La Chica Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2006. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 359 t€; soliditet 29,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 242 t€ och inkomstskatterna 49 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 794 t€ |
| Förändring i omsättning | 3,5 % | 2,5 % | 7,7 % | 57,0 % | 36,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 338 t€ | 256 t€ | 358 t€ | 311 t€ | 179 t€ | 113 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,4 % | 13,6 % | 19,6 % | 18,3 % | 16,6 % | 14,2 % |
| Rörelseresultat | 359 t€ | 233 t€ | 336 t€ | 290 t€ | 166 t€ | 104 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,5 % | 12,5 % | 18,4 % | 17,1 % | 15,4 % | 13,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 286 t€ | 187 t€ | 269 t€ | 228 t€ | 132 t€ | 83 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | 167 t€ | 196 t€ | 222 t€ | 258 t€ | 238 t€ |
| Soliditet | 29,1 % | 63,0 % | 80,8 % | 74,7 % | 75,3 % | 74,3 % |
| Kassalikviditet | 1,16 | 1,81 | 4,28 | 3,05 | 3,32 | 3,18 |
| Current ratio | 1,28 | 2,09 | 4,46 | 3,25 | 3,46 | 3,40 |
| Relativ skuldsättning | 18,0 % | 7,0 % | 9,4 % | 9,8 % | 8,6 % | 9,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 200,5 % | 84,5 % | 37,3 % | 46,5 % | 46,4 % | 39,2 % |
| Balansomslutning | 509 t€ | 379 t€ | 914 t€ | 678 t€ | 378 t€ | 286 t€ |
| Eget kapital | 143 t€ | 222 t€ | 721 t€ | 491 t€ | 285 t€ | 213 t€ |
| Kassa och bank | 322 t€ | 174 t€ | 732 t€ | 475 t€ | 245 t€ | 178 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 794 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 96 € | 1 544 € | 6 682 € | 1 240 € | 645 € | 6 865 € |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -972 t€ | -892 t€ | -450 t€ | -301 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -167 t€ | -196 t€ | -222 t€ | -258 t€ | -238 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -13 t€ | -8 632 € |
| Övriga rörelsekostnader | 465 t€ | -399 t€ | -307 t€ | -273 t€ | -194 t€ | -148 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 359 t€ | 233 t€ | 336 t€ | 290 t€ | 166 t€ | 104 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -177 € | 3 742 € | 3 115 € | -2 102 € | 107 € | 1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 359 t€ | 237 t€ | 339 t€ | 288 t€ | 166 t€ | 104 t€ |
| Inkomstskatt | 73 t€ | -50 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -34 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 286 t€ | 187 t€ | 269 t€ | 228 t€ | 132 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 41 t€ | 51 t€ | 56 t€ | 70 t€ | 55 t€ | 36 t€ |
| Omsättningstillgångar | 42 t€ | 44 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 104 t€ | 110 t€ | 91 t€ | 95 t€ | 65 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 322 t€ | 174 t€ | 732 t€ | 475 t€ | 245 t€ | 178 t€ |
| Rörliga aktiva | 468 t€ | 328 t€ | 858 t€ | 608 t€ | 323 t€ | 250 t€ |
| Aktiva | 509 t€ | 379 t€ | 914 t€ | 678 t€ | 378 t€ | 286 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 143 t€ | 222 t€ | 721 t€ | 491 t€ | 285 t€ | 213 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 366 t€ | 157 t€ | 192 t€ | 187 t€ | 93 t€ | 73 t€ |
| Främmande kapital | 366 t€ | 157 t€ | 192 t€ | 187 t€ | 93 t€ | 73 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 794 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 96 € | 1 544 € | 6 682 € | 1 240 € | 645 € | 6 865 € |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -972 t€ | -892 t€ | -450 t€ | -301 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -167 t€ | -196 t€ | -222 t€ | -258 t€ | -238 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -13 t€ | -8 632 € |
| Övriga rörelsekostnader | 465 t€ | -399 t€ | -307 t€ | -273 t€ | -194 t€ | -148 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 359 t€ | 233 t€ | 336 t€ | 290 t€ | 166 t€ | 104 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -177 € | 3 742 € | 3 115 € | -2 102 € | 107 € | 1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 359 t€ | 237 t€ | 339 t€ | 288 t€ | 166 t€ | 104 t€ |
| Inkomstskatt | 73 t€ | -50 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -34 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 286 t€ | 187 t€ | 269 t€ | 228 t€ | 132 t€ | 83 t€ |
| Bestående aktiva | 41 t€ | 51 t€ | 56 t€ | 70 t€ | 55 t€ | 36 t€ |
| Omsättningstillgångar | 42 t€ | 44 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 104 t€ | 110 t€ | 91 t€ | 95 t€ | 65 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 322 t€ | 174 t€ | 732 t€ | 475 t€ | 245 t€ | 178 t€ |
| Rörliga aktiva | 468 t€ | 328 t€ | 858 t€ | 608 t€ | 323 t€ | 250 t€ |
| Aktiva | 509 t€ | 379 t€ | 914 t€ | 678 t€ | 378 t€ | 286 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 143 t€ | 222 t€ | 721 t€ | 491 t€ | 285 t€ | 213 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 366 t€ | 157 t€ | 192 t€ | 187 t€ | 93 t€ | 73 t€ |
| Främmande kapital | 366 t€ | 157 t€ | 192 t€ | 187 t€ | 93 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 27 t€ | 23 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 30 t€ | 28 t€ |
| Löner och arvoden | 0 € | -149 t€ | -172 t€ | -196 t€ | -226 t€ | -212 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 18 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 088 € | 9 232 € | -3 171 € | 25 t€ | -4 302 € | 4 711 € |
| Pensionskostnader | 0 € | -16 t€ | -20 t€ | -22 t€ | -27 t€ | -22 t€ |
| Materiella tillgångar | 31 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Immateriella tillgångar | 10 t€ | 21 t€ | 32 t€ | 46 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 200 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | -22 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -13 t€ | -8 632 € |
| Passiva | 509 t€ | 379 t€ | 914 t€ | 678 t€ | 378 t€ | 286 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 325 € | 0 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -1 384 € | -3 630 € | -3 902 € | -4 964 € | -4 904 € |
| Goodwill | 10 t€ | 21 t€ | 32 t€ | 46 t€ | 33 t€ | 21 t€ |
| Material och förnödenheter | 42 t€ | 44 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 12 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 89 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 58 t€ | 46 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 286 t€ | 187 t€ | 269 t€ | 228 t€ | 132 t€ | 83 t€ |
| Köp av tjänster | 1,0 M€ | -1,0 M€ | -927 t€ | -826 t€ | -400 t€ | -253 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -151 t€ | 26 t€ | 444 t€ | 255 t€ | 145 t€ | 121 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 58 t€ | -58 t€ | -42 t€ | -91 t€ | -46 t€ | -53 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 130 € | 11 t€ | 0 € | 425 € | 379 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 89 t€ | 83 t€ | 71 t€ | 75 t€ | 58 t€ | 46 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 180 € | 3 742 € | 3 125 € | 0 € | 107 € | 1 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 317 € | 0 € | 39 t€ | 43 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 6 366 € | 8 509 € |
| Kortfristiga fordringar | 15 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 6 745 € | 8 511 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 € | 0 € | -10 € | -2 102 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 30 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 118 t€ | 107 t€ | 100 t€ | 95 t€ | 39 t€ | 22 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör La Chica Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €, 33 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis