Seinäjoen Kiintorakenne Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,7 M€ och rörelseresultatet 469 t€; soliditet 98,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 620 t€ och inkomstskatterna 126 t€. Offentliga köpare köpte för 570 t€ av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 2,7 M€ | 2,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -36,7 % | 23,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 454 t€ | 613 t€ | 643 t€ |
| Rörelsebidrag % | 26,3 % | 22,5 % | 29,0 % |
| Rörelseresultat | 469 t€ | 597 t€ | 625 t€ |
| Rörelsemarginal | 27,1 % | 21,9 % | 28,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 381 t€ | 490 t€ | 523 t€ |
| Personalkostnader | -166 t€ | 148 t€ | 154 t€ |
| Soliditet | 98,8 % | 97,1 % | 98,2 % |
| Kassalikviditet | 30,26 | 13,74 | 20,17 |
| Current ratio | 30,26 | 13,74 | 20,17 |
| Relativ skuldsättning | 2,6 % | 4,1 % | 2,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 % | 13,3 % | 14,9 % |
| Balansomslutning | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ |
| Kassa och bank | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 2,7 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 894 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 843 t€ | -1,7 M€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 166 t€ | -148 t€ | -154 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 239 t€ | -308 t€ | -242 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 469 t€ | 597 t€ | 625 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 787 € | 20 t€ | 28 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 477 t€ | 616 t€ | 653 t€ |
| Inkomstskatt | 96 t€ | -126 t€ | -130 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 381 t€ | 490 t€ | 523 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 38 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 45 t€ | 112 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 45 t€ | 112 t€ | 64 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 M€ | 2,7 M€ | 2,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 894 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 843 t€ | -1,7 M€ | -1,2 M€ |
| Personalkostnader | 166 t€ | -148 t€ | -154 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 239 t€ | -308 t€ | -242 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 469 t€ | 597 t€ | 625 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 787 € | 20 t€ | 28 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 477 t€ | 616 t€ | 653 t€ |
| Inkomstskatt | 96 t€ | -126 t€ | -130 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 381 t€ | 490 t€ | 523 t€ |
| Bestående aktiva | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 38 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 45 t€ | 112 t€ | 64 t€ |
| Främmande kapital | 45 t€ | 112 t€ | 64 t€ |
| Köp av tjänster | 642 t€ | -1,1 M€ | -642 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 809 € | 15 t€ | 2 913 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 381 t€ | 490 t€ | 523 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 544 € | 34 t€ | 7 043 € |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 302 € | 63 t€ | 20 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 6 259 € | 6 565 € | 17 t€ |
| Finansiella värdepapper | 306 t€ | 296 t€ | 278 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 201 t€ | -584 t€ | -535 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Löner och arvoden | 127 t€ | -120 t€ | -117 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 43 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -1 784 € | -3 533 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | 15 t€ | 18 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 9 457 € | -13 € | -13 t€ |
| Materiella tillgångar | 60 t€ | 67 t€ | 71 t€ |
| Övriga värdepapper | 306 t€ | 296 t€ | 278 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 28 t€ | 34 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 77 t€ | 16 t€ |
| Pensionskostnader | 30 t€ | -27 t€ | -24 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -2 868 € |
| Maskiner och inventarier | 43 t€ | 50 t€ | 54 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 28 t€ | 40 € | 9 397 € |
| Placeringar | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Passiva | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Seinäjoen Kiintorakenne Oy till de översta 10 % inom branschen anläggning av broar och tunnlar (877 företag med beskattningsbar inkomst; median 26 t€, 24 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Koirasaaren rakenneurakka 2 ja öljylaiturin kunnostusHelsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala7,7 M€