Ylistaron Puurakenne Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2001. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 111 t€ och rörelseresultatet -82 t€; soliditet 15,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 561 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 417 t€ | 200 t€ | 254 t€ |
| Förändring i omsättning | -73,4 % | 107,9 % | -21,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -104 t€ | 84 t€ | -2 068 € | 36 t€ |
| Rörelsebidrag % | -94,3 % | 20,1 % | -1,0 % | 14,2 % |
| Rörelseresultat | -82 t€ | 68 t€ | -17 t€ | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | -74,3 % | 16,2 % | -8,6 % | 7,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -88 t€ | 54 t€ | -20 t€ | 15 t€ |
| Personalkostnader | -52 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Soliditet | 15,6 % | 87,3 % | 44,3 % | 79,3 % |
| Kassalikviditet | 0,63 | 1,40 | 1,37 | 1,25 |
| Current ratio | 5,16 | 2,37 | 4,17 | 2,01 |
| Relativ skuldsättning | 246,8 % | 5,2 % | 67,0 % | 14,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -174,7 % | 36,1 % | -19,1 % | 10,5 % |
| Balansomslutning | 324 t€ | 172 t€ | 241 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 50 t€ | 150 t€ | 107 t€ | 138 t€ |
| Kassa och bank | 23 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 417 t€ | 200 t€ | 254 t€ |
| Material och tjänster | 51 t€ | -217 t€ | -96 t€ | -131 t€ |
| Personalkostnader | 52 t€ | -49 t€ | -45 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -82 t€ | 68 t€ | -17 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 663 € | -4 950 € | -2 508 € | -139 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -90 t€ | 63 t€ | -20 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | -1 795 € | -8 561 € | -595 € | -3 642 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -88 t€ | 54 t€ | -20 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 98 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 102 t€ |
| Omsättningstillgångar | 198 t€ | 21 t€ | 103 t€ | 28 t€ |
| Fordringar | 4 561 € | 5 882 € | 23 t€ | 1 181 € |
| Kassa och bank | 23 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 226 t€ | 52 t€ | 153 t€ | 73 t€ |
| Aktiva | 324 t€ | 172 t€ | 241 t€ | 174 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 50 t€ | 150 t€ | 107 t€ | 138 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 230 t€ | 0 € | 98 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 44 t€ | 22 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 273 t€ | 22 t€ | 134 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 417 t€ | 200 t€ | 254 t€ |
| Material och tjänster | 51 t€ | -217 t€ | -96 t€ | -131 t€ |
| Personalkostnader | 52 t€ | -49 t€ | -45 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 68 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -82 t€ | 68 t€ | -17 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 663 € | -4 950 € | -2 508 € | -139 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -90 t€ | 63 t€ | -20 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | -1 795 € | -8 561 € | -595 € | -3 642 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -88 t€ | 54 t€ | -20 t€ | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 98 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 102 t€ |
| Omsättningstillgångar | 198 t€ | 21 t€ | 103 t€ | 28 t€ |
| Fordringar | 4 561 € | 5 882 € | 23 t€ | 1 181 € |
| Kassa och bank | 23 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 44 t€ |
| Rörliga aktiva | 226 t€ | 52 t€ | 153 t€ | 73 t€ |
| Aktiva | 324 t€ | 172 t€ | 241 t€ | 174 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 50 t€ | 150 t€ | 107 t€ | 138 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 230 t€ | 0 € | 98 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 44 t€ | 22 t€ | 37 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 273 t€ | 22 t€ | 134 t€ | 36 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 5 187 € | 8 154 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 230 t€ | 0 € | 98 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 22 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -18 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 2 849 € | 16 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 7 245 € | -6 153 € | -5 853 € | -4 137 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -88 t€ | 54 t€ | -20 t€ | 15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 667 € | -4 952 € | -2 509 € | -139 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 10 t€ | 0 € | 2 474 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 561 € | 5 882 € | 23 t€ | 1 181 € |
| Passiva | 324 t€ | 172 t€ | 241 t€ | 174 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -177 t€ | -69 t€ | 75 t€ | -3 555 € |
| Löner och arvoden | 44 t€ | -40 t€ | -39 t€ | -29 t€ |
| Köp av tjänster | 26 t€ | -5 751 € | -16 t€ | -8 205 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 124 € | -2 182 € | -676 € | -1 894 € |
| Materiella tillgångar | 98 t€ | 120 t€ | 88 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 3 411 € | 6 883 € | 13 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 767 € | 4 920 € | 0 € | 3 642 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 2 € | 1 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 57 € | 1 623 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 13 t€ | 27 t€ | 20 t€ |
| Material och förnödenheter | 15 t€ | 21 t€ | 14 t€ | 28 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 202 t€ | -142 t€ | -155 t€ | -119 t€ |
| Varor under tillverkning | 183 t€ | 0 € | 88 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 504 € | 1 049 € | 7 682 € | 1 181 € |
| Maskiner och inventarier | 48 t€ | 63 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 45 t€ | 49 t€ | 52 t€ | 56 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 131 t€ | 88 t€ | 119 t€ | 116 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 361 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ylistaron Puurakenne Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Seinäjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis