Talotekniikka Mijorak Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 108 t€ och rörelseresultatet 26 t€; soliditet -6,8 %. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 21.3.2026.
Omsättning 2025108 t€+27 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat26 t€23,8 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat26 t€rörelsebidrag 26 t€
Soliditet-6,8 %quick ratio 0,94
Verksamt19 årregistrerat 29.6.2007
Handelsregistret2anteckningar, senast branschen ändrades
Vanda: 80 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 t€ | 85 t€ | 92 t€ | 399 t€ |
| Förändring i omsättning | 27,0 % | -7,0 % | -77,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 26 t€ | -12 t€ | 2 180 € | -19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 23,8 % | -13,6 % | 2,4 % | -4,9 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | -12 t€ | 2 180 € | -19 t€ |
| Rörelsemarginal | 23,8 % | -13,6 % | 2,4 % | -4,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 26 t€ | -12 t€ | 1 792 € | -22 t€ |
| Personalkostnader | -64 t€ | 62 t€ | 64 t€ | 138 t€ |
| Soliditet | -6,8 % | -228,2 % | -58,8 % | -51,0 % |
| Kassalikviditet | 0,94 | 0,30 | 0,63 | 0,66 |
| Current ratio | 0,94 | 0,30 | 0,63 | 0,66 |
| Relativ skuldsättning | 34,2 % | 47,4 % | 47,7 % | 13,3 % |
| Balansomslutning | 35 t€ | 12 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Eget kapital | -2 362 € | -28 t€ | -16 t€ | -18 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 t€ | 85 t€ | 92 t€ | 399 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | 1 385 € | -13 t€ | -5 941 € | -237 t€ |
| Personalkostnader | 64 t€ | -62 t€ | -64 t€ | -138 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -23 t€ | -19 t€ | -57 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | -12 t€ | 2 180 € | -19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 77 € | -343 € | -388 € | -2 573 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | -12 t€ | 1 792 € | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | -12 t€ | 1 792 € | -22 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 10 t€ | 1 274 € | 3 883 € | 20 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 35 t€ | 12 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Aktiva | 35 t€ | 12 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -2 362 € | -28 t€ | -16 t€ | -18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 t€ | 85 t€ | 92 t€ | 399 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | 1 385 € | -13 t€ | -5 941 € | -237 t€ |
| Personalkostnader | 64 t€ | -62 t€ | -64 t€ | -138 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -23 t€ | -19 t€ | -57 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | -12 t€ | 2 180 € | -19 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 77 € | -343 € | -388 € | -2 573 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | -12 t€ | 1 792 € | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | -12 t€ | 1 792 € | -22 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 1 274 € | 3 883 € | 20 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 11 t€ | 24 t€ | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 35 t€ | 12 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Aktiva | 35 t€ | 12 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -2 362 € | -28 t€ | -16 t€ | -18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 37 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 158 € | 1 778 € | 3 821 € | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -31 t€ | -19 t€ | -20 t€ | 1 569 € |
| Passiva | 35 t€ | 12 t€ | 28 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 1 274 € | 3 883 € | 20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 20 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 385 € | -13 t€ | -5 431 € | -231 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 1 008 € | 3 276 € | 20 t€ |
| Pensionskostnader | 8 143 € | -7 915 € | -8 733 € | -18 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -510 € | -6 048 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 116 € | 986 € | 3 363 € | 666 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 299 € | -1 234 € | -2 090 € | -3 971 € |
| Löner och arvoden | 53 t€ | -52 t€ | -53 t€ | -116 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 260 € | 266 € | 607 € | 50 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 26 t€ | -12 t€ | 1 792 € | -22 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 77 € | -343 € | -388 € | -2 573 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
- Hemorten ändrades