Viherrys Heinonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Laukas, registrerat år 2001. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 818 t€ och rörelseresultatet 8 901 €; soliditet 89,3 %. Offentliga köpare köpte för 6 200 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 818 t€ | 825 t€ | 625 t€ | 750 t€ | 711 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,9 % | 32,1 % | -16,7 % | 5,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -19 t€ | 5 724 € | 1 999 € | 86 t€ | 75 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,3 % | 0,7 % | 0,3 % | 11,5 % | 10,5 % |
| Rörelseresultat | 8 901 € | 41 t€ | -31 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 5,0 % | -5,0 % | 8,0 % | 5,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 409 € | 32 t€ | -31 t€ | 48 t€ | 33 t€ |
| Personalkostnader | -405 t€ | -376 t€ | 327 t€ | 334 t€ | 328 t€ |
| Soliditet | 89,3 % | 89,7 % | 89,9 % | 89,4 % | 91,7 % |
| Kassalikviditet | 5,41 | 5,31 | 6,04 | 6,95 | 8,06 |
| Current ratio | 5,41 | 5,31 | 6,04 | 6,95 | 8,06 |
| Relativ skuldsättning | 3,6 % | 3,9 % | 5,6 % | 6,0 % | 4,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 11,4 % | -10,0 % | 12,6 % | 8,4 % |
| Balansomslutning | 275 t€ | 315 t€ | 345 t€ | 428 t€ | 420 t€ |
| Eget kapital | 246 t€ | 283 t€ | 310 t€ | 383 t€ | 386 t€ |
| Kassa och bank | 28 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 170 t€ | 108 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 818 t€ | 825 t€ | 625 t€ | 750 t€ | 711 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 2 750 € | 900 € | 400 € | 0 € |
| Material och tjänster | 218 t€ | 223 t€ | -164 t€ | -226 t€ | -200 t€ |
| Personalkostnader | 405 t€ | 376 t€ | -327 t€ | -334 t€ | -328 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | 36 t€ | -33 t€ | -26 t€ | -34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 158 t€ | 152 t€ | -134 t€ | -105 t€ | -108 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 901 € | 41 t€ | -31 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 894 € | 914 € | 228 € | 196 € | 723 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 006 € | 40 t€ | -31 t€ | 60 t€ | 41 t€ |
| Inkomstskatt | 1 598 € | 8 148 € | 0 € | -12 t€ | -8 670 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 409 € | 32 t€ | -31 t€ | 48 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 115 t€ | 143 t€ | 135 t€ | 113 t€ | 139 t€ |
| Fordringar | 132 t€ | 151 t€ | 185 t€ | 146 t€ | 174 t€ |
| Kassa och bank | 28 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 170 t€ | 108 t€ |
| Rörliga aktiva | 160 t€ | 172 t€ | 210 t€ | 315 t€ | 282 t€ |
| Aktiva | 275 t€ | 315 t€ | 345 t€ | 428 t€ | 420 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 246 t€ | 283 t€ | 310 t€ | 383 t€ | 386 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 30 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 30 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 818 t€ | 825 t€ | 625 t€ | 750 t€ | 711 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 2 750 € | 900 € | 400 € | 0 € |
| Material och tjänster | 218 t€ | 223 t€ | -164 t€ | -226 t€ | -200 t€ |
| Personalkostnader | 405 t€ | 376 t€ | -327 t€ | -334 t€ | -328 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | 36 t€ | -33 t€ | -26 t€ | -34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 158 t€ | 152 t€ | -134 t€ | -105 t€ | -108 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 901 € | 41 t€ | -31 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 894 € | 914 € | 228 € | 196 € | 723 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 006 € | 40 t€ | -31 t€ | 60 t€ | 41 t€ |
| Inkomstskatt | 1 598 € | 8 148 € | 0 € | -12 t€ | -8 670 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 409 € | 32 t€ | -31 t€ | 48 t€ | 33 t€ |
| Bestående aktiva | 115 t€ | 143 t€ | 135 t€ | 113 t€ | 139 t€ |
| Fordringar | 132 t€ | 151 t€ | 185 t€ | 146 t€ | 174 t€ |
| Kassa och bank | 28 t€ | 21 t€ | 25 t€ | 170 t€ | 108 t€ |
| Rörliga aktiva | 160 t€ | 172 t€ | 210 t€ | 315 t€ | 282 t€ |
| Aktiva | 275 t€ | 315 t€ | 345 t€ | 428 t€ | 420 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 246 t€ | 283 t€ | 310 t€ | 383 t€ | 386 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 30 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 30 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 45 t€ | 35 t€ |
| Pensionskostnader | 52 t€ | 64 t€ | -60 t€ | -52 t€ | -49 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | 36 t€ | -33 t€ | -26 t€ | -34 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 109 t€ | 109 t€ | 133 t€ | 64 t€ | 71 t€ |
| Materiella tillgångar | 84 t€ | 107 t€ | 99 t€ | 77 t€ | 103 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 221 t€ | 228 t€ | 318 t€ | 311 t€ | 330 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 23 t€ | 42 t€ | 52 t€ | 82 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 42 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 602 € | 21 t€ | 21 t€ | 39 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 537 € | 11 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 246 € | 346 € | 246 € | 205 € | 738 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 331 € | 1 260 € | -19 € | -9 € | -15 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 990 € | 3 466 € | 7 257 € | 1 652 € | 1 726 € |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 22 t€ |
| Långfristiga fordringar | 109 t€ | 109 t€ | 133 t€ | 64 t€ | 117 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 462 € | 2 776 € | 36 € | 1 573 € | 1 931 € |
| Långfristiga kundfordringar | – | – | – | 0 € | 24 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 5 030 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 409 € | 32 t€ | -31 t€ | 48 t€ | 33 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Placeringar | 31 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 19 t€ | 11 t€ | -6 826 € | -12 t€ | -7 373 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 190 t€ | 194 t€ | -133 t€ | -187 t€ | -179 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 29 t€ | 2 522 € |
| Reservfond | 6 244 € | 6 244 € | 6 244 € | 6 244 € | 6 244 € |
| Köp av tjänster | 28 t€ | 30 t€ | -31 t€ | -38 t€ | -22 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 866 € | 2 333 € | – | – | – |
| Löner och arvoden | 333 t€ | 302 t€ | -260 t€ | -269 t€ | -272 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 221 € | 0 € | – | – | – |
| Passiva | 275 t€ | 315 t€ | 345 t€ | 428 t€ | 420 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 13 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 82 t€ | 105 t€ | 99 t€ | 77 t€ | 103 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Laukas
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis