Parolantien Kukkapalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 990 t€ och rörelseresultatet 80 t€; soliditet 71,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 96 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 259 € av företaget åren 2023–2026; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Tavastehus: 20 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit Oy
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 990 t€ | 951 t€ | 977 t€ | 932 t€ | 822 t€ |
| Förändring i omsättning | 4,1 % | -2,7 % | 4,8 % | 13,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 74 t€ | 74 t€ | 101 t€ | 129 t€ | 58 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,5 % | 7,8 % | 10,4 % | 13,8 % | 7,1 % |
| Rörelseresultat | 80 t€ | 70 t€ | 96 t€ | 122 t€ | 50 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 7,3 % | 9,8 % | 13,1 % | 6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 64 t€ | 55 t€ | 85 t€ | 97 t€ | 31 t€ |
| Personalkostnader | -477 t€ | 440 t€ | 461 t€ | 382 t€ | 376 t€ |
| Soliditet | 71,8 % | 74,4 % | 70,5 % | 71,9 % | 54,4 % |
| Kassalikviditet | 0,97 | 0,80 | 1,64 | 1,31 | 0,92 |
| Current ratio | 1,05 | 0,88 | 1,69 | 1,35 | 0,95 |
| Relativ skuldsättning | 17,6 % | 15,0 % | 17,1 % | 14,0 % | 24,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,3 % | 13,4 % | 21,2 % | 29,2 % | 13,1 % |
| Balansomslutning | 620 t€ | 557 t€ | 566 t€ | 464 t€ | 434 t€ |
| Eget kapital | 445 t€ | 415 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 236 t€ |
| Kassa och bank | 129 t€ | 65 t€ | 233 t€ | 136 t€ | 112 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 990 t€ | 951 t€ | 977 t€ | 932 t€ | 822 t€ |
| Material och tjänster | 292 t€ | -288 t€ | -293 t€ | -302 t€ | -278 t€ |
| Personalkostnader | 477 t€ | -440 t€ | -461 t€ | -382 t€ | -376 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 582 € | -4 183 € | -5 578 € | -6 888 € | -8 624 € |
| Övriga rörelsekostnader | 135 t€ | -149 t€ | -122 t€ | -120 t€ | -110 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 80 t€ | 70 t€ | 96 t€ | 122 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 51 € | -303 € | 98 € | -653 € | -1 324 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 80 t€ | 69 t€ | 96 t€ | 121 t€ | 48 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -24 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 64 t€ | 55 t€ | 85 t€ | 97 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 436 t€ | 432 t€ | 283 t€ | 287 t€ | 291 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 11 t€ | 8 233 € | 6 174 € | 5 368 € |
| Fordringar | 40 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 35 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 129 t€ | 65 t€ | 233 t€ | 136 t€ | 112 t€ |
| Rörliga aktiva | 183 t€ | 125 t€ | 283 t€ | 177 t€ | 142 t€ |
| Aktiva | 620 t€ | 557 t€ | 566 t€ | 464 t€ | 434 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 445 t€ | 415 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 236 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 48 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 175 t€ | 142 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 149 t€ |
| Främmande kapital | 175 t€ | 142 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 198 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 990 t€ | 951 t€ | 977 t€ | 932 t€ | 822 t€ |
| Material och tjänster | 292 t€ | -288 t€ | -293 t€ | -302 t€ | -278 t€ |
| Personalkostnader | 477 t€ | -440 t€ | -461 t€ | -382 t€ | -376 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 582 € | -4 183 € | -5 578 € | -6 888 € | -8 624 € |
| Övriga rörelsekostnader | 135 t€ | -149 t€ | -122 t€ | -120 t€ | -110 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 80 t€ | 70 t€ | 96 t€ | 122 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 51 € | -303 € | 98 € | -653 € | -1 324 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 80 t€ | 69 t€ | 96 t€ | 121 t€ | 48 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | -14 t€ | -11 t€ | -24 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 64 t€ | 55 t€ | 85 t€ | 97 t€ | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 436 t€ | 432 t€ | 283 t€ | 287 t€ | 291 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 11 t€ | 8 233 € | 6 174 € | 5 368 € |
| Fordringar | 40 t€ | 49 t€ | 42 t€ | 35 t€ | 25 t€ |
| Kassa och bank | 129 t€ | 65 t€ | 233 t€ | 136 t€ | 112 t€ |
| Rörliga aktiva | 183 t€ | 125 t€ | 283 t€ | 177 t€ | 142 t€ |
| Aktiva | 620 t€ | 557 t€ | 566 t€ | 464 t€ | 434 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 445 t€ | 415 t€ | 399 t€ | 333 t€ | 236 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 0 € | 48 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 175 t€ | 142 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 149 t€ |
| Främmande kapital | 175 t€ | 142 t€ | 167 t€ | 130 t€ | 198 t€ |
| Köp av tjänster | 644 € | 0 € | 0 € | -336 € | -1 005 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 379 t€ | 357 t€ | 312 t€ | 233 t€ | 203 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 52 t€ | 44 t€ | 48 t€ | 36 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 64 t€ | 55 t€ | 85 t€ | 97 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 0 € | – | 0 € | 248 € |
| Färdiga produkter | 14 t€ | 11 t€ | 8 233 € | 6 174 € | 5 368 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 27 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 17 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 53 € | 83 € | 160 € |
| Avskrivningar enligt plan | 5 582 € | -4 183 € | -5 578 € | -6 888 € | -8 624 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 295 t€ | -291 t€ | -295 t€ | -302 t€ | -279 t€ |
| Löner och arvoden | 417 t€ | -389 t€ | -414 t€ | -331 t€ | -330 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 25 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 28 t€ | 19 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 886 € | 3 239 € | 2 059 € | 806 € | 2 090 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 51 € | -329 € | 0 € | -770 € | -1 545 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 25 € | 45 € | 35 € | 61 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -8 404 € | -7 541 € | -9 560 € | -9 256 € |
| Materiella tillgångar | 17 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 95 t€ | 78 t€ | 85 t€ | 71 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 36 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 21 t€ |
| Pensionskostnader | 50 t€ | -43 t€ | -39 t€ | -41 t€ | -37 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 48 t€ |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 419 t€ | 419 t€ | 266 t€ | 266 t€ | 266 t€ |
| Långfristiga fordringar | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € | 4 050 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 20 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 11 t€ | 6 456 € | 3 332 € | 1 801 € |
| Placeringar | 419 t€ | 419 t€ | 266 t€ | 266 t€ | 266 t€ |
| Passiva | 620 t€ | 557 t€ | 566 t€ | 464 t€ | 434 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Parolantien Kukkapalvelu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med blommor och prydnadsväxter (109 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 8,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.