Combat Brand Finland Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 32 t€ och rörelseresultatet 1 573 €; soliditet 96,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 328 € och inkomstskatterna 266 €. Offentliga köpare köpte för 394 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 34 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,1 % | 12,3 % | -11,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 212 € | 10 t€ | 3 588 € | 11 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,7 % | 30,9 % | 11,9 % | 33,8 % |
| Rörelseresultat | 1 573 € | 8 623 € | 1 169 € | 11 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 25,5 % | 3,9 % | 33,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 249 € | 8 144 € | 796 € | 9 094 € |
| Soliditet | 96,8 % | 97,5 % | 53,2 % | 71,7 % |
| Kassalikviditet | 12,06 | 9,74 | 0,61 | 1,57 |
| Current ratio | 18,90 | 20,38 | 1,04 | 2,45 |
| Relativ skuldsättning | 2,2 % | 1,6 % | 37,7 % | 14,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | 38,7 % | 6,2 % | 75,1 % |
| Balansomslutning | 23 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 22 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Kassa och bank | 8 243 € | 4 384 € | 6 514 € | 6 163 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 34 t€ |
| Material och tjänster | 20 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 361 € | -1 815 € | -2 419 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 9 668 € | -10 t€ | -13 t€ | -8 782 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 573 € | 8 623 € | 1 169 € | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 € | -20 € | -107 € | -14 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 559 € | 8 603 € | 1 062 € | 11 t€ |
| Inkomstskatt | 310 € | -460 € | -266 € | -2 361 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 249 € | 8 144 € | 796 € | 9 094 € |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 248 € | 11 t€ | 12 t€ | 5 165 € |
| Omsättningstillgångar | 4 989 € | 5 732 € | 4 858 € | 4 199 € |
| Fordringar | 549 € | 866 € | 472 € | 1 374 € |
| Kassa och bank | 8 243 € | 4 384 € | 6 514 € | 6 163 € |
| Rörliga aktiva | 14 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 23 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 22 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 729 € | 539 € | 11 t€ | 4 789 € |
| Främmande kapital | 729 € | 539 € | 11 t€ | 4 789 € |
Alla poster i bokslutet (44)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 32 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 34 t€ |
| Material och tjänster | 20 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 361 € | -1 815 € | -2 419 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 9 668 € | -10 t€ | -13 t€ | -8 782 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 573 € | 8 623 € | 1 169 € | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 € | -20 € | -107 € | -14 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 559 € | 8 603 € | 1 062 € | 11 t€ |
| Inkomstskatt | 310 € | -460 € | -266 € | -2 361 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 249 € | 8 144 € | 796 € | 9 094 € |
| Bestående aktiva | 9 248 € | 11 t€ | 12 t€ | 5 165 € |
| Omsättningstillgångar | 4 989 € | 5 732 € | 4 858 € | 4 199 € |
| Fordringar | 549 € | 866 € | 472 € | 1 374 € |
| Kassa och bank | 8 243 € | 4 384 € | 6 514 € | 6 163 € |
| Rörliga aktiva | 14 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 23 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 22 t€ | 21 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 729 € | 539 € | 11 t€ | 4 789 € |
| Främmande kapital | 729 € | 539 € | 11 t€ | 4 789 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 249 € | 8 144 € | 796 € | 9 094 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 465 € | 75 € | 0 € | 18 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 239 € | 267 € | 5 803 € | 376 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 2 000 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 180 € | 272 € | 5 291 € | 122 € |
| Passiva | 23 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 7 € | 3 € | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 4 989 € | 5 732 € | 4 858 € | 4 199 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 230 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 361 € | -1 815 € | -2 419 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 310 € | 0 € | 266 € | 2 291 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 743 € | 873 € | 659 € | -305 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 211 € | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 2 251 € | -3 170 € | -2 000 € | -1 000 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 € | -23 € | -107 € | -14 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 84 € | 580 € | 18 € | 176 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 17 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Materiella tillgångar | 4 083 € | 5 444 € | 7 258 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 19 t€ | 10 t€ | 9 612 € | 517 € |
| Kortfristiga fordringar | 549 € | 866 € | 472 € | 1 374 € |
| Maskiner och inventarier | 4 083 € | 5 444 € | 7 258 € | 0 € |
| Placeringar | 5 165 € | 5 165 € | 5 165 € | 5 165 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 85 € | 85 € | 85 € | 85 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 5 080 € | 5 080 € | 5 080 € | 5 080 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 454 € | 950 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Combat Brand Finland Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig sportverksamhet som inte klassificerats på annat håll (495 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis