Lahden Kiropraktiikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 341 t€ och rörelseresultatet 62 t€; soliditet 76,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 59 t€ och inkomstskatterna 12 t€.
Lahtis: 15 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 341 t€ | 354 t€ | 309 t€ | 227 t€ | 226 t€ | 236 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,6 % | 14,7 % | 36,1 % | 0,4 % | -4,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 51 t€ | 59 t€ | 78 t€ | 51 t€ | 68 t€ | 54 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,9 % | 16,8 % | 25,2 % | 22,3 % | 30,2 % | 23,1 % |
| Rörelseresultat | 62 t€ | 47 t€ | 64 t€ | 37 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 13,2 % | 20,8 % | 16,2 % | 24,3 % | 17,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 48 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | -80 t€ | 137 t€ | 126 t€ | 70 t€ | 74 t€ | 94 t€ |
| Soliditet | 76,3 % | 60,2 % | 56,9 % | 52,2 % | 48,7 % | 41,1 % |
| Kassalikviditet | 0,75 | 0,77 | 0,85 | 0,75 | 0,67 | 0,68 |
| Current ratio | 0,75 | 0,77 | 0,85 | 0,75 | 0,67 | 0,68 |
| Relativ skuldsättning | 19,5 % | 35,5 % | 44,3 % | 63,6 % | 72,3 % | 82,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 % | 17,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 26,7 % | 22,2 % |
| Balansomslutning | 280 t€ | 315 t€ | 317 t€ | 302 t€ | 318 t€ | 331 t€ |
| Eget kapital | 213 t€ | 190 t€ | 180 t€ | 158 t€ | 155 t€ | 136 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 30 t€ | 25 t€ | 3 330 € | 7 477 € | 15 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 341 t€ | 354 t€ | 309 t€ | 227 t€ | 226 t€ | 236 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 188 € | 0 € | 736 € | 1 899 € | 10 t€ | 9 767 € |
| Material och tjänster | 119 t€ | -71 t€ | -30 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -31 t€ |
| Personalkostnader | 80 t€ | -137 t€ | -126 t€ | -70 t€ | -74 t€ | -94 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 72 t€ | -86 t€ | -76 t€ | -72 t€ | -61 t€ | -67 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 47 t€ | 64 t€ | 37 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 670 € | -4 628 € | -5 898 € | -3 314 € | -3 005 € | -3 218 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 59 t€ | 42 t€ | 58 t€ | 33 t€ | 52 t€ | 38 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -8 396 € | -12 t€ | -6 874 € | -10 t€ | -7 618 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 241 t€ | 252 t€ | 261 t€ | 266 t€ | 280 t€ | 289 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 30 t€ | 25 t€ | 3 330 € | 7 477 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 42 t€ |
| Aktiva | 280 t€ | 315 t€ | 317 t€ | 302 t€ | 318 t€ | 331 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 213 t€ | 190 t€ | 180 t€ | 158 t€ | 155 t€ | 136 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 15 t€ | 43 t€ | 71 t€ | 96 t€ | 106 t€ | 134 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 82 t€ | 66 t€ | 48 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 126 t€ | 137 t€ | 144 t€ | 163 t€ | 195 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 341 t€ | 354 t€ | 309 t€ | 227 t€ | 226 t€ | 236 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 188 € | 0 € | 736 € | 1 899 € | 10 t€ | 9 767 € |
| Material och tjänster | 119 t€ | -71 t€ | -30 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -31 t€ |
| Personalkostnader | 80 t€ | -137 t€ | -126 t€ | -70 t€ | -74 t€ | -94 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 72 t€ | -86 t€ | -76 t€ | -72 t€ | -61 t€ | -67 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 62 t€ | 47 t€ | 64 t€ | 37 t€ | 55 t€ | 41 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 670 € | -4 628 € | -5 898 € | -3 314 € | -3 005 € | -3 218 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 59 t€ | 42 t€ | 58 t€ | 33 t€ | 52 t€ | 38 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -8 396 € | -12 t€ | -6 874 € | -10 t€ | -7 618 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 241 t€ | 252 t€ | 261 t€ | 266 t€ | 280 t€ | 289 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 27 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 30 t€ | 25 t€ | 3 330 € | 7 477 € | 15 t€ |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 42 t€ |
| Aktiva | 280 t€ | 315 t€ | 317 t€ | 302 t€ | 318 t€ | 331 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 213 t€ | 190 t€ | 180 t€ | 158 t€ | 155 t€ | 136 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 15 t€ | 43 t€ | 71 t€ | 96 t€ | 106 t€ | 134 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 82 t€ | 66 t€ | 48 t€ | 57 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 66 t€ | 126 t€ | 137 t€ | 144 t€ | 163 t€ | 195 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 220 t€ | 227 t€ | 237 t€ | 247 t€ | 257 t€ | 268 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 250 € | 6 250 € | 6 250 € | 6 250 € | 6 507 € | 6 957 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 395 € | 6 838 € | 2 137 € | 2 094 € | 4 260 € | 9 946 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 163 t€ | 154 t€ | 131 t€ | 129 t€ | 111 t€ | 103 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 668 € | 5 003 € | 3 869 € | 4 309 € | 6 889 € | 3 709 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 696 € | 9 553 € | 4 414 € | 4 736 € | 5 542 € | 3 042 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 15 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 17 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 299 € | -5 699 € | -4 650 € | -6 354 € | -4 153 € | -8 497 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 48 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 27 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 670 € | -4 628 € | -5 900 € | -3 338 € | -3 010 € | -3 218 € |
| Materiella tillgångar | 241 t€ | 252 t€ | 261 t€ | 266 t€ | 280 t€ | 289 t€ |
| Löner och arvoden | 55 t€ | -112 t€ | -105 t€ | -59 t€ | -62 t€ | -78 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Passiva | 280 t€ | 315 t€ | 317 t€ | 302 t€ | 318 t€ | 331 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 2 € | 24 € | 5 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 348 € | -9 513 € | -4 440 € | -3 591 € | -4 222 € | -8 653 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 43 t€ | 71 t€ | 96 t€ | 106 t€ | 134 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 296 € | 394 € | 526 € | 701 € | 935 € | 1 247 € |
| Maskiner och inventarier | 4 834 € | 9 257 € | 8 273 € | 3 019 € | 6 447 € | 5 067 € |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Köp av tjänster | 118 t€ | -66 t€ | -26 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -22 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 29 t€ | 27 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 27 t€ |
| Pensionskostnader | 15 t€ | -15 t€ | -16 t€ | -8 014 € | -7 804 € | -6 730 € |
| Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva | – | 0 € | -633 € | -2 422 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lahden Kiropraktiikka Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1445 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€, 3,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.