MP-Kylmä Oy är ett aktiebolag med hemort i Varkaus, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 458 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 64,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 94 t€ och inkomstskatterna 19 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 458 t€ | 436 t€ | 810 t€ | 835 t€ |
| Förändring i omsättning | 5,0 % | -46,2 % | -2,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 711 € | 38 t€ | 133 t€ | 137 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,6 % | 8,7 % | 16,4 % | 16,4 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 12 t€ | 93 t€ | 113 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | 2,8 % | 11,5 % | 13,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 12 t€ | 66 t€ | 85 t€ |
| Personalkostnader | -150 t€ | 153 t€ | 147 t€ | 88 t€ |
| Soliditet | 64,8 % | 60,2 % | 52,7 % | 50,9 % |
| Kassalikviditet | 5,57 | 5,48 | 6,55 | 4,00 |
| Current ratio | 6,01 | 5,65 | 6,72 | 4,10 |
| Relativ skuldsättning | 24,6 % | 31,6 % | 23,1 % | 17,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 5,7 % | 31,5 % | 57,6 % |
| Balansomslutning | 319 t€ | 346 t€ | 396 t€ | 291 t€ |
| Eget kapital | 207 t€ | 209 t€ | 208 t€ | 148 t€ |
| Kassa och bank | 155 t€ | 188 t€ | 179 t€ | 139 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 458 t€ | 436 t€ | 810 t€ | 835 t€ |
| Material och tjänster | 195 t€ | -184 t€ | -441 t€ | -530 t€ |
| Personalkostnader | 150 t€ | -153 t€ | -147 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -26 t€ | -39 t€ | -24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -61 t€ | -90 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 12 t€ | 93 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 640 € | -3 587 € | -8 743 € | -3 282 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 8 461 € | 85 t€ | 110 t€ |
| Inkomstskatt | 5 493 € | 3 462 € | -19 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 12 t€ | 66 t€ | 85 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 60 t€ | 78 t€ | 118 t€ | 71 t€ |
| Omsättningstillgångar | 19 t€ | 8 035 € | 7 001 € | 5 492 € |
| Fordringar | 85 t€ | 72 t€ | 92 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 155 t€ | 188 t€ | 179 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 259 t€ | 269 t€ | 278 t€ | 220 t€ |
| Aktiva | 319 t€ | 346 t€ | 396 t€ | 291 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 207 t€ | 209 t€ | 208 t€ | 148 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 69 t€ | 90 t€ | 146 t€ | 89 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 113 t€ | 138 t€ | 187 t€ | 143 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 458 t€ | 436 t€ | 810 t€ | 835 t€ |
| Material och tjänster | 195 t€ | -184 t€ | -441 t€ | -530 t€ |
| Personalkostnader | 150 t€ | -153 t€ | -147 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 20 t€ | -26 t€ | -39 t€ | -24 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 70 t€ | -61 t€ | -90 t€ | -80 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 12 t€ | 93 t€ | 113 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 640 € | -3 587 € | -8 743 € | -3 282 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 19 t€ | 8 461 € | 85 t€ | 110 t€ |
| Inkomstskatt | 5 493 € | 3 462 € | -19 t€ | -24 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 12 t€ | 66 t€ | 85 t€ |
| Bestående aktiva | 60 t€ | 78 t€ | 118 t€ | 71 t€ |
| Omsättningstillgångar | 19 t€ | 8 035 € | 7 001 € | 5 492 € |
| Fordringar | 85 t€ | 72 t€ | 92 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 155 t€ | 188 t€ | 179 t€ | 139 t€ |
| Rörliga aktiva | 259 t€ | 269 t€ | 278 t€ | 220 t€ |
| Aktiva | 319 t€ | 346 t€ | 396 t€ | 291 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 207 t€ | 209 t€ | 208 t€ | 148 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 69 t€ | 90 t€ | 146 t€ | 89 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 43 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 54 t€ |
| Främmande kapital | 113 t€ | 138 t€ | 187 t€ | 143 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 69 t€ | 90 t€ | 146 t€ | 89 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 118 € | 15 t€ | 20 t€ | 9 862 € |
| Löner och arvoden | 126 t€ | -130 t€ | -121 t€ | -74 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -11 t€ | 1 034 € | 1 509 € | 762 € |
| Pensionskostnader | 19 t€ | -18 t€ | -20 t€ | -11 t€ |
| Materiella tillgångar | 60 t€ | 78 t€ | 118 t€ | 71 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 20 t€ | -26 t€ | -39 t€ | -24 t€ |
| Passiva | 319 t€ | 346 t€ | 396 t€ | 291 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 258 € | 258 € | 1 207 € | 258 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 312 € | -4 827 € | -5 798 € | -2 674 € |
| Material och förnödenheter | 19 t€ | 8 035 € | 7 001 € | 5 492 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 12 t€ | 66 t€ | 85 t€ |
| Köp av tjänster | 21 t€ | -39 t€ | -26 t€ | -96 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 183 t€ | 187 t€ | 133 t€ | 53 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 185 t€ | -146 t€ | -416 t€ | -434 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 7 970 € | 342 € | 342 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 13 € | 13 € | 7 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 20 t€ | 11 t€ | 7 446 € | 507 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 62 t€ | 64 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 85 t€ | 72 t€ | 92 t€ | 75 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 653 € | -3 601 € | -8 750 € | -3 283 € |
| Maskiner och inventarier | 60 t€ | 78 t€ | 118 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 43 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör MP-Kylmä Oy till den övre halvan inom näringsgrenen installation av industrimaskiner och -utrustning (302 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€, 3,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Varkaus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis