Kevyet Kuljetukset Kuusisto Oy är ett aktiebolag med hemort i Östermark, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 108 t€ och rörelseresultatet 24 t€; soliditet 80,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 42 t€ och inkomstskatterna 8 428 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 t€ | 154 t€ | 137 t€ | 125 t€ | 110 t€ |
| Förändring i omsättning | -30,0 % | 12,6 % | 8,9 % | 13,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 16 t€ | 46 t€ | 22 t€ | 17 t€ | 42 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,9 % | 29,8 % | 15,8 % | 13,8 % | 38,3 % |
| Rörelseresultat | 24 t€ | 42 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 42 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,6 % | 27,3 % | 12,4 % | 13,5 % | 38,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 19 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 33 t€ |
| Personalkostnader | -35 t€ | 44 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 22 t€ |
| Soliditet | 80,7 % | 77,2 % | 66,1 % | 64,2 % | 50,8 % |
| Kassalikviditet | 4,83 | 4,47 | 5,41 | 6,06 | 4,12 |
| Current ratio | 4,83 | 4,47 | 5,41 | 6,06 | 4,12 |
| Relativ skuldsättning | 24,7 % | 19,1 % | 26,9 % | 28,2 % | 47,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 33,7 % | 18,6 % | 20,9 % | 61,3 % |
| Balansomslutning | 137 t€ | 129 t€ | 108 t€ | 99 t€ | 107 t€ |
| Eget kapital | 111 t€ | 99 t€ | 72 t€ | 63 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 107 t€ | 110 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 85 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 t€ | 154 t€ | 137 t€ | 125 t€ | 110 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 17 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 15 t€ | -30 t€ | -39 t€ | -46 t€ | -31 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | -44 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -22 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 312 € | -3 861 € | -4 638 € | -351 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -35 t€ | -44 t€ | -49 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 42 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 89 € | 13 € | -175 € | -319 € | -527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 24 t€ | 42 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 42 t€ |
| Inkomstskatt | 4 893 € | -8 428 € | -3 414 € | -3 406 € | -8 417 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 19 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 25 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 1 056 € | 13 t€ |
| Fordringar | 5 744 € | 6 793 € | 9 604 € | 14 t€ | 9 844 € |
| Kassa och bank | 107 t€ | 110 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 85 t€ |
| Rörliga aktiva | 113 t€ | 117 t€ | 94 t€ | 98 t€ | 94 t€ |
| Aktiva | 137 t€ | 129 t€ | 108 t€ | 99 t€ | 107 t€ |
| Eget kapital | 111 t€ | 99 t€ | 72 t€ | 63 t€ | 54 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 220 € | 3 220 € | 19 t€ | 19 t€ | 30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 35 t€ | 53 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 t€ | 154 t€ | 137 t€ | 125 t€ | 110 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 17 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 15 t€ | -30 t€ | -39 t€ | -46 t€ | -31 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | -44 t€ | -32 t€ | -30 t€ | -22 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 312 € | -3 861 € | -4 638 € | -351 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -35 t€ | -44 t€ | -49 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 42 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 42 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 89 € | 13 € | -175 € | -319 € | -527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 24 t€ | 42 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 42 t€ |
| Inkomstskatt | 4 893 € | -8 428 € | -3 414 € | -3 406 € | -8 417 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 19 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 33 t€ |
| Bestående aktiva | 25 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 1 056 € | 13 t€ |
| Fordringar | 5 744 € | 6 793 € | 9 604 € | 14 t€ | 9 844 € |
| Kassa och bank | 107 t€ | 110 t€ | 85 t€ | 83 t€ | 85 t€ |
| Rörliga aktiva | 113 t€ | 117 t€ | 94 t€ | 98 t€ | 94 t€ |
| Aktiva | 137 t€ | 129 t€ | 108 t€ | 99 t€ | 107 t€ |
| Eget kapital | 111 t€ | 99 t€ | 72 t€ | 63 t€ | 54 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 220 € | 3 220 € | 19 t€ | 19 t€ | 30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 35 t€ | 53 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 19 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 33 t€ |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 1 056 € | 13 t€ |
| Pensionskostnader | 3 382 € | -3 880 € | -2 233 € | -1 987 € | -2 179 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 559 € | 1 248 € | 5 068 € | 1 724 € | 2 458 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 658 € | 217 € | 586 € | 6 734 € | 1 906 € |
| Passiva | 137 t€ | 129 t€ | 108 t€ | 99 t€ | 107 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 120 € | 7 349 € | 3 690 € | 3 872 € | 3 035 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 077 € | 6 573 € | 6 354 € | 7 557 € | 7 936 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 104 € | -3 € | -180 € | -320 € | -528 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 6 821 € | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 18 t€ | 8 696 € | 3 710 € | 4 458 € |
| Kortfristiga fordringar | 5 744 € | 6 793 € | 9 604 € | 14 t€ | 9 844 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 € | 3 € | 2 664 € | 0 € | 2 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 70 t€ | 45 t€ | 37 t€ | 29 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 8 312 € | -3 861 € | -4 638 € | -351 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 25 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 1 056 € | 13 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -500 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 6 785 € |
| Långfristiga övriga skulder | 3 220 € | 3 220 € | 19 t€ | 19 t€ | 23 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 15 t€ | -30 t€ | -39 t€ | -45 t€ | -31 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 15 € | 16 € | 5 € | 2 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 690 € | -577 € | -554 € | -2 242 € | -846 € |
| Löner och arvoden | 31 t€ | -39 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -19 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kevyet Kuljetukset Kuusisto Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.