HH-Ässät Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 154 t€ och rörelseresultatet 37 t€; soliditet 50,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 61 t€ och inkomstskatterna 12 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 t€ | 217 t€ | 554 t€ | 788 t€ | 655 t€ | 606 t€ |
| Förändring i omsättning | -29,2 % | -60,8 % | -29,7 % | 20,4 % | 8,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 16 t€ | 84 t€ | 175 t€ | 153 t€ | 71 t€ | 117 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,6 % | 38,9 % | 31,5 % | 19,4 % | 10,8 % | 19,3 % |
| Rörelseresultat | 37 t€ | 62 t€ | 147 t€ | 107 t€ | 26 t€ | 65 t€ |
| Rörelsemarginal | 24,3 % | 28,3 % | 26,5 % | 13,6 % | 4,0 % | 10,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | 54 t€ | 115 t€ | 83 t€ | 19 t€ | 53 t€ |
| Personalkostnader | -17 t€ | 0 € | 148 t€ | 256 t€ | 272 t€ | 289 t€ |
| Soliditet | 50,6 % | 88,7 % | 69,3 % | 50,2 % | 34,7 % | 35,8 % |
| Kassalikviditet | 0,20 | 4,40 | 2,12 | 1,08 | 0,82 | 0,74 |
| Current ratio | 1,57 | 4,40 | 2,12 | 1,08 | 0,82 | 0,74 |
| Relativ skuldsättning | 114,9 % | 10,7 % | 17,6 % | 20,8 % | 30,0 % | 32,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 % | 29,9 % | 52,4 % | 50,2 % | 18,2 % | 48,4 % |
| Balansomslutning | 358 t€ | 205 t€ | 317 t€ | 328 t€ | 300 t€ | 307 t€ |
| Eget kapital | 181 t€ | 182 t€ | 220 t€ | 165 t€ | 104 t€ | 110 t€ |
| Kassa och bank | 6 406 € | 50 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 35 t€ | 63 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 t€ | 217 t€ | 554 t€ | 788 t€ | 655 t€ | 606 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 44 t€ | 17 t€ | 119 t€ | 600 € | 0 € | 706 € |
| Material och tjänster | 38 t€ | -79 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -159 t€ | -71 t€ |
| Personalkostnader | 17 t€ | 0 € | -148 t€ | -256 t€ | -272 t€ | -289 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -71 t€ | -163 t€ | -153 t€ | -153 t€ | -130 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 62 t€ | 147 t€ | 107 t€ | 26 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 441 € | -247 € | -1 129 € | -2 687 € | -2 323 € | -3 081 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 35 t€ | 61 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 24 t€ | 62 t€ |
| Inkomstskatt | 5 550 € | -6 960 € | -31 t€ | -22 t€ | -4 720 € | -8 637 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 54 t€ | 115 t€ | 83 t€ | 19 t€ | 53 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 191 t€ | 103 t€ | 121 t€ | 177 t€ | 176 t€ | 202 t€ |
| Omsättningstillgångar | 145 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Fordringar | 15 t€ | 52 t€ | 126 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 6 406 € | 50 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 35 t€ | 63 t€ |
| Rörliga aktiva | 166 t€ | 102 t€ | 196 t€ | 151 t€ | 124 t€ | 105 t€ |
| Aktiva | 358 t€ | 205 t€ | 317 t€ | 328 t€ | 300 t€ | 307 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € |
| Eget kapital | 181 t€ | 182 t€ | 220 t€ | 165 t€ | 104 t€ | 110 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 71 t€ | 0 € | 4 819 € | 23 t€ | 45 t€ | 55 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 106 t€ | 23 t€ | 93 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 143 t€ |
| Främmande kapital | 177 t€ | 23 t€ | 97 t€ | 164 t€ | 196 t€ | 197 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 t€ | 217 t€ | 554 t€ | 788 t€ | 655 t€ | 606 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 44 t€ | 17 t€ | 119 t€ | 600 € | 0 € | 706 € |
| Material och tjänster | 38 t€ | -79 t€ | -187 t€ | -227 t€ | -159 t€ | -71 t€ |
| Personalkostnader | 17 t€ | 0 € | -148 t€ | -256 t€ | -272 t€ | -289 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -71 t€ | -163 t€ | -153 t€ | -153 t€ | -130 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 62 t€ | 147 t€ | 107 t€ | 26 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 441 € | -247 € | -1 129 € | -2 687 € | -2 323 € | -3 081 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 35 t€ | 61 t€ | 146 t€ | 104 t€ | 24 t€ | 62 t€ |
| Inkomstskatt | 5 550 € | -6 960 € | -31 t€ | -22 t€ | -4 720 € | -8 637 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 54 t€ | 115 t€ | 83 t€ | 19 t€ | 53 t€ |
| Bestående aktiva | 191 t€ | 103 t€ | 121 t€ | 177 t€ | 176 t€ | 202 t€ |
| Omsättningstillgångar | 145 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Fordringar | 15 t€ | 52 t€ | 126 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 6 406 € | 50 t€ | 71 t€ | 65 t€ | 35 t€ | 63 t€ |
| Rörliga aktiva | 166 t€ | 102 t€ | 196 t€ | 151 t€ | 124 t€ | 105 t€ |
| Aktiva | 358 t€ | 205 t€ | 317 t€ | 328 t€ | 300 t€ | 307 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € | 2 550 € |
| Eget kapital | 181 t€ | 182 t€ | 220 t€ | 165 t€ | 104 t€ | 110 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 71 t€ | 0 € | 4 819 € | 23 t€ | 45 t€ | 55 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 106 t€ | 23 t€ | 93 t€ | 140 t€ | 151 t€ | 143 t€ |
| Främmande kapital | 177 t€ | 23 t€ | 97 t€ | 164 t€ | 196 t€ | 197 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 71 t€ | 0 € | 4 819 € | 23 t€ | 45 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 33 t€ | 9 144 € | 14 t€ | 36 t€ | 53 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 14 t€ | 0 € | -118 t€ | -206 t€ | -221 t€ | -243 t€ |
| Pensionskostnader | 2 574 € | 0 € | -20 t€ | -35 t€ | -37 t€ | -32 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -145 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 191 t€ | 103 t€ | 121 t€ | 177 t€ | 176 t€ | 202 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 137 € |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -46 t€ | -45 t€ | -52 t€ |
| Passiva | 358 t€ | 205 t€ | 317 t€ | 328 t€ | 300 t€ | 307 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 302 € | 21 t€ | 13 t€ | 1 529 € | 3 571 € | 686 € |
| Övriga lönebikostnader | 305 € | 0 € | -10 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 165 t€ | 44 t€ | 47 t€ | 51 t€ | 55 t€ | 59 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | – | 0 € | 137 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | 54 t€ | 115 t€ | 83 t€ | 19 t€ | 53 t€ |
| Köp av tjänster | 22 t€ | -13 t€ | -152 t€ | -157 t€ | -104 t€ | -26 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 149 t€ | 125 t€ | 102 t€ | 79 t€ | 83 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 3 855 € | 12 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 44 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 162 t€ | -65 t€ | -35 t€ | -70 t€ | -54 t€ | -45 t€ |
| Färdiga produkter | 145 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 135 € | 2 016 € | 5 199 € | 9 728 € | 15 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 124 € | 657 € | 9 € | 4 € | 3 € | 18 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 4 845 € | 26 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 425 € | 29 t€ | 103 t€ | 70 t€ | 69 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 15 t€ | 52 t€ | 126 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 5 000 € | 5 000 € | 1 118 € | 420 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 565 € | -904 € | -1 138 € | -2 692 € | -2 326 € | -3 098 € |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 59 t€ | 74 t€ | 126 t€ | 122 t€ | 143 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 47 t€ | 5 377 € | 41 t€ | 46 t€ | 41 t€ | 26 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör HH-Ässät Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen fastighetsrelaterad stödverksamhet (1078 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 3,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis