Uudenmaan Vaihtolavakuljetus Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 155 t€; soliditet 53,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 93 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 15 t€ av företaget åren 2023–2025; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 5,5 % | -13,4 % | -8,9 % | 37,2 % | -8,1 % | -10,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 28 t€ | 278 t€ | 246 t€ | 369 t€ | 182 t€ | 184 t€ | 211 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,6 % | 16,5 % | 12,6 % | 17,3 % | 11,7 % | 10,8 % | 11,1 % |
| Rörelseresultat | 155 t€ | 124 t€ | 82 t€ | 264 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 68 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 7,3 % | 4,2 % | 12,4 % | 4,9 % | 4,1 % | 3,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 109 t€ | 74 t€ | 40 t€ | 198 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Personalkostnader | -391 t€ | 380 t€ | 491 t€ | 477 t€ | 388 t€ | 370 t€ | 493 t€ |
| Soliditet | 53,6 % | 38,0 % | 33,3 % | 34,2 % | 23,3 % | 23,8 % | 15,8 % |
| Kassalikviditet | 1,13 | 0,94 | 0,81 | 1,08 | 0,86 | 1,10 | 0,86 |
| Current ratio | 1,13 | 0,94 | 0,81 | 1,08 | 0,86 | 1,10 | 0,86 |
| Relativ skuldsättning | 21,2 % | 42,6 % | 40,9 % | 34,9 % | 43,8 % | 32,2 % | 38,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 % | 16,7 % | 10,1 % | 50,9 % | 24,3 % | 26,1 % | 28,9 % |
| Balansomslutning | 811 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 890 t€ | 716 t€ | 865 t€ |
| Eget kapital | 434 t€ | 439 t€ | 398 t€ | 388 t€ | 207 t€ | 171 t€ | 137 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 161 t€ | 159 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 79 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 851 € | 2 562 € | 3 242 € | 0 € | 18 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 822 t€ | -753 t€ | -892 t€ | -1,0 M€ | -800 t€ | -924 t€ | -953 t€ |
| Personalkostnader | 391 t€ | -380 t€ | -491 t€ | -477 t€ | -388 t€ | -370 t€ | -493 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 127 t€ | -154 t€ | -164 t€ | -104 t€ | -106 t€ | -114 t€ | -143 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 283 t€ | -278 t€ | -321 t€ | -245 t€ | -188 t€ | -236 t€ | -242 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 155 t€ | 124 t€ | 82 t€ | 264 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 68 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 92 t€ | 50 t€ | 247 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -19 t€ | -10 t€ | -50 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 74 t€ | 40 t€ | 198 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 551 t€ | 880 t€ | 913 t€ | 798 t€ | 708 t€ | 524 t€ | 644 t€ |
| Fordringar | 127 t€ | 116 t€ | 121 t€ | 250 t€ | 123 t€ | 113 t€ | 138 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 161 t€ | 159 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 79 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 260 t€ | 277 t€ | 280 t€ | 336 t€ | 182 t€ | 192 t€ | 221 t€ |
| Aktiva | 811 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 890 t€ | 716 t€ | 865 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Eget kapital | 434 t€ | 439 t€ | 398 t€ | 388 t€ | 207 t€ | 171 t€ | 137 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 146 t€ | 422 t€ | 449 t€ | 435 t€ | 470 t€ | 371 t€ | 471 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 231 t€ | 296 t€ | 346 t€ | 310 t€ | 213 t€ | 174 t€ | 257 t€ |
| Främmande kapital | 377 t€ | 718 t€ | 795 t€ | 745 t€ | 682 t€ | 546 t€ | 728 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 851 € | 2 562 € | 3 242 € | 0 € | 18 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 822 t€ | -753 t€ | -892 t€ | -1,0 M€ | -800 t€ | -924 t€ | -953 t€ |
| Personalkostnader | 391 t€ | -380 t€ | -491 t€ | -477 t€ | -388 t€ | -370 t€ | -493 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 127 t€ | -154 t€ | -164 t€ | -104 t€ | -106 t€ | -114 t€ | -143 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 283 t€ | -278 t€ | -321 t€ | -245 t€ | -188 t€ | -236 t€ | -242 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 155 t€ | 124 t€ | 82 t€ | 264 t€ | 76 t€ | 70 t€ | 68 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 92 t€ | 50 t€ | 247 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -19 t€ | -10 t€ | -50 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 74 t€ | 40 t€ | 198 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Bestående aktiva | 551 t€ | 880 t€ | 913 t€ | 798 t€ | 708 t€ | 524 t€ | 644 t€ |
| Fordringar | 127 t€ | 116 t€ | 121 t€ | 250 t€ | 123 t€ | 113 t€ | 138 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 161 t€ | 159 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 79 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 260 t€ | 277 t€ | 280 t€ | 336 t€ | 182 t€ | 192 t€ | 221 t€ |
| Aktiva | 811 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 890 t€ | 716 t€ | 865 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Eget kapital | 434 t€ | 439 t€ | 398 t€ | 388 t€ | 207 t€ | 171 t€ | 137 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 146 t€ | 422 t€ | 449 t€ | 435 t€ | 470 t€ | 371 t€ | 471 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 231 t€ | 296 t€ | 346 t€ | 310 t€ | 213 t€ | 174 t€ | 257 t€ |
| Främmande kapital | 377 t€ | 718 t€ | 795 t€ | 745 t€ | 682 t€ | 546 t€ | 728 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 172 t€ | 190 t€ | 259 t€ | 177 t€ | 54 t€ | 64 t€ |
| Placeringar | 0 € | 208 t€ | 208 t€ | 208 t€ | 208 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 127 t€ | -154 t€ | -164 t€ | -104 t€ | -106 t€ | -114 t€ | -143 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 107 t€ | 100 t€ | 103 t€ | 229 t€ | 113 t€ | 104 t€ | 127 t€ |
| Pensionskostnader | 53 t€ | -54 t€ | -84 t€ | -67 t€ | -55 t€ | -51 t€ | -72 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 109 t€ | 74 t€ | 40 t€ | 198 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 920 € | 0 € | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 24 t€ | -32 t€ | -31 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 38 t€ | 182 t€ | 60 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 39 t€ |
| Immateriella tillgångar | 3 996 € | 15 t€ | 22 t€ | 36 t€ | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 208 t€ | 208 t€ | 208 t€ | 208 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 127 t€ | 116 t€ | 121 t€ | 250 t€ | 123 t€ | 113 t€ | 138 t€ |
| Passiva | 811 t€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 890 t€ | 716 t€ | 865 t€ |
| Löner och arvoden | 327 t€ | -312 t€ | -392 t€ | -400 t€ | -317 t€ | -319 t€ | -400 t€ |
| Köp av tjänster | 613 t€ | -481 t€ | -537 t€ | -592 t€ | -490 t€ | -615 t€ | -632 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 10 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -11 t€ | -16 t€ | 409 € | -20 t€ |
| Goodwill | 0 € | 8 889 € | 22 t€ | 36 t€ | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 547 t€ | 656 t€ | 683 t€ | 554 t€ | 500 t€ | 524 t€ | 644 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 151 t€ | 171 t€ | 60 t€ | 113 t€ | 91 t€ | 81 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 50 t€ | 55 t€ | 68 t€ | 78 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 139 € | 4 753 € | 2 149 € | 3 765 € | 1 920 € | 1 920 € | 1 920 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 947 € | 360 € | 155 € | 204 € | 299 € | 122 € | 150 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 59 t€ | 36 t€ | 24 t€ | 65 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 146 t€ | 249 t€ | 259 t€ | 176 t€ | 293 t€ | 317 t€ | 408 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 209 t€ | -272 t€ | -355 t€ | -458 t€ | -309 t€ | -309 t€ | -321 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 16 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 8 247 € | 7 591 € | 9 500 € |
| Maskiner och inventarier | 547 t€ | 656 t€ | 683 t€ | 554 t€ | 500 t€ | 524 t€ | 644 t€ |
| Utvecklingsutgifter | 3 996 € | 6 520 € | 0 € | – | – | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 323 t€ | 363 t€ | 355 t€ | 188 t€ | 154 t€ | 124 t€ | 95 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Uudenmaan Vaihtolavakuljetus Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 2,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- HUSK Maa-ainestoimitusten hankintaHUS Kiinteistöt Oy300 t€
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis