Acrosport Kirurgipalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 639 t€ och rörelseresultatet 431 t€; soliditet 99,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 504 t€ och inkomstskatterna 100 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 639 t€ | 713 t€ |
| Förändring i omsättning | -10,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 404 t€ | 411 t€ |
| Rörelsebidrag % | 63,2 % | 57,7 % |
| Rörelseresultat | 431 t€ | 448 t€ |
| Rörelsemarginal | 67,5 % | 62,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 306 t€ | 350 t€ |
| Personalkostnader | -133 t€ | -140 t€ |
| Soliditet | 99,4 % | 99,3 % |
| Kassalikviditet | 46,85 | 21,81 |
| Current ratio | 46,85 | 21,81 |
| Relativ skuldsättning | 3,2 % | 3,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,0 % | 10,4 % |
| Balansomslutning | 3,4 M€ | 3,4 M€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Kassa och bank | 583 t€ | 471 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 639 t€ | 713 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 61 t€ | 61 t€ |
| Material och tjänster | 21 t€ | 47 t€ |
| Personalkostnader | 133 t€ | 140 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 27 t€ | 36 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 87 t€ | 102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 431 t€ | 448 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 t€ | 497 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 402 t€ | 447 t€ |
| Inkomstskatt | 96 t€ | 98 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 306 t€ | 350 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,4 M€ | 2,8 M€ |
| Fordringar | 387 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 583 t€ | 471 t€ |
| Rörliga aktiva | 971 t€ | 535 t€ |
| Aktiva | 3,4 M€ | 3,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 21 t€ | 25 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 639 t€ | 713 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 61 t€ | 61 t€ |
| Material och tjänster | 21 t€ | 47 t€ |
| Personalkostnader | 133 t€ | 140 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 27 t€ | 36 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 87 t€ | 102 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 431 t€ | 448 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 t€ | 497 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 402 t€ | 447 t€ |
| Inkomstskatt | 96 t€ | 98 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 306 t€ | 350 t€ |
| Bestående aktiva | 2,4 M€ | 2,8 M€ |
| Fordringar | 387 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 583 t€ | 471 t€ |
| Rörliga aktiva | 971 t€ | 535 t€ |
| Aktiva | 3,4 M€ | 3,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 21 t€ | 25 t€ |
| Placeringar | 2,4 M€ | 2,7 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 325 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 523 € | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 027 € | 11 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 397 € | 795 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 57 t€ | 54 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 306 t€ | 350 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 387 t€ | 64 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 25 t€ | 23 t€ |
| Materiella tillgångar | 82 t€ | 109 t€ |
| Löner och arvoden | 101 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 13 t€ |
| Passiva | 3,4 M€ | 3,4 M€ |
| Överkursfond | 30 t€ | 30 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 77 € | 71 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 768 € | 15 t€ |
| Maskiner och inventarier | 82 t€ | 109 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 72 t€ | 55 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 27 t€ | 36 t€ |
| Köp av tjänster | 21 t€ | 47 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 2,4 M€ | 2,7 M€ |
| Pensionskostnader | 23 t€ | 22 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 67 t€ | 77 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Acrosport Kirurgipalvelu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 6,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.