Suomen Ajoneuvotukku Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 2,0 M€ och rörelseresultatet 8 605 €; soliditet 97,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 65 t€ och inkomstskatterna 13 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: fusion eller delning 31.10.2025.
Esbo: 106 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 10,0 % | -19,9 % | -5,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 3 127 € | 65 t€ | 65 t€ | 138 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,2 % | 3,5 % | 2,8 % | 5,7 % |
| Rörelseresultat | 8 605 € | 63 t€ | 64 t€ | 138 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 3,4 % | 2,8 % | 5,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 7 692 € | 50 t€ | 51 t€ | 110 t€ |
| Personalkostnader | -119 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 110 t€ |
| Soliditet | 97,3 % | 81,3 % | 98,3 % | 94,2 % |
| Kassalikviditet | 16,76 | 2,29 | 30,78 | 11,02 |
| Current ratio | 35,95 | 5,25 | 59,90 | 17,29 |
| Relativ skuldsättning | 1,2 % | 9,6 % | 0,6 % | 2,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,8 % |
| Balansomslutning | 903 t€ | 936 t€ | 768 t€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 879 t€ | 761 t€ | 756 t€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 378 t€ | 363 t€ | 348 t€ | 661 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 32 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 42 t€ |
| Material och tjänster | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 119 t€ | -78 t€ | -84 t€ | -110 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 478 € | -2 232 € | -157 € | -168 € |
| Övriga rörelsekostnader | 77 t€ | -68 t€ | -72 t€ | -63 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 605 € | 63 t€ | 64 t€ | 138 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -130 € | -28 € | -378 € | -106 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 735 € | 63 t€ | 64 t€ | 138 t€ |
| Inkomstskatt | 1 042 € | -13 t€ | -13 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 692 € | 50 t€ | 51 t€ | 110 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 15 t€ | 15 t€ | 346 € | 503 € |
| Omsättningstillgångar | 474 t€ | 520 t€ | 373 t€ | 431 t€ |
| Fordringar | 36 t€ | 38 t€ | 47 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 378 t€ | 363 t€ | 348 t€ | 661 t€ |
| Rörliga aktiva | 888 t€ | 921 t€ | 768 t€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 903 t€ | 936 t€ | 768 t€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 879 t€ | 761 t€ | 756 t€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 175 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 175 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 32 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 42 t€ |
| Material och tjänster | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ |
| Personalkostnader | 119 t€ | -78 t€ | -84 t€ | -110 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 478 € | -2 232 € | -157 € | -168 € |
| Övriga rörelsekostnader | 77 t€ | -68 t€ | -72 t€ | -63 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 605 € | 63 t€ | 64 t€ | 138 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -130 € | -28 € | -378 € | -106 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 735 € | 63 t€ | 64 t€ | 138 t€ |
| Inkomstskatt | 1 042 € | -13 t€ | -13 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 692 € | 50 t€ | 51 t€ | 110 t€ |
| Bestående aktiva | 15 t€ | 15 t€ | 346 € | 503 € |
| Omsättningstillgångar | 474 t€ | 520 t€ | 373 t€ | 431 t€ |
| Fordringar | 36 t€ | 38 t€ | 47 t€ | 98 t€ |
| Kassa och bank | 378 t€ | 363 t€ | 348 t€ | 661 t€ |
| Rörliga aktiva | 888 t€ | 921 t€ | 768 t€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 903 t€ | 936 t€ | 768 t€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 879 t€ | 761 t€ | 756 t€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 175 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 175 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Immateriella tillgångar | 9 905 € | 15 t€ | 0 € | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 171 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 200 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 7 692 € | 50 t€ | 51 t€ | 110 t€ |
| Maskiner och inventarier | 975 € | 0 € | 346 € | 503 € |
| Pensionskostnader | 8 498 € | -5 200 € | -5 603 € | -7 626 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 17 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 289 € | 2 591 € | 8 527 € | 29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 753 € | 4 313 € | 18 t€ | 17 t€ |
| Passiva | 903 t€ | 936 t€ | 768 t€ | 1,2 M€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Goodwill | 9 905 € | 15 t€ | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 420 t€ | 520 t€ | 373 t€ | 431 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 168 € | 0 € | 34 € | 1 560 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 4 600 € | 8 491 € | 13 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 206 € | -162 € | -411 € | -117 € |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 17 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 173 t€ | 4 260 € | 38 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 36 t€ | 38 t€ | 47 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 29 t€ | 3 135 € | 17 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 697 t€ | 708 t€ | 702 t€ | 1,0 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 4 572 € | 0 € | – | – |
| Förskottsbetalningar | 54 t€ | 0 € | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 100 t€ | 147 t€ | -58 t€ | -24 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 478 € | -2 232 € | -157 € | -168 € |
| Materiella tillgångar | 5 547 € | 0 € | 346 € | 503 € |
| Köp av tjänster | 20 t€ | -11 t€ | -7 421 € | -4 887 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,7 M€ | -1,8 M€ | -2,0 M€ | -2,1 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 135 € | 134 € | 33 € | 11 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 038 € | -1 066 € | -1 106 € | -1 426 € |
| Löner och arvoden | 108 t€ | -72 t€ | -77 t€ | -101 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Ajoneuvotukku Oy till den övre halvan inom näringsgrenen partihandel med bilar och lätta motorfordon (95 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 2,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Fusion eller delning