Sub Restaurants Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 317 t€ och rörelseresultatet 371 €; soliditet 10,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 16 t€ och inkomstskatterna 3 297 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 317 t€ | 326 t€ | 291 t€ | 286 t€ | 259 t€ | 300 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,6 % | 12,0 % | 1,7 % | 10,6 % | -13,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 453 € | 33 t€ | 18 t€ | 7 015 € | -17 t€ | 20 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,8 % | 10,1 % | 6,3 % | 2,5 % | -6,7 % | 6,6 % |
| Rörelseresultat | 371 € | 30 t€ | 15 t€ | 2 561 € | -19 t€ | 16 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 9,3 % | 5,1 % | 0,9 % | -7,5 % | 5,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 993 € | 25 t€ | 8 830 € | -1 305 € | -23 t€ | 8 761 € |
| Personalkostnader | -113 t€ | 94 t€ | 87 t€ | 117 t€ | 119 t€ | 70 t€ |
| Soliditet | 10,6 % | 11,1 % | -12,9 % | -23,6 % | -18,5 % | 7,3 % |
| Kassalikviditet | 2,26 | 1,98 | 1,70 | 1,37 | 1,46 | 1,43 |
| Current ratio | 2,32 | 2,04 | 1,77 | 1,44 | 1,52 | 1,51 |
| Relativ skuldsättning | 26,9 % | 31,9 % | 36,6 % | 38,6 % | 48,9 % | 40,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -29,8 % | 193,5 % | – | – | – | 92,1 % |
| Balansomslutning | 95 t€ | 117 t€ | 94 t€ | 89 t€ | 107 t€ | 130 t€ |
| Eget kapital | 10 t€ | 13 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -20 t€ | 9 518 € |
| Kassa och bank | 33 t€ | 50 t€ | 14 t€ | 3 971 € | 1 958 € | 8 610 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 317 t€ | 326 t€ | 291 t€ | 286 t€ | 259 t€ | 300 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 800 € | 0 € | 12 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 117 t€ | -123 t€ | -118 t€ | -111 t€ | -114 t€ | -160 t€ |
| Personalkostnader | 113 t€ | -94 t€ | -87 t€ | -117 t€ | -119 t€ | -70 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 824 € | -2 505 € | -3 340 € | -4 454 € | -1 979 € | -4 169 € |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -77 t€ | -67 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -66 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 371 € | 30 t€ | 15 t€ | 2 561 € | -19 t€ | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 352 € | -3 912 € | -3 915 € | -3 866 € | -3 965 € | -3 947 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 980 € | 26 t€ | 11 t€ | -1 305 € | -23 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 13 € | -1 068 € | -2 212 € | 0 € | 0 € | -2 998 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 993 € | 25 t€ | 8 830 € | -1 305 € | -23 t€ | 8 761 € |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 8 472 € | 7 516 € | 10 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 321 € | 3 244 € | 3 735 € | 3 735 € | 3 851 € | 4 043 € |
| Fordringar | 52 t€ | 57 t€ | 67 t€ | 68 t€ | 83 t€ | 63 t€ |
| Kassa och bank | 33 t€ | 50 t€ | 14 t€ | 3 971 € | 1 958 € | 8 610 € |
| Rörliga aktiva | 87 t€ | 110 t€ | 84 t€ | 76 t€ | 89 t€ | 76 t€ |
| Aktiva | 95 t€ | 117 t€ | 94 t€ | 89 t€ | 107 t€ | 130 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Eget kapital | 10 t€ | 13 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -20 t€ | 9 518 € |
| Långfristigt främmande kapital | 48 t€ | 50 t€ | 59 t€ | 58 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 54 t€ | 47 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 50 t€ |
| Främmande kapital | 85 t€ | 104 t€ | 107 t€ | 110 t€ | 126 t€ | 120 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 317 t€ | 326 t€ | 291 t€ | 286 t€ | 259 t€ | 300 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 800 € | 0 € | 12 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 117 t€ | -123 t€ | -118 t€ | -111 t€ | -114 t€ | -160 t€ |
| Personalkostnader | 113 t€ | -94 t€ | -87 t€ | -117 t€ | -119 t€ | -70 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 824 € | -2 505 € | -3 340 € | -4 454 € | -1 979 € | -4 169 € |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -77 t€ | -67 t€ | -63 t€ | -67 t€ | -66 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 371 € | 30 t€ | 15 t€ | 2 561 € | -19 t€ | 16 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 352 € | -3 912 € | -3 915 € | -3 866 € | -3 965 € | -3 947 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 980 € | 26 t€ | 11 t€ | -1 305 € | -23 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 13 € | -1 068 € | -2 212 € | 0 € | 0 € | -2 998 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 993 € | 25 t€ | 8 830 € | -1 305 € | -23 t€ | 8 761 € |
| Bestående aktiva | 8 472 € | 7 516 € | 10 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 54 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 321 € | 3 244 € | 3 735 € | 3 735 € | 3 851 € | 4 043 € |
| Fordringar | 52 t€ | 57 t€ | 67 t€ | 68 t€ | 83 t€ | 63 t€ |
| Kassa och bank | 33 t€ | 50 t€ | 14 t€ | 3 971 € | 1 958 € | 8 610 € |
| Rörliga aktiva | 87 t€ | 110 t€ | 84 t€ | 76 t€ | 89 t€ | 76 t€ |
| Aktiva | 95 t€ | 117 t€ | 94 t€ | 89 t€ | 107 t€ | 130 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Eget kapital | 10 t€ | 13 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -20 t€ | 9 518 € |
| Långfristigt främmande kapital | 48 t€ | 50 t€ | 59 t€ | 58 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 54 t€ | 47 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 50 t€ |
| Främmande kapital | 85 t€ | 104 t€ | 107 t€ | 110 t€ | 126 t€ | 120 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 97 t€ | -83 t€ | -79 t€ | -80 t€ | -81 t€ | -91 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 824 € | -2 505 € | -3 340 € | -4 454 € | -1 979 € | -4 169 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | -9 572 € | -7 430 € | -12 t€ | -15 t€ | -3 906 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 4 947 € | 4 931 € | 4 525 € | 2 868 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 8 472 € | 7 516 € | 10 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 54 t€ |
| Löner och arvoden | 98 t€ | -82 t€ | -77 t€ | -103 t€ | -101 t€ | -65 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 564 € | 340 € | 2 024 € | 813 € | 3 592 € | 3 735 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 993 € | 25 t€ | 8 830 € | -1 305 € | -23 t€ | 8 761 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 494 € | -2 519 € | -2 698 € | -2 419 € | -3 082 € | -1 279 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 6 863 € | 5 800 € | 5 800 € | 5 800 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 23 t€ | 28 t€ |
| Maskiner och inventarier | 8 472 € | 7 516 € | 10 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 54 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 68 € | 68 € | 22 € | 30 € | 6 € | 18 € |
| Passiva | 95 t€ | 117 t€ | 94 t€ | 89 t€ | 107 t€ | 130 t€ |
| Köp av tjänster | 19 t€ | -40 t€ | -40 t€ | -31 t€ | -33 t€ | -68 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 313 € | 1 413 € | 1 137 € | 4 073 € | 18 t€ | 952 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -5 947 € | -31 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 923 € | -491 € | 0 € | -115 € | -192 € | -390 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 t€ | 22 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 50 t€ | 50 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 48 t€ | 50 t€ | 59 t€ | 58 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
| Långfristiga fordringar | 50 t€ | 50 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 075 € | 7 434 € | 8 600 € | 9 356 € | 8 432 € | 9 468 € |
| Material och förnödenheter | 2 321 € | 3 244 € | 3 735 € | 3 735 € | 3 851 € | 4 043 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 419 € | -3 981 € | -3 937 € | -3 896 € | -3 971 € | -3 965 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 878 € | 6 701 € | 8 093 € | 9 412 € | 24 t€ | 4 687 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sub Restaurants Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Björneborg
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis