TMK Vantaa Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 169 t€ och rörelseresultatet 87 t€; soliditet 26,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 131 t€ och inkomstskatterna 27 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 169 t€ | 265 t€ |
| Förändring i omsättning | -36,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 86 t€ | 183 t€ |
| Rörelsebidrag % | 50,8 % | 69,0 % |
| Rörelseresultat | 87 t€ | 184 t€ |
| Rörelsemarginal | 51,3 % | 69,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 56 t€ | 121 t€ |
| Personalkostnader | -1 996 € | -1 826 € |
| Soliditet | 26,7 % | 20,1 % |
| Kassalikviditet | 0,16 | 0,42 |
| Current ratio | 0,38 | 0,42 |
| Relativ skuldsättning | 360,1 % | 249,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 % | 72,7 % |
| Balansomslutning | 832 t€ | 826 t€ |
| Eget kapital | 222 t€ | 166 t€ |
| Kassa och bank | 14 t€ | 81 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 169 t€ | 265 t€ |
| Material och tjänster | 16 t€ | 13 t€ |
| Personalkostnader | 1 996 € | 1 826 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 802 € | 1 050 € |
| Övriga rörelsekostnader | 63 t€ | 65 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 87 t€ | 184 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 16 t€ | 37 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 147 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | 26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 56 t€ | 121 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 778 t€ | 740 t€ |
| Omsättningstillgångar | 31 t€ | 0 € |
| Fordringar | 9 411 € | 4 785 € |
| Kassa och bank | 14 t€ | 81 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 832 t€ | 826 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 222 t€ | 166 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 467 t€ | 454 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 143 t€ | 207 t€ |
| Främmande kapital | 610 t€ | 661 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 169 t€ | 265 t€ |
| Material och tjänster | 16 t€ | 13 t€ |
| Personalkostnader | 1 996 € | 1 826 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 802 € | 1 050 € |
| Övriga rörelsekostnader | 63 t€ | 65 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 87 t€ | 184 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 16 t€ | 37 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 147 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | 26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 56 t€ | 121 t€ |
| Bestående aktiva | 778 t€ | 740 t€ |
| Omsättningstillgångar | 31 t€ | 0 € |
| Fordringar | 9 411 € | 4 785 € |
| Kassa och bank | 14 t€ | 81 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 832 t€ | 826 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 222 t€ | 166 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 467 t€ | 454 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 143 t€ | 207 t€ |
| Främmande kapital | 610 t€ | 661 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 802 € | 1 050 € |
| Materiella tillgångar | 778 t€ | 740 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 157 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 9 411 € | 4 785 € |
| Förskottsbetalningar | 31 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 54 t€ | 96 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 375 € | 5 734 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 731 t€ | 693 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 44 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 26 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 56 t€ | 121 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 996 € | 1 826 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 13 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 411 € | 4 785 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 467 t€ | 454 t€ |
| Köp av tjänster | 3 610 € | 29 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 0 € | 18 € |
| Passiva | 832 t€ | 826 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 352 € | 3 136 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 70 t€ | 79 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör TMK Vantaa Oy till den övre halvan inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 2,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis