Muru-Dining Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 284 t€ och rörelseresultatet 519 t€; soliditet 11,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 450 t€ och inkomstskatterna 92 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 284 t€ | 439 t€ |
| Förändring i omsättning | -35,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 513 t€ | -262 t€ |
| Rörelsebidrag % | 180,8 % | -59,7 % |
| Rörelseresultat | 519 t€ | -262 t€ |
| Rörelsemarginal | 182,7 % | -59,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,2 M€ | -153 t€ |
| Personalkostnader | -157 t€ | -218 t€ |
| Soliditet | 11,9 % | -4,2 % |
| Kassalikviditet | 1,82 | 0,83 |
| Current ratio | 1,82 | 0,83 |
| Relativ skuldsättning | 410,0 % | 287,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 745,5 % | – |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 158 t€ | -51 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 396 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 284 t€ | 439 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 479 t€ | 2 552 € |
| Material och tjänster | 2 330 € | 51 t€ |
| Personalkostnader | 157 t€ | 218 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 466 € | 66 € |
| Övriga rörelsekostnader | 79 t€ | 434 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 519 t€ | -262 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -489 t€ | 446 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,0 M€ | -708 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | 91 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | -153 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 380 t€ | 514 t€ |
| Fordringar | 880 t€ | 307 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 396 t€ |
| Rörliga aktiva | 942 t€ | 703 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 6 000 € | 6 000 € |
| Eget kapital | 158 t€ | -51 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 646 t€ | 421 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 519 t€ | 846 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (64)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 284 t€ | 439 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 479 t€ | 2 552 € |
| Material och tjänster | 2 330 € | 51 t€ |
| Personalkostnader | 157 t€ | 218 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 466 € | 66 € |
| Övriga rörelsekostnader | 79 t€ | 434 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 519 t€ | -262 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -489 t€ | 446 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,0 M€ | -708 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | 91 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,2 M€ | -153 t€ |
| Bestående aktiva | 380 t€ | 514 t€ |
| Fordringar | 880 t€ | 307 t€ |
| Kassa och bank | 62 t€ | 396 t€ |
| Rörliga aktiva | 942 t€ | 703 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 6 000 € | 6 000 € |
| Eget kapital | 158 t€ | -51 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 646 t€ | 421 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 519 t€ | 846 t€ |
| Främmande kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 341 t€ | 421 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 31 t€ |
| Löner och arvoden | 131 t€ | 172 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 5 170 € | 2 413 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 140 € | 29 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 092 € | 30 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 59 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 3 505 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 690 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 20 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 334 t€ | 329 t€ |
| Immateriella tillgångar | 24 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 133 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 231 t€ | 232 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 0 € | 18 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 466 € | 66 € |
| Långfristiga lån mot konvertibla skuldebrev | 305 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 35 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 776 t€ | 201 t€ |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Placeringar | 357 t€ | 514 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 534 € | 4 963 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 24 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 2 755 € |
| Koncernbidrag | -200 t€ | -646 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,2 M€ | -153 t€ |
| Kortfristiga lån mot konvertibla skuldebrev | 0 € | 244 t€ |
| Köp av tjänster | 2 330 € | 47 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -1,2 M€ | -112 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 114 t€ | 114 t€ |
| Övriga fonder | 208 t€ | 208 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | 4 500 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 109 t€ | 424 t€ |
| Långfristiga fordringar | 59 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 6 058 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 3 252 € |
| Övriga aktier och andelar | 126 t€ | 264 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 99 € |
| Kortfristiga fordringar | 821 t€ | 248 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 91 t€ | 53 t€ |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 133 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 045 € | 20 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Muru-Dining Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen matrestauranger (3069 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 20 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis