Tapahtumapalvelu Hannikainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 29.2.2024 var omsättningen 757 t€ och rörelseresultatet -5 816 €; soliditet 13,5 %. Offentliga köpare köpte för 255 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 757 t€ | 650 t€ | 291 t€ | 211 t€ |
| Förändring i omsättning | 16,5 % | 123,4 % | 37,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 34 t€ | 68 t€ | 19 t€ | 61 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,4 % | 10,4 % | 6,5 % | 28,9 % |
| Rörelseresultat | -5 816 € | 11 t€ | -6 754 € | 30 t€ |
| Rörelsemarginal | -0,8 % | 1,7 % | -2,3 % | 14,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -17 t€ | 8 211 € | -7 788 € | 24 t€ |
| Personalkostnader | 224 t€ | 170 t€ | 105 t€ | 103 t€ |
| Soliditet | 13,5 % | 28,9 % | 42,8 % | 35,8 % |
| Kassalikviditet | 0,50 | 0,86 | 0,78 | 0,89 |
| Current ratio | 0,50 | 0,86 | 0,78 | 0,89 |
| Relativ skuldsättning | 25,6 % | 17,8 % | 17,8 % | 39,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -55,6 % | 17,5 % | -20,1 % | 51,6 % |
| Balansomslutning | 224 t€ | 162 t€ | 90 t€ | 130 t€ |
| Eget kapital | 30 t€ | 47 t€ | 39 t€ | 46 t€ |
| Kassa och bank | 3 756 € | 7 526 € | 11 t€ | 7 140 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 757 t€ | 650 t€ | 291 t€ | 211 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 274 € | 4 620 € | 32 t€ | 56 t€ |
| Material och tjänster | -273 t€ | -257 t€ | -100 t€ | -27 t€ |
| Personalkostnader | -224 t€ | -170 t€ | -105 t€ | -103 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -39 t€ | -57 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -227 t€ | -161 t€ | -99 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 816 € | 11 t€ | -6 754 € | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 t€ | -1 621 € | -1 034 € | -517 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -17 t€ | 9 298 € | -7 788 € | 30 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 087 € | 0 € | -5 936 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -17 t€ | 8 211 € | -7 788 € | 24 t€ |
Balansräkning
| 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 187 t€ | 107 t€ | 61 t€ | 86 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 48 t€ | 19 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 3 756 € | 7 526 € | 11 t€ | 7 140 € |
| Rörliga aktiva | 36 t€ | 56 t€ | 30 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 224 t€ | 162 t€ | 90 t€ | 130 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 30 t€ | 47 t€ | 39 t€ | 46 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 51 t€ | 14 t€ | 34 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 73 t€ | 64 t€ | 38 t€ | 49 t€ |
| Främmande kapital | 194 t€ | 115 t€ | 52 t€ | 83 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | 28.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 757 t€ | 650 t€ | 291 t€ | 211 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 274 € | 4 620 € | 32 t€ | 56 t€ |
| Material och tjänster | -273 t€ | -257 t€ | -100 t€ | -27 t€ |
| Personalkostnader | -224 t€ | -170 t€ | -105 t€ | -103 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -39 t€ | -57 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -227 t€ | -161 t€ | -99 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 816 € | 11 t€ | -6 754 € | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -11 t€ | -1 621 € | -1 034 € | -517 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -17 t€ | 9 298 € | -7 788 € | 30 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 087 € | 0 € | -5 936 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -17 t€ | 8 211 € | -7 788 € | 24 t€ |
| Bestående aktiva | 187 t€ | 107 t€ | 61 t€ | 86 t€ |
| Fordringar | 33 t€ | 48 t€ | 19 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 3 756 € | 7 526 € | 11 t€ | 7 140 € |
| Rörliga aktiva | 36 t€ | 56 t€ | 30 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 224 t€ | 162 t€ | 90 t€ | 130 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 30 t€ | 47 t€ | 39 t€ | 46 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 51 t€ | 14 t€ | 34 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 73 t€ | 64 t€ | 38 t€ | 49 t€ |
| Främmande kapital | 194 t€ | 115 t€ | 52 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 32 t€ | 10 t€ | 3 757 € | 5 345 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 758 € | 4 816 € | 1 551 € | 5 721 € |
| Avskrivningar enligt plan | -39 t€ | -57 t€ | -26 t€ | -30 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 19 t€ | 9 172 € | 3 120 € | 11 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 2 548 € | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 44 t€ | 36 t€ | 44 t€ | 20 t€ |
| Passiva | 224 t€ | 162 t€ | 90 t€ | 130 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 6 600 € | 6 600 € | 6 600 € | 6 600 € |
| Immateriella tillgångar | 4 640 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 24 € | 12 € | 4 € | 596 € |
| Kortfristiga fordringar | 33 t€ | 48 t€ | 19 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 16 t€ | 18 t€ | 31 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 958 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -32 t€ | -30 t€ | -12 t€ | -2 077 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 29 t€ | 39 t€ | 1 842 € | 7 734 € |
| Pensionskostnader | -33 t€ | -28 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Köp av tjänster | -241 t€ | -227 t€ | -87 t€ | -25 t€ |
| Maskiner och inventarier | 96 t€ | 107 t€ | 61 t€ | 86 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 114 t€ | 44 t€ | 6 966 € | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 081 € | 26 t€ | 42 € | 5 648 € |
| Materiella tillgångar | 183 t€ | 107 t€ | 61 t€ | 86 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 640 € | 0 € | – | – |
| Övriga lönebikostnader | -5 722 € | -4 482 € | -2 955 € | -1 878 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 85 t€ | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | -185 t€ | -138 t€ | -81 t€ | -87 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 4 310 € | 14 t€ | 23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -17 t€ | 8 211 € | -7 788 € | 24 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -11 t€ | -1 633 € | -1 038 € | -1 113 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.