Ivalon Taksit Oy är ett aktiebolag med hemort i Enare, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 29 t€ och rörelseresultatet -3 624 €; soliditet 31,4 %. Offentliga köpare köpte för 1 564 € av företaget åren 2023–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ |
| Förändring i omsättning | 14,3 % | 8,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 661 € | -1 688 € | -339 € |
| Rörelsebidrag % | -9,2 % | -6,7 % | -1,5 % |
| Rörelseresultat | -3 624 € | -3 038 € | -2 058 € |
| Rörelsemarginal | -12,5 % | -12,0 % | -8,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -3 634 € | -3 064 € | -2 058 € |
| Soliditet | 31,4 % | 38,9 % | 43,1 % |
| Kassalikviditet | 1,40 | 1,54 | 1,62 |
| Current ratio | 1,40 | 1,54 | 1,62 |
| Relativ skuldsättning | 167,7 % | 159,9 % | 163,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -16,4 % | -11,9 % | -7,1 % |
| Balansomslutning | 71 t€ | 66 t€ | 67 t€ |
| Eget kapital | 22 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ |
| Material och tjänster | -3 100 € | -700 € | -667 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -964 € | -1 350 € | -1 719 € |
| Övriga rörelsekostnader | -28 t€ | -26 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 624 € | -3 038 € | -2 058 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -10 € | -26 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 634 € | -3 064 € | -2 058 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 634 € | -3 064 € | -2 058 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 892 € | 3 856 € | 5 206 € |
| Fordringar | 47 t€ | 39 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 68 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 71 t€ | 66 t€ | 67 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 600 € | 2 600 € | 2 600 € |
| Eget kapital | 22 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
Alla poster i bokslutet (32)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 25 t€ | 23 t€ |
| Material och tjänster | -3 100 € | -700 € | -667 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -964 € | -1 350 € | -1 719 € |
| Övriga rörelsekostnader | -28 t€ | -26 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 624 € | -3 038 € | -2 058 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -10 € | -26 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 634 € | -3 064 € | -2 058 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 634 € | -3 064 € | -2 058 € |
| Bestående aktiva | 2 892 € | 3 856 € | 5 206 € |
| Fordringar | 47 t€ | 39 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 21 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 68 t€ | 62 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 71 t€ | 66 t€ | 67 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 600 € | 2 600 € | 2 600 € |
| Eget kapital | 22 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 40 t€ | 38 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -964 € | -1 350 € | -1 719 € |
| Materiella tillgångar | 2 892 € | 3 856 € | 5 206 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 23 t€ | 26 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 47 t€ | 39 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 43 t€ | 39 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 46 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -12 € | -26 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 914 € | 1 449 € | 2 162 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -3 634 € | -3 064 € | -2 058 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 304 € | 369 € | 218 € |
| Köp av tjänster | -3 100 € | -700 € | -667 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | 0 € | 65 € |
| Passiva | 71 t€ | 66 t€ | 67 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 892 € | 3 856 € | 5 141 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Enare
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis