Sublux Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2005. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 578 € och rörelseresultatet -94 t€; soliditet 80,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 106 t€ och inkomstskatterna 22 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 € | 14 t€ | 121 t€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -95,9 % | -88,2 % | -91,3 % | -8,4 % | 8,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -94 t€ | -67 t€ | 108 t€ | 45 t€ | 57 t€ | -15 t€ |
| Rörelsebidrag % | -16297,9 % | -473,0 % | 89,0 % | 3,2 % | 3,7 % | -1,0 % |
| Rörelseresultat | -94 t€ | -68 t€ | 104 t€ | 19 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Rörelsemarginal | -16297,9 % | -478,0 % | 85,6 % | 1,4 % | 1,8 % | -2,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -92 t€ | -65 t€ | 85 t€ | 18 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | -84 t€ | 68 t€ | 147 t€ | 588 t€ | 630 t€ | 622 t€ |
| Soliditet | 80,0 % | 97,0 % | 95,2 % | 50,7 % | 51,1 % | 50,6 % |
| Kassalikviditet | 5,00 | 31,60 | 18,42 | 1,25 | 1,16 | 0,77 |
| Current ratio | 5,00 | 31,60 | 18,42 | 1,37 | 1,27 | 0,91 |
| Relativ skuldsättning | 90,0 % | 21,8 % | 7,5 % | 7,3 % | 8,4 % | 8,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -4417,4 % | -63,2 % | 47,0 % | 17,1 % | 20,2 % | -31,2 % |
| Balansomslutning | 2 600 € | 105 t€ | 190 t€ | 206 t€ | 261 t€ | 228 t€ |
| Eget kapital | 2 080 € | 102 t€ | 181 t€ | 104 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Kassa och bank | 2 543 € | 92 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 113 t€ | 49 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 € | 14 t€ | 121 t€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 578 € | 217 t€ | 6 044 € | 5 402 € | 21 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -37 € | -29 t€ | -425 t€ | -452 t€ | -433 t€ |
| Personalkostnader | 84 t€ | -68 t€ | -147 t€ | -588 t€ | -630 t€ | -622 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -714 € | -4 118 € | -26 t€ | -30 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -14 t€ | -54 t€ | -342 t€ | -390 t€ | -391 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -94 t€ | -68 t€ | 104 t€ | 19 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 251 € | 3 491 € | 2 652 € | -6 € | 261 € | -34 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -92 t€ | -65 t€ | 106 t€ | 19 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -21 t€ | -963 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -92 t€ | -65 t€ | 85 t€ | 18 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 7 141 € | 22 t€ | 67 t€ | 98 t€ | 126 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | 0 € | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 56 € | 6 199 € | 10 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 2 543 € | 92 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 113 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 2 600 € | 98 t€ | 168 t€ | 139 t€ | 163 t€ | 102 t€ |
| Aktiva | 2 600 € | 105 t€ | 190 t€ | 206 t€ | 261 t€ | 228 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2 080 € | 102 t€ | 181 t€ | 104 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 520 € | 3 104 € | 9 116 € | 102 t€ | 128 t€ | 113 t€ |
| Främmande kapital | 520 € | 3 104 € | 9 116 € | 102 t€ | 128 t€ | 113 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 € | 14 t€ | 121 t€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 578 € | 217 t€ | 6 044 € | 5 402 € | 21 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -37 € | -29 t€ | -425 t€ | -452 t€ | -433 t€ |
| Personalkostnader | 84 t€ | -68 t€ | -147 t€ | -588 t€ | -630 t€ | -622 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -714 € | -4 118 € | -26 t€ | -30 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -14 t€ | -54 t€ | -342 t€ | -390 t€ | -391 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -94 t€ | -68 t€ | 104 t€ | 19 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 251 € | 3 491 € | 2 652 € | -6 € | 261 € | -34 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -92 t€ | -65 t€ | 106 t€ | 19 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -21 t€ | -963 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -92 t€ | -65 t€ | 85 t€ | 18 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Bestående aktiva | 0 € | 7 141 € | 22 t€ | 67 t€ | 98 t€ | 126 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | 0 € | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Fordringar | 56 € | 6 199 € | 10 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 2 543 € | 92 t€ | 158 t€ | 93 t€ | 113 t€ | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 2 600 € | 98 t€ | 168 t€ | 139 t€ | 163 t€ | 102 t€ |
| Aktiva | 2 600 € | 105 t€ | 190 t€ | 206 t€ | 261 t€ | 228 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2 080 € | 102 t€ | 181 t€ | 104 t€ | 133 t€ | 116 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 520 € | 3 104 € | 9 116 € | 102 t€ | 128 t€ | 113 t€ |
| Främmande kapital | 520 € | 3 104 € | 9 116 € | 102 t€ | 128 t€ | 113 t€ |
| Pensionskostnader | 9 817 € | -6 271 € | -24 t€ | -93 t€ | -106 t€ | -103 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -714 € | -4 118 € | -26 t€ | -30 t€ | -21 t€ |
| Materiella tillgångar | 0 € | 2 141 € | 12 t€ | 67 t€ | 98 t€ | 126 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 91 t€ | 164 t€ | 94 t€ | 84 t€ | 104 t€ | 149 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 56 € | 6 199 € | 10 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 193 € | 1 704 € | 4 812 € | 29 t€ | 29 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 2 820 € | 2 195 € | 18 t€ | 15 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 44 € | 2 797 € | 7 960 € | 15 t€ | 13 t€ | 19 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 602 € | 2 317 € | 2 657 € | 7 € | 279 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -277 € | -5 € | -12 € | -18 € | -34 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 327 € | 1 380 € | 4 304 € | 25 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Färdiga produkter | – | – | 0 € | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 20 € | 0 € | 48 t€ | 61 t€ | 48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -92 t€ | -65 t€ | 85 t€ | 18 t€ | 27 t€ | -36 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 668 € | 51 € |
| Placeringar | 0 € | 5 000 € | 10 t€ | 0 € | 0 € | 150 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 115 € | -1 162 € | -2 201 € | -15 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -37 € | -32 t€ | -416 t€ | -448 t€ | -439 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 € | 581 € | 10 € | 2 € | 6 432 € | 2 214 € |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -7 005 € | -2 500 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 72 t€ | -61 t€ | -121 t€ | -480 t€ | -508 t€ | -502 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 649 € | 1 452 € | 0 € | – | – | – |
| Passiva | 2 600 € | 105 t€ | 190 t€ | 206 t€ | 261 t€ | 228 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | 3 307 € | -2 180 € | -1 452 € | 5 672 € |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 5 000 € | 10 t€ | 0 € | 0 € | 150 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 2 141 € | 12 t€ | 67 t€ | 98 t€ | 126 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sublux Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis