Jurvan Kalustepuusepät Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 482 t€ och rörelseresultatet 14 t€; soliditet 38,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 791 € och inkomstskatterna 1 358 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 482 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 369 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,4 % | 19,4 % | 9,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 7 749 € | 11 t€ | 8 086 € | 11 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,6 % | 2,3 % | 2,0 % | 2,9 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | 8 346 € | 6 624 € | 7 956 € |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 1,7 % | 1,6 % | 2,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 557 € | 4 507 € | 4 067 € | 5 561 € |
| Personalkostnader | -197 t€ | 210 t€ | 159 t€ | 154 t€ |
| Soliditet | 38,9 % | 45,9 % | 45,9 % | 57,9 % |
| Kassalikviditet | 0,83 | 1,29 | 1,44 | 1,40 |
| Current ratio | 1,09 | 1,74 | 1,79 | 2,23 |
| Relativ skuldsättning | 17,4 % | 11,6 % | 12,6 % | 7,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 % | 9,4 % | 9,4 % | 14,2 % |
| Balansomslutning | 143 t€ | 104 t€ | 94 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | 53 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Kassa och bank | 425 € | 5 912 € | 21 t€ | 6 749 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 482 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 369 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 3 510 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 174 t€ | -187 t€ | -166 t€ | -137 t€ |
| Personalkostnader | 197 t€ | -210 t€ | -159 t€ | -154 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 396 € | -2 825 € | -1 462 € | -2 920 € |
| Övriga rörelsekostnader | 90 t€ | -78 t€ | -71 t€ | -68 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 8 346 € | 6 624 € | 7 956 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 780 € | -2 481 € | -1 411 € | -830 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 366 € | 5 865 € | 5 213 € | 7 126 € |
| Inkomstskatt | 2 808 € | -1 358 € | -1 146 € | -1 565 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 557 € | 4 507 € | 4 067 € | 5 561 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 64 t€ | 6 172 € | 2 849 € | 4 310 € |
| Omsättningstillgångar | 19 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 59 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 425 € | 5 912 € | 21 t€ | 6 749 € |
| Rörliga aktiva | 78 t€ | 98 t€ | 91 t€ | 63 t€ |
| Aktiva | 143 t€ | 104 t€ | 94 t€ | 68 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 53 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 72 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 89 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 28 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 482 t€ | 484 t€ | 405 t€ | 369 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 3 510 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 174 t€ | -187 t€ | -166 t€ | -137 t€ |
| Personalkostnader | 197 t€ | -210 t€ | -159 t€ | -154 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 396 € | -2 825 € | -1 462 € | -2 920 € |
| Övriga rörelsekostnader | 90 t€ | -78 t€ | -71 t€ | -68 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 8 346 € | 6 624 € | 7 956 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 780 € | -2 481 € | -1 411 € | -830 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 366 € | 5 865 € | 5 213 € | 7 126 € |
| Inkomstskatt | 2 808 € | -1 358 € | -1 146 € | -1 565 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 557 € | 4 507 € | 4 067 € | 5 561 € |
| Bestående aktiva | 64 t€ | 6 172 € | 2 849 € | 4 310 € |
| Omsättningstillgångar | 19 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 59 t€ | 67 t€ | 52 t€ | 33 t€ |
| Kassa och bank | 425 € | 5 912 € | 21 t€ | 6 749 € |
| Rörliga aktiva | 78 t€ | 98 t€ | 91 t€ | 63 t€ |
| Aktiva | 143 t€ | 104 t€ | 94 t€ | 68 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 53 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 18 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 72 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 89 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 28 t€ |
| Pensionskostnader | 17 t€ | -27 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 6 396 € | -2 825 € | -1 462 € | -2 920 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 430 € | 2 430 € | 2 430 € | 2 430 € |
| Materiella tillgångar | 64 t€ | 6 172 € | 2 081 € | 2 775 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 40 t€ | 35 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 47 t€ | 42 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 28 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 40 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 2 738 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 311 € | 2 742 € | 4 719 € | 2 756 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 377 € | 204 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 780 € | -2 858 € | -1 615 € | -830 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 11 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 2 800 € | 0 € | – | – |
| Material och förnödenheter | 19 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 768 € | 1 536 € |
| Långfristiga lånefordringar | 14 t€ | 17 t€ | 7 246 € | 14 t€ |
| Långfristiga fordringar | 16 t€ | 19 t€ | 9 677 € | 17 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 18 t€ | 18 t€ | 13 t€ | 6 001 € |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 768 € | 1 536 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 557 € | 4 507 € | 4 067 € | 5 561 € |
| Övriga lönebikostnader | 7 980 € | -7 112 € | -5 147 € | -6 302 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 140 t€ | -174 t€ | -151 t€ | -139 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 14 t€ | 4 816 € | 11 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 18 t€ | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 27 t€ | -20 t€ | -9 617 € | -18 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 55 t€ | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | 172 t€ | -176 t€ | -134 t€ | -129 t€ |
| Passiva | 143 t€ | 104 t€ | 94 t€ | 68 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 6 630 € | 7 200 € | -5 300 € | 20 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 5 311 € | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 6 827 € | 6 172 € | 2 081 € | 2 775 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 9 250 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jurvan Kalustepuusepät Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av möbler (228 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis