 12 t€ | 3 590 € |
| Kassa och bank | 8 218 € | 14 t€ | 2 156 € | 3 977 € | 4 444 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 21 t€ | 6 915 € | 9 090 € | 17 t€ | 16 t€ |
| Aktiva | 62 t€ | 21 t€ | 55 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 88 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | -2 893 € | 21 t€ | 40 t€ | 37 t€ | 31 t€ | 17 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 33 t€ | 0 € | 5 734 € | 8 288 € | 20 t€ | 40 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 0 € | 9 218 € | 23 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Främmande kapital | 65 t€ | 0 € | 15 t€ | 32 t€ | 50 t€ | 70 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 316 t€ | 57 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 73 t€ | 88 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 0 € | 3 226 € | 12 t€ | 33 t€ | 9 600 € |
| Material och tjänster | 270 t€ | -11 t€ | -19 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 43 t€ | -29 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -46 t€ | -56 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 151 € | 0 € | -2 857 € | -5 593 € | -6 999 € | -8 758 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -41 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 258 € | -24 t€ | 8 788 € | 7 829 € | 15 t€ | -11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 314 € | 8 854 € | -748 € | -1 306 € | -697 € | -2 208 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 572 € | -16 t€ | 8 040 € | 6 523 € | 14 t€ | -13 t€ |
| Inkomstskatt | 1 217 € | 0 € | -1 633 € | -1 247 € | 0 € | -5 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 789 € | -16 t€ | 6 407 € | 5 276 € | 14 t€ | -13 t€ |
| Bestående aktiva | 25 t€ | 0 € | 48 t€ | 59 t€ | 65 t€ | 72 t€ |
| Omsättningstillgångar | 23 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Fordringar | 5 810 € | 7 461 € | 4 759 € | 5 113 € | 12 t€ | 3 590 € |
| Kassa och bank | 8 218 € | 14 t€ | 2 156 € | 3 977 € | 4 444 € | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 21 t€ | 6 915 € | 9 090 € | 17 t€ | 16 t€ |
| Aktiva | 62 t€ | 21 t€ | 55 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 88 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | -2 893 € | 21 t€ | 40 t€ | 37 t€ | 31 t€ | 17 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 33 t€ | 0 € | 5 734 € | 8 288 € | 20 t€ | 40 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 0 € | 9 218 € | 23 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Främmande kapital | 65 t€ | 0 € | 15 t€ | 32 t€ | 50 t€ | 70 t€ |
| Färdiga produkter | 23 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Placeringar | – | 0 € | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 428 € | 1 473 € | 1 464 € | 1 631 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 864 € | 0 € | 1 469 € | 2 216 € | 3 060 € | 4 312 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -11 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 16 t€ | 1 926 € | 15 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 039 € | 0 € | 1 390 € | 639 € | 8 718 € | 123 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 0 € | 3 871 € | 2 099 € | 3 139 € | 886 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 770 € | 0 € | 1 921 € | 2 981 € | 2 091 € | 1 837 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 255 t€ | -5 873 € | -9 771 € | -13 t€ | -10 t€ | -9 996 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -7 789 € | -16 t€ | 6 407 € | 5 276 € | 14 t€ | -13 t€ |
| Långfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | 0 € | 5 734 € | 5 734 € | 5 734 € | 5 734 € |
| Kortfristiga fordringar | 5 810 € | 7 461 € | 4 759 € | 5 113 € | 12 t€ | 3 590 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 717 € | -421 € | -754 € | -1 316 € | -1 899 € | -2 223 € |
| Materiella tillgångar | 14 t€ | 0 € | 11 t€ | 22 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 39 t€ | -26 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -34 t€ | -44 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 485 € | 0 € | 2 216 € | 4 604 € | 2 364 € | 203 € |
| Immateriella tillgångar | 11 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Passiva | 62 t€ | 21 t€ | 55 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 88 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 7 461 € | 20 € | 20 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 403 € | 41 € | 6 € | 10 € | 10 € | 15 € |
| Övriga lönebikostnader | 931 € | -619 € | -2 401 € | -1 806 € | -1 187 € | -1 650 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 0 € | 0 € | 2 554 € | 14 t€ | 34 t€ |
| Maskiner och inventarier | 14 t€ | 0 € | 11 t€ | 22 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Goodwill | 11 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 6 151 € | 0 € | -2 857 € | -5 593 € | -6 999 € | -8 758 € |
| Köp av tjänster | 18 t€ | -5 282 € | -9 306 € | -9 119 € | -11 t€ | -6 526 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | – | 0 € | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 300 € | 0 € | 1 662 € | 14 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 973 € | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | – | 0 € | 7 000 € | 7 000 € | 7 000 € | 7 000 € |
| Pensionskostnader | 3 130 € | -1 895 € | -11 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 9 234 € | 0 € | 0 € | 1 192 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 17 t€ | 0 € | – | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hyvän mielen Ruokatalo Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- M-Hyvän Mielen KyläkauppaLeivonmäentie 11Vähittäismyynti